dostoyevski ve kopek
dostoyevski ve kopek

Efsanevi roman yazarlarından olan Fyodor Dostoyevski; kalabalık bir topluluğun önünde okuduğu şiir dolayısıyla Rus Çarı tarafından sürgün edilir. Sürgün hayatında insanlar hakkında düşündüğü birçok şeyin aslında yanlış olduğunun farkına varan Dostoyevski; sürgün hayatını ”Ölüler Evinden Anılar” adlı kitabında toplamıştır.

Gelelim Dostoyevski’nin bir köpekle olan deneysel anısına. Dostoyevski sürgün sırasında bütün mahkumların geçerken tekmelediği bir köpekle karşılaşır.

Mahkumlar bu duruma o kadar alışmışlar ki artık köpeği tekmelemek bir rutin haline gelmiş onlar için. Dostoyevski ise köpeği gözlemlemeye başlar.

Köpeğin her mahkumun geçişinde tekme yemeye hazırlandığı gözlemleyen Dostoyevski; köpeğin de bu durumu fazlasıyla kabullendiğini farkeder.

Belli bir süre sonra köpeğe usulca yaklaşır ve köpeği sevmeye başlar. Köpek ise bu durumu garipser, Dostoyevski’den uzaklaşır ve acı acı havlamaya başlar.

Ve böylece Dostoyevski sürgün hayatında çok anlamlı bir olaya tanıklık etmiş olur. Burada anlaşılıyor ki kötülüğe alışmış birisi iyilik ile yüzleşince ılımlı karşılayamaz…

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
511
Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisiyim. Gezmeyi, okumayı, sorgulamayı ve tartışmayı çok seviyorum. İnanmadığım düşünce ve görüşleri savunabilmeyi, inandığım düşünce ve görüşleri de eleştirebilmeyi amaç edindim. Xyazar.com'da yazar olarak görev alıyorum. Soru, öneri ve eleştirileriniz için osmankaan@xyazar.com

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin