ali şeriati - dinler tarihi - kitap - kitap özeti - kitap inceleme - kitap analiz - kitap yorumu
ali şeriati

Dinler Tarihi – Ali Şeriati

İslam aleminin önemli sosyologlarından biri olan Ali Şeriati, bu kitabıyla okuyanlarını dinlerin geçmişine götürmekle kalmayıp aynı zamanda inançların ortak ve ayrı yönlerini de ele alıyor.

Dinler Tarihi’ne Eleştirel Bir Bakış

Ali Şeriati’nin Meşhed Üniversitesi’nde verdiği sosyoloji derslerinin kitaplaştırılmış hali olan Dinler Tarihi, yazarın bu dönemde verdiği sekiz derste anlattıklarını ve öğrencilerinin sordukları sorulara verdiği cevapları içeriyor. İnancı sadece kalıplaşmış bilgilerle değil aynı zamanda eleştirel bir gözle değerlendirip diğer dinlerle de karşılaştırmalı olarak inceleme yapmanızı sağlayan kitap, diğer Ali Şeriati kitapları gibi önemli olanın dini kurallarla değil içerdiği anlamı özümseyerek yaşamanın olduğunu da dinleyenlere ve okuyucularına net bir şekilde anlatmasıyla da oldukça başarılı bir çalışma haline gelmekte.

İnanç eleştirisini dinin özüne değil bu dine mensup olan kişilere yönelten Ali Şeriati, bu bağlamda sadece İslam’ın değil aynı zamanda Hristiyanlık başta olmak üzere diğer semavi dinlerin ve inanışların da eleştirisini yaptıktan sonra bu dinlere mensup kişilerin inanç ekseninde yaptıkları yanlışları ve bu yanlışların nasıl düzeltilmesi gerektiğini de okuyanlarına ayrıntılı bir şekilde belirtmekte.

İnsanlık tarihi boyunca görülmüş tüm inanç biçimlerini kronolojik sırayla takip edip yapıcı eleştirilerle taçlandıran Dinler Tarihi, bu anlamda okuyucularına epey katkı sağlamışa benziyor.

Dinler Tarihi Kitabı Özet

Ali Şeriati kitapları arasında en çok okunanlardan biri olan Dinler Tarihi, insanların inanca olan açlığını ve bu açlığı yavaş yavaş dini bir ritüele çevirmeleri sürecini yakından inceleyerek dinler tarihine giriş yapıyor. Fetişizm ve totemizmi dinlerin doğuşuna oturtan kitap, daha sonra insanların bu iki ritüeli daha da sistemli bir hale getirip en sonunda inanca dönüştürdüğünün altını çizmekte. İlk ve Orta Çağlardaki insan topluluklarının günlük yaşantılarını da bu konuda örnek haline getiren Ali Şeriati, buradan ise günümüz dünyasının en yaygın iki inancı olan İslam ve Hristiyanlığa geçiş yapmakta.

dinler tarihi ali şeriati - kitap - kitap özeti - kitap inceleme - kitap yorumu - ali şeriati - dinler tarihi
dinler tarihi ali şeriati

Semavi dinlerin en yaygın iki örneği olan İslam ve Hristiyanlığı ise inceleme olarak daha sonralara bırakan kitabın bu aşamada dinler tarihi nedir sorusunu cevaplandırdığını söylemek yanlış olmaz, zira Ali Şeriati bu aşamadan itibaren bu iki dinin tarihsel gelişimini kronolojik olarak ele alırken zaman zaman iki dini birbirleriyle karşılaştırarak çeşitli sonuçlara varıyor.

Orta Asya din kültürünü inceleyip bu kültürü diğer semavi dinlerle de karşılaştıran Ali Şeriati, Dinler Tarihi 2 kitabında da bu kitapta kaldığı yerden devam etmekte.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin