mersin gezilecek yerler
mersin gezilecek yerler

Doğu Akdeniz’de bulunan ve çok büyük bir şehir olan Mersin, bu zamana kadar pek çok farklı medeniyetin yer aldığı, büyük bir kültürel ve tarihi geçmişe sahip olan bir şehir. Şehirde pek çok antik kent, müze, tarihi yapı ile karşılaşıyorsunuz. Bu yazımızda ‘Mersin gezilecek yerler‘ konusunu işledik. İyi okumalar ve iyi tatiller!

1- Cennet – Cehennem Çökükleri

cennet cehennem çökükleri - mersin gezilecek yerler
cennet cehennem çökükleri – mersin gezilecek yerler

Mersin gezilecek yerler‘ denildiği vakit akla ilk gelen yerlerden biri burası oluyor. İki çukur var ve ikisine de belirli sebeplerden dolayı cennet ile cehennem isimleri verilmiş. Bir çukura cennet isminin verilmesinin sebebi çöküntüde tarihi olan bir kilisenin var olması. Diğer çukura da cehennem isminin verilmesinin sebebi ise çukur tabanına yalnızca ekipman desteği ile inilebilmesi. Cennet çukurunun derinliği 70, cehennem çukurunun derinliği ise 128 metre.

2- Soli Pompeiopolis Antik Kenti

soli pompeiopolis - mersin gezilecek yerler
soli pompeiopolis – mersin gezilecek yerler

Kent, M.Ö. 7. yüzyılda kurulmuştur ve ismini ‘güneşten’ almaktadır. Kentte Neolitik, Helenistik ve Roma dönemlerinden pek çok iz görmekteyiz. Burada bulunan tarihi eserler Mersin Müzesi’nde sergilenmekte. Mersin Müzesi‘ni de ziyaret etmeyi unutmayın.

3- Tarsus Şelalesi

tarsus şelalesi - mersin gezilecek yerler
tarsus şelalesi – mersin gezilecek yerler

Mersin gezilecek yerler arasında yer alan bu şelale, bütün yorgunluğunuzu ve stresinizi alacak kadar görkemli. Burada harika fotoğraflar çekebilir, güzel vakitler geçirebilirsiniz.

4- Mersin Marina

mersin marina - mersin gezilecek yerler
mersin marina – mersin gezilecek yerler

Doğu Akdeniz Çanağı’nın en büyük marinası olan bu yerde tekneler ve yatlar arasında istediğiniz kadar gezebilir, etraftaki restaurantlardan yemek yiyip manzarayı izleyebilirsiniz.

5- Tarsus Ulu Camii

tarsus ulu cami - mersin gezilecek yerler
tarsus ulu cami – mersin gezilecek yerler

Kendisine has mimarisi ve tarihi ile bu camiide gezebilir, tarihi havayı hissedebilirsiniz.

6- Latin İtalyan Katolik Kilisesi

latin italyan katolik kilisesi - mersin gezilecek yerler
latin italyan katolik kilisesi – mersin gezilecek yerler

1853 senesinde Sultan Abdülmecid’in emriyle yapımına başlanmış olan bu kilisenin inşaatı 1898 senesinde bitmiştir. Tarihi hissedeceğiniz, mimarisine hayran kalacağınız bu güzel kilisenin bahçesi de oldukça büyük ve güzel.

7- Şahmeran Hamamı

şahmeran hamamı - mersin gezilecek yerler
şahmeran hamamı – mersin gezilecek yerler

Bu tarihi hamamın bir efsanesi bulunmakta. Efsaneye göre yılanların şahı olan insan başlı ve yılan gövdeli Şahmeran, burada öldürülmüş. Hikayesi ile de herkesin ilgisini çeken bu hamamı kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

8- Astım Mağarası

astım mağarası - mersin gezilecek yerler
astım mağarası – mersin gezilecek yerler

Cennet-Cehennem Çukurları’na çok yakında bulunan bu mağaranın içine demir bir merdiven yardımı ile iniliyor. Mağara, tam 200 metre uzunluğunda olan galerilerden meydana gelmekte. Mersin gezilecek yerler arasında ‘şifa’ verdiğine inanılan bir yer burası. 3. jeolojik dönemin izlerini görebildiğimiz bu mağaradaki havanın astıma iyi geldiği, astım hastalarını iyileştirdiği söylenmekte. Bu sebep ile de mağara çevresinde bulunan çalılara ve ağaçlara dilekler bağlanıyor.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
211

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin