sierra maestra - che -fidel castro - devrim - batista
sierra maestra

Fidel Castro, Sierra Maestra dağı eteklerine 21 arkadaşıyla vardığı zaman bir köylüye şu soruyu sordu “Sierra Maestra’da mıyız ? evet ise o halde devrimi kazandık!”

Sierra Maestra Dağı Nerede?

Küba’nın Güneydoğusunda bulunan Sierra Maestra dağı kıyıdan hemen yükselir vaziyette bulunmaktadır.  Guantanamo eyaletinde bulunan Sierra Maestra, sıradağ biçiminde eyaletin güneyinden batıya doğru uzanmaktadır.

Devrim Sürecinde Sierra Maestra

Fidel Castro, Batista hükümeti tarafından cezaevine konulduktan 3 yıl sonra genel af ile serbest bırakılmıştı. Küba’da ve birçok Güney Amerika ülkesinde destekçisi ve takipçisi bulunan Fidel, Meksika’ya  gitti ve burada destekçileriyle görüştü. Meksika’dan ABD’ye geçen Fidel ABD’deki Kübalılardan destek istedi. 1 yıl geçtikten sonra gerilla gücünün ana omurgası oluşmuştu ve mücadeleye Arjantinli genç doktor Ernesto Che Guevara katılmıştı.

sierra maestra dağları - che - devrim - castro - batista
sierra maestra dağları

Meksika’dan ‘’Granma’’ teknesiyle yola çıkan Fidel ve 82 arkadaşı,   karaya çıktığı zaman Batista askerleri tarafından saldırıya uğradı ve sadece 21 kişi  Sierra Maestra’ya ulaşabildi.

Devrim sürecinde devrimcilere kucak açtı Sierra Maestra. Onları adeta bir ana ve baba gibi korudu, besledi ve büyüttü!

Sierra Maestra’nın Çocukları: Fidel ve Che

Sierra Maestra’da Fidel Castro, Che’yi gerillaların başına getirdi. Çünkü Fidel’e göre kendisinden sonra en iyi eğitimli ve en iyi stratejist Che’ydi.

Che ve gerillalar, Sierra Maestra’da önce dağın yakınındaki köylerde yaşayan çiftçilerden destek gördüler. Köylülerden kendilerine katılım sağladılar. Öyle ki kadınlar dahi çok sayıda katılım gösterdi. Kadın gerillalara ait bir tabur bile vardı. Çevre kasabadaki Batista karşıtlarıyla iletişim kurdular ve destek istediler. Destek aldıkları insan sayısı her geçen gün arttı ve şehirlerde de yeraltı örgütleri kurup diğer muhaliflerle bağlarını güçlendiriyorlardı.

Batista hükümeti ise baskıcı rejimini sürdürmeye devam ediyordu. Baskısı gitgide artan rejimde 20 bine yakın insan Batista askerleri tarafından öldürülmüştü. Bu baskı isyancılar için ekstra motivasyon kaynağı oluyor ve direnişin gücü giderek artıyordu.

Direnişçiler gazete, dergi, broşür dağıtmaya başladılar. En son vardıkları noktada radyo yayını bile yapıyorlardı.

26 Temmuz hareketi 25 aylık çetin bir mücadele sonucu başarıya ulaştı.

Batista kaçıp Dominik Cumhuriyetine ardından İspanya’da faşist bir yönetim sürdüren Francis Franco’nun yönetimine sığındı.

batista askerleri
batista askerleri

Fidel Castro ve Che, başkent Havana’ya girdiklerinde coşkulu bir kalabalık onları karşılamıştı. Halk ve direnişçiler birbirleriyle kucaklaşıp gözyaşı döktüler. Sierra Maestra’nın büyütüp, beslediği çocukları Küba halkına özgürlüğü getirmişti…

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
31

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin