dolmabahçe
dolmabahçe

Dolmabahçe Sarayı 

Dolmabahçe Sarayı, 1856 yılında Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılmıştır. Daha çok Mustafa Kemal Atatürk’ün vefat ettiği saray olarak bilinse de, Osmanlı Devleti döneminde yapıldığı için o dönemde birçok önemli olaya şahitlik etmiştir.

Dolmabahçe Sarayı Hakkında

Dolmabahçe Sarayı, mimar Garabet Amira Balyan ve oğlu Nigoğos Balyan tarafından tasarlanmıştır. Topkapı Sarayı’nın yapılan toplantılar için yetmemesi nedeniyle yaptırılmaya karar verilen sarayın yapımına 13 Haziran 1843 tarihinde başlanmış, 7 Haziran 1856’da ise tamamlanarak kullanıma açılmıştır. Saray Mabeyn-i Hümâyûn (Selamlık), Muayede Salonu (Tören Salonu) ve Harem-i Hümâyûn isimli üç ana bölümden oluşmaktadır. Harem-i Hümâyûn kısmında padişah ve ailesinin yaşadığı alanlar yer alırken, Mabeyn-i Hümâyûn kısmında resmi odalar bulunmaktadır. Muayede Salonu ise önemli devlet törenleri için kullanılmaktaydı.

110.000 metrekare, denize sıfır bir alana kurulmuş olan sarayda 285 oda ve 46 adet salon, 6 hamam ve 68 tuvalet bulunmaktadır. 1910’lu yılların başında ise elektrik ve kalorifer sistemine geçiş yapılmıştır. Yalnızca sarayın içi değil, dış kısmı ve deniz manzarası da görkemli görüntüsüyle görenleri hayran bırakmaktadır.

Tüm yapı, bodrumla birlikte üç katlıdır. Harem kısmı ise tavan arası ile birlikte dört katlıdır. Yapıda batıyı yansıtan ayrıntı ve süslemelerin yanı sıra, Osmanlı döneminin etkileri de gözle görülmektedir. Ana duvarlarda taş, iç duvarlarda tuğla, döşemelerde ise ahşap kullanılmıştır.

Selamlık, sarayın en görkemli bölümüdür. İlk girildiğinde Medhal Salon, Kristal Merdiven, Kırmızı Oda ve Süferâ Salonu işlevleri nedeniyle oldukça görkemli bir şekilde döşenmiştir. Üst kata çıkıldığında Zülvecheyn Salonu bizleri karşılamaktadır. Padişahın özel dairesine geçiş için kullanılan bu alanda bir hamam, yemek, dinlenme ve çalışma odaları bulunmaktadır.

Haremlik ve Selamlık bölümleri arasında bulunan Muâyede Salonu, padişahın devlet erkanıyla bayramlaştığı ve diğer önemli törenlerin yapılmaktaydı.

dolmabahçe sarayı
dolmabahçe sarayı

Harem bölümü ise deniz ve bahçe tarafında yer alan iki koldan oluşmaktadır. Denize paralel bölümü Sultan ve Valide Sultan, diğer bölümü ise Kadınefendiler kullanmaktaydı. Harem bölümünü gezerken İslamiyete ve çok eşliliğe uygun bir plan yapıldığı dikkat çekmektedir. Topkapı Sarayı’nda harem bölümü saraydan ayrı tutulan bir yapı iken, Dolmabahçe Sarayı’ında harem sarayın diğer bölümleriyle aynı çatı altında yer almaktadır. Sarayın içerisinde ayrıca Saat Müzesi, Camlı Köşk ve Saray Koleksiyonları Müzesi gibi farklı yapılar da bulunmaktadır.

Dolmabahçe Sarayı, 6 padişaha ve son Osmanlı Halifesi Abdülmecid Efendi’ye tanıklık etmiştir. Halifeliğin kaldırılmasının ardından saray, 1927- 1949 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı makamı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Mustafa Kemal Atatürk de 1927-1938 yılları arasında Dolmabahçe Sarayı’nı kullanmış, 10 Kasım 1938’de burada hayata gözlerini yummuştur. Saray 1926-1984 yılları arasındaki dönemde protokol ve ziyarete kısmen açık iken, 1984 yılından itibaren müze-saray olarak işlev görmesine karar verilerek halka tamamen açılmıştır.

Dolmabahçe Sarayı Nerede?

İstanbul gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen tarihi mekanlardan bir tanesi olan saray Beşiktaş sahilinde yer almaktadır.

Kendi aracınızla Beşiktaş tabelalarını takip ederek kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma tercih edecek olanlar ise, Kabataş füniküler hattını ya da Kabataş veya Beşiktaş istikametindeki herhangi bir otobüsü kullanarak saraya ulaşabilirler.

Dolmabahçe Sarayı Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Dolmabahçe Sarayı giriş ücreti ziyaret edilecek bölümlere göre farklılık göstermektedir.

Yalnızca Selamlık bölümü için tam bilet 40 TL, indirimli bilet 20 TL’dir. Harem-Camlı Köşk-Saat Müzesi ziyaretleri için tam bilet 30 TL, indirimli bilet 15 TL’dir. Selamlık-Harem -Camlı Köşk-Saat Müzesi tam bileti 60 TL, indirimli bileti 30 TL’dir. Saray Koleksiyonları Müzesi tam bilet 10 TL, indirimli bilet 5 TL’dir. Öğrenciler için ise, sarayın geziye açık bölümleri 5 TL iken, Saray Koleksiyonları Müzesi 2,5 TL’dir.

Dolmabahçe Sarayı’nın ziyaret saatleri 09:00-16:00 arasındadır. Pazartesi ve Perşembe günleri ise saray ziyarete kapalıdır.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
1

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin