sagopa kajmer ahmak ıslatan
sagopa kajmer ahmak ıslatan

Yıllar yıllar önce henüz internete ulaşımın bu kadar yaygın olmadığı zamanlarda müzikler flash belleklerle elden ele dolaşırken birgün tüplü beyaz bilgisayarımıza Sagopa’nın şarkıları geldi. O gün bugündür -kendisinin de bir şarkısında bahsettiği gibi- RAP DEĞIL SAGOPA KAJMER DINLEYENLERDENIZ.

sagopa kajmer
sagopa kajmer

Genel kesim tarafından pek bilinmediği o günlerde “Ne dinliyorsunuz?” sorusuna “Sagopa Kajmer” diyorduk ve ardından başta “sapago, sapopa” bocalaması ve bu bocalamayı kapatma gayretiyle “Kajmer? Kaşmer ehehehe.” esprisi geliyordu. Onlara aynı şu şekil bakıyorduk bizde.

sagopa kajmer
sagopa kajmer

Sagopa Kajmer yani Yunus Özyavuz 1978 Samsun doğumlu. Mahlası olan Sagopa, Mısırda Bir Piramit,
Kajmer ise O Piramitin Sırrını Çözen Bilim Adamı.

sagopa kajmer
sagopa kajmer

Sagopa ÖSS sınavında birincilik gösterdikten sonra Fars Dili Ve Edebiyatı’nı bitirdi. Şarkılarında ki temiz ve fasih anlatımı da bir yerde buna dayanıyor.

Eşi Kolera (Esen Özyavuz) ile beraber Türkçe Rap’in en önemli isimlerinden. 2013 yılına kadar “Kalp Hastası, Bendeki Sen, Kötü Insanları Tanıma Senesi” isimli birçok albüm çıkardılar.

sagopa kolera
sagopa kolera

Sonra birden albüm çıkmaz , eski şarkılar tekrar tekrar dinlenir oldu. “Nerede bu Sagopa” derken “Istakoz” şarkısı ile single çıkardı. Dinleyicilerin yüreğine biraz su serpilmiş iken bu sefer “Naber?” şarkısı çıktı hem de klibiyle beraber.

sagopa kajmer naber
sagopa kajmer naber

Sagocular şaşkın, Sagopa klipli şarkı çıkarmış. Sagocular üzgün, bu şarkı da neyin nesi? Sagocular ağlıyor, klibin çalıntı olduğu haberleri ortalıkta. Sagocularda moraller fora, Kolera’nında “Pespaye” şarkısı çıktı, acıya tuz biber oldu…
Biz böyle bir süre evlatları kötü yollara düşmüş analar gibi ortalıkta dolaştık. Sagopa’nın çizgisi, tarzı falan mı değişti diye endişeliydik.

sagopa kajmer
sagopa kajmer

Iki yıl böyle geçerken neyse ki sonrasında yine single olarak çıkan “366.gün” ve “Sertlik Kanında Var Hayatın” şarkıları bu endişelerimizin ne kadar yersiz olduğunu gösterdi. Hatta öyle güzel şarkılardı ki Sagopa’nın kendi dinleyicilerini aşıp daha geniş kitlelere ulaştı.
Bunu hem sosyal medyada farkettim hem de Cins dergisinin son sayılarından birinde, şarkı önerileri arasında “Sertlik Kanında Var Hayatın” parçasını görünce.

Sagopa iyice tanındığına göre artık kimse “Kaşmer” esprisini yapmayacak diye umuyorum.

Gel gelelim “Ahmak Islatan” adlı yeni albümümüze. Albüm 14 şarkıdan oluşuyor. Bu 14 şarkıdan 10 u önceden çıkmış şarkılarının Editlenmiş hali. Çok bir fark göremedim ben dinlerken, sadece arkadaki müziklere bir şeyler eklenmiş gibi görünüyor.
Geriye kalan 4 tanesi “Söylenecek Çok Şey Var, Oyun Parkı, Bir Tek Bende Yok, Senden Hemen Sonrası” isimli şarkıları.
Birkaç kez dinlememe rağmen, ki henüz indirdim, kulağıma gayet hoş geldi. Özellikle “Oyun Parkı” parçasının sözleri enfes. Böylece Sagopa’nın “Naber?” şarkısıyla hayranlarına ufak bir şaka yaptığına kesinkes emin oldum.

“Ya arkadaşım yeni albüm şöyle dursun, bize eskilerden şarkı öner.” diyenlere “Mevsimler Gibisin, Bir Dizi Iz, Muamma, Galiba, Can Havli, Merhametine Dön, Zaman Alacak Intikamımı, Ateşten Gömlek, Bağlı Hayatım Pamuk Ipliğine, Beyaban, Vasiyet, Gölge Haramileri, Istisnalar Kaideyi Bozmaz” şarkılarını önerebilirim.
Her biri hayatımın belli dönemlerinde bir şekilde bağlandığım şarkılar. Mesela “Can Havli” lisede arkadaşlarla tahtanın önünde, ellerimizde mikrofon niyetine süpürgelerle çat pat söylemeye çalıştığımız şarkı. “Gölge Haramileri” Batman-İstanbul arası ailecek yaptığımız yolculuğun şarkısı. Aynı zamanda bu sayede Sagopa’yı babama kabullendirişimizin şarkısı. “Bağlı Hayatım Pamuk Ipliğine” ilk ezberlediğimiz “Merhametine Dön” en çaresiz, “Mevsimler Gibisin” en romantik şarkı bir zamanlar.

“Rap’in nesi var ki? Anlamsız sözlerin birleştirilip hızlı hızlı söylenmesi” diye düşünen bir grup var, onları da Sagopa’nın aşağıda ki şarkı sözleriyle baş başa bırakalım.

~~

Olması gereken şeyIerin adını iyiIik yapmak koymuşIar.

Benim aşka dair grafiğimde çizgiIer hep kırıktı.

Derdim kadar olsaydı kuvvetim,
Benimle baş edemezdi kasvetim.

Yoksulluk korkusuyla ömrünü servet peşinde harcayanda gördüm fakirliğin özünü, çevirdim yüzümü.

Güneş sana sırtını dönse ay bırakmaz yalnız.

Seni içeren masallarım anlatılacak kadar kısa değiller.

Hayat eli sopalı bir öğretmen.

Şeytan yoluna girişleri annem keserdi giremezdim, babam için cennet gerekli ben hep bunu bildim.

Yaptıklarını bilip hâlâ senden caymamak garip birşey.

Kuvvete dayanamayan adalet aciz, adalete dayanamayan kuvvet zalimdir.

Siyah saç ak defterle geldin,
ak saç siyah defterle gidiyorsun.

İster istemez her şeyim sende rehin.
Ne yanlış bir karar masası, sen ne kötü bir hakimsin.
Bu ne zor bi dosya, sen ne kolay bir kararsın.
Senden görünmüyor önüm, meğer ne kolaymış fikri ölüm.

Pişmanlık asla kaçamayacağın bir canavar,
Elleri bazen öldürür
Bazen sertçe yakalar.

Bırak umudun yeniden doğsun,
Her yeni gün seni neden boğsun.

Sensiz benlik yokluk demek, kalbim sana emekçi.

Sen ne biçim bir mevsimsin, ısınmam imkansız.
Donmamak neyime, titrememek çok zor.
Rüzgarların buzdan serin, tadı eksik meyvenin.
Ne senle aşka dalmak kolay ne senle hayallere.

Keyifli Dinlemeler diliyorum efendim.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
92

7 YORUMLAR

  1. harika bir yazı olmuş. unuttuğumuz sagopa şarkılarını, muhteşem sözlerini hatırladık sayende. ne şarkıydı be gölge haramileri…

  2. Çok güzel yazıydı yıllardır dinlememe rağmen anlamını yeni keşfettiğim sözler buldum yazıda teşekkür ederiz💕

    • Ne yalan söyleyeyim bana da her defasında aynısı oluyor.” Vaaay bunu mu diyormusss?” oluyorum 😀 Rica ederiz 🌸

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin