edebiyat ve doğum
edebiyat ve doğum

Doğum denince akla sadece dayanılmaz acılar gelir ama ben size diyorum ki gelin değiştirelim tüm ezberleri. Gelin olaya birde bir ebenin penceresinden bakın neler göreceksiniz. Heyecanlandığınızın farkındayım, o zaman başlayalım mucizeyi anlatmaya…

Doğum başlı başına bir edebiyat, bir şiir, bir şarkı yaradanın özenle hazırladığı… Hiçbir şiir bu kadar etkileyici, bu kadar duygusal olamaz herhalde. Her dizesinin mutluluk gözyaşları ile dolu olduğu bir şiir. O nefesler, o bekleyişler, boncuk boncuk terlerin mucizeyi itmesi Ah size nasıl anlatayım hangi şair böyle bir şiir yazabilir.

Zorlukla beraber bir kolaylık doğum işte bu, adım adım büyüyen bir et parçasının bütün donanımları ile dünyayı tatma gayesi…  Anne karnındaki  sıcaklığından hiç kopmak istemese bile muazzam bir final ile yeni bir başlangıç.

Yoksa size bir bebeğin annesine kavuşmak için geçtiği zorlu yolları anlatmadılar mı? Her aşılan karanlık, bir aydınlığa bedeldir bu masalda ve güçlü bebek ve anne el ele vererek kazanmıştır bu zaferi. Azıcık yorgun düşmüşlerdir ama değmiştir tabii ki.

Hiçbir pencere bu güzelliği açamaz herhalde. Rabbimiz ne kadar da özenle hazırlamış her şeyi. Anne karnında bizi aç bırakmadığı gibi doğunca da eşsiz bir besinle besliyor bizi ve içinde ihtiyacımız olan her şey var. Adeta bir çeşme gibi ağzımıza akıyor. Tadını sorarsanız çok küçüktüm maalesef 🙂

Ben bir ebeyim, her gördüğüm mucize karşısında çocuk gibi ağlıyorum ve kulaklarımda şu ayet yankılanıyor: “And olsun ki, insanı süzme çamurdan yarattık. Sonra onu nutfe halinde sağlam bir yere yerleştirdik. Sonra nutfeyi kan pıhtısına çevirdik, kan pıhtısını bir çiğnemlik et yaptık, bir çiğnemlik etten kemikler yarattık, kemiklere de et giydirdik. Sonra onu başka bir yaratık yaptık: Biçim verenlerin en güzeli olan Allah ne uludur!*”

(Şu dakikadan sonra doğum için çok güzel cümleler kuracağınızdan ve çokça şükredeceğinize eminim:)

*Mu’minun süresi

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
51

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin