dönüşüm özet - dönüşüm kitap özeti - dönüşüm franz kafka
dönüşüm özet

Dönüşüm – Franz Kafka

Yazıldığı dönemin en önemli eserlerinden olan ve günümüzde bile okur sayısını artıran Franz Kafka’nın Dönüşüm adlı eseri, zamanına ışık tutan önemli edebi kaynaklardan.

Dönüşüm Eleştiri

Dünya klasiklerinden biri olan ve sadece yazıldığı zamanı değil aynı zamanda günümüzü de anlatan Dönüşüm, dünyanın en önemli hikaye yazarlarından Franz Kafka’nın en ünlü kitabıdır. Yazıldığı dönemin ağır iş koşulları ve işçinin üzerine binen abartılı yükle bu işçilerin hayatta tutunma mücadelesine yer veren kitap, aynı zamanda o dönem çalışanlarının işlerine ne kadar muhtaç olduğunun da edebi bir anlatımı niteliğini taşımaktadır.

Özelikle fabrikada çalışan işçi sayısının çok olduğu ve bu işçilerin günde 16 saate varan çalışma sürelerinin olduğu dönemde yazılan Dönüşüm, bu nedenle bir işçinin hayatını simgesel bir ifadeyle anlatmaktadır. Samsa’nın böceğe dönüşmesi, aslında üzerinde ailesi ve çevresi tarafından oluşturulan yükün eseridir. Bu yükü daha fazla taşıyamadığından kendisini iyi hissetmez, ailedeki görevini yerine getiremeyince de önemsiz bir hale geldiğinden öldürülerek aile içinden atılır.

Dönüşüm Özet

Franz Kafka tarafından yazılan Dönüşüm kitabında Gregor Samsa, çekirdek ailesinin iyi bir işte çalışan erkek çocuğudur. Ailenin diğer üyeleri de iyi veya kötü bir işte çalışırlar, ancak ekonomik durumları hala beklenen seviyede olmadığından ötürü bütün yaşam kaynakları Samsa’dır. Samsa da bu bilinçle her sabah saat beşte trene biner ve canını dişine takarak çalışır.

dönüşüm - franz kafka
dönüşüm – franz kafka

Samsa, bir sabah uyandığında üzerinde inanılmaz bir ağırlık hisseder. Bu ağırlık sonucunda hareket etmeye çalıştığında ise kılını bile kıpırdatamaz, çünkü çok büyük bir böceğe dönüşmüştür. Kalkmak için çaba sarf ederken birden yere düşer, fakat tekrar ayağa kalkmak için çok büyük çaba sarf etse de kalkamaz. Dönüşüm, onu olduğundan bambaşka bir canlıya evirmiştir.

Saat sabahın sekizi olmuştur ve Samsa’nın patronu da işe saatinde gelmeyen Samsa’yı kontrol için eve gelir. İş yerindeki çalışanların işten kaytarmak için hastalık numarası yaptığını, bu nedenle işçileri kontrol etmeye geldiğini belirtir. Annesi Samsa’yı kontrol etmek için odaya gidip seslendiğinde ise Samsa, değişik ses tonuyla annesine seslenince annesi de hasta olduğunu zanneder. Patronu Samsa’nın böcek haline döndüğünü gördüğünde ise onu işten kovarak evi terk eder.

Bu saatten sonra ise Samsa’nın işi çok daha zordur. Annesi bu halini gördüğünde ondan tiksinmeye başlar, kız kardeşi de işten kovulduğu için abisine sırtını döner. Evlerindeki hizmetçi tepkisiz kalırken, babası Samsa’yı öldüresiye döver. Bu dayaktan sonra Samsa ölür, hizmetçi böcek vücudunu dışarı atar. Aile evden taşınır ve yeni hayatlarına devam ederler.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
11

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin