düz dünya
düz dünya

Tarihsel süreçte üzerinde yaşadığımız Dünya’nın şekline dair fazlasıyla görüş ileri sürülmüştür. Gelgelelim, kimisi tepsi de dese, kimisi “koni bu koni” de dese, Galileom ne derse odur diyen bilim adamları yuvarlak olduğunu kabul etti ve biz de aldık kabul ettik. Kabul ettik etmesine ama her zaman bir görüşü kabul etmeyen insanlar olduğu gibi, dünyanın da şeklinin yuvarlak olduğunu kabul etmeyen kitleler ortaya çıkmaya başladı. Dave Murphy‘nin başını çektiği bu “Flat Earth Theory” giderek genişliyor. Peki neden Dünya düz olsun? Tüm bu Ay yüzeyine çıkmalar, uzayda yürümeler, fotoğraflar yalan mı? Belki de haklılardır? Gelin bugün “Flat Earth Theory” görüşünün neden ileri atıldığını maddeler halinde inceleyelim.

1. Dünya’nın Fotoğrafları

uzaydan dünya
uzaydan dünya

Hepimizin aşina olduğu bu dünya fotoğrafı için düz dünyacılar farklı yorumlar yapıyorlar. Bazı teorisyenler “Bunun bir fotoğraf olduğuna bizleri inandırabilmeniz için şu layerları bi’ kaldırın hele” demişler. NASA kaynaklı alınan fotoğrafların tamamında Photoshop programı vasıtasıyla tüm layerlar (katmanlar) kaldırıldığında mavi bir boşluk ortaya çıkması üzerine, bunun gerçekten çekilmiş bir fotoğraf değil çizim olduğunu ileri sürüyorlar. Bazı teorisyenler ise “Kardeşim bu geoit değil miydi? İlkokuldaki hocama ne zaman dünya yuvarlak desem kafama cetvelle vurup geoit oğlum o geoit diye kızardı. Fotoğrafta niye yusyuvarlak?” şeklinde bir görüş ileri atıyor. Bu görüşü çürütmek için dünyanın dönüş hızının onu tam bir top gibi yuvarlak gösterdiği söylense de cevap gecikmiyor: “Dakikada 1000 devir yapan geoit şeklinde bir tekerlek olsaydı bu mantıklı olurdu. Ama o sizin iddaa ettiğinize göre koca bir portakal. Bu şekilde görünmesi imkansız. Bu fotoğraflar bize gerçeği yansıtmıyor.” deniliyor.

2. NASA Neden Tekrar Ay’a Gitmiyor?

astronot
ayda astronot

Fotoğraftaki vatandaşın Ay yüzeyinde yürümesinin ve üç beş tane taşı toplayıp geri getirmesinin ardından tekrar Ay yüzeyinde hiçbir hareketin yapılmaması düz dünyacıları kuşkulandırmıyor değil. Elinizde iyi bir markanın iyi bir kamerasının olması sizin Ay yüzeyini görüntüleyebilmeniz için yeterli. Eğer tekrardan bizlere “Ay’dayız şuan Namık abi! Hava mı, hava iyi iyi esiyor.” derlerse ve hemen arkasından herkes kamerasını, teleskopunu Ay yüzeyine çevirirse ve onları orada göremezse; geriye ortaya atabilecekleri tek bahane olan “Biz Ay’ın arka tarafındayız ondan göremiyorsunuz.” bahanesi kalacaktır diyor düz dünya ekibi. Çekimlerinin Sahra Çölü üzerinde yapıldığı kanıtlanan NASA ekibinin Ay macerası ise inandırıcılığını bayağı bir kaybetmiş durumda.

3. Birtakım Uçuş Maceraları

Bahsi geçen uçuş rotası (Çin-Amerika) Düz Dünya Topluluğu için büyük bir savunma mekanizması oluşturmakta. Düz Dünyacılar, Çin’den Amerika’ya giden bir uçağın, neden 22 saatte gittiğini ve neden dünyanın arka tarafından dolaşıp da kısa sürede gitmediğini sorgulamaktalar. Aslında çoğu havayolu şirketi bu uçuşu Dünya’nın arka tarafından yapılıyormuş gibi gösterse de uçuş süresinin değişmemesi de Düz Dünya Topluluğu için bir dayanak halinde.

google map
google map

Bunun yanı sıra tam 4 senedir kayıp durumda olan Malezya uçağı için ortaya atılan:“Pilot bu rotaların neden bu şekilde verildiğini merak etti ve Dünya’nın görünmeyen arka tarafını araştırırken kayboldu.” şeklindeki iddaalar geçtiğimiz haftalarda son buldu. Avustralya’lı makine mühendisi Peter McMahon uçağı Google Haritalar üzerinde bulduğunu, bunun yanısıra uçağın aynı zamanda NASA tarafından da görüntülenebileceğini iddia etti. Ancak bu olayı daha derin hale getiren şey, uçağın üzerinde bulunan kurşun izleri. Bu durumda Düz Dünyacılar şunu sorguluyor: “Oynanan oyuna bir son vermek isteyip Dünya’yı Dünya’nın arka tarafıyla ilgili bilgilendirmek isteyen pilotun kullandığı uçak, NASA tarafından mı vuruldu?”

4. Kutup Belgeselleri ve Kutuplar Antlaşması

kuzey kutbu
kuzey kutbu

Fotoğrafta görmüş olduğumuz Kuzey Kutbu‘na dair bulabileceğimiz yüzlerce belgesel varken, sadece adını duyduğumuz ama sanını bilmediğimiz Güney Kutbu’na ait çok az sayıda belgesel olması ve bunların da Kuzey Kutbu’na ait olma ihtimaliyle şüpheli durum ihtiva etmesi de Düz Dünyacıları harekete geçiriyor.Ayıların, penguenlerin, fokların Kuzey Kutbu üzerinde yaşaması; Aurora ışımasının sadece Kuzey Kutbu üzerinde yaşanması ve bu ismi alması gibi durumlar gerçekten de şüphe uyandırıcı şeyler olabilirdi Düz Dünya Topluluğuna göre… Bununla birlikte, Türkiye’nin de içinde bulunduğu “Antarktika Antlaşması” sayesinde kutuplara gidişler kısıtlanmış ve gerekçe olarak “Doğanın dengesinin korunması ve araştırmaların daha steril ortamlarda yapılması…” açıklaması yapılmıştır.Antlaşmanın sadece Antarktika için yapılmış durumda olması, “Kutuplar” kelimesinin önemini yitirmesi için ayrı bir sebep olarak gösteriliyor.

Not: Düz Dünya Topluluğu, Dünya’yı çevreleyen bir Güney Kutbu olduğuna ve Kuzey Kutbu’nun Dünya’nın tam merkezinde olduğuna inanmakta.

5. Uydular ve Yerçekimi

world
world

NASA tarafından açıklanan Dünya’nın etrafındaki Uydu Çöplüğü‘nün 21 bin tane enkaz parçasından oluşan bir filo halinde Dünya’nın etrafında döndüğü söyleniyor. İrili ufaklı bütün uydular halen Dünya’nın çekim alanındalar ve bunların hiçbirini çıplak gözle göremiyoruz. Düz Dünyacılar için de sıkıntı burada başlıyor. Uyduları görememek neyse de Dünya’nın en pahalı yapısı olarak kabul gören ISS (Uluslararası Uzay İstasyonu) de görülememekte. Hatta isminin Uluslararası olmasına karşın, tüm ülkelerden katılan astronotlar önce NASA altyapısında hazırlanıyorlar. Yerçekimsiz ortam testleri, basınç testleri, acil durum uyarı tepki mekanizması testleri ve daha niceleri… Ancak bununla beraber ortaya bir sıkıntı daha çıkıyor.

gora
gora

Kütle çekim kuvveti olan bir ortamda, yerçekimsiz ortamı oluşturmak mümkün mü? Eğer Dünya sizi gerçekten içine doğru çekiyorsa, helyumlu balonu neden çekemiyor? Tabi ki de yoğunluğundan dolayı. Peki ya sizi de yoğunluğunuzdan dolayı aşağı indiriyorsa? Akıllardaki tek soru, bu aşağı indiren şeyin ne olduğu… Bu şey kesinlikle hava. Bu sebeple yükseklik arttıkça basınç azalıyor ve belli bir yüksekliğe ulaşıldığında yerçekimi etkisinden uzaklaşıldığı söyleniyor. Bunun sebebi ise üzerinizdeki hava kütlesinin daha az durumda olması. Düz Dünyacılar tam da burada Gora filminde Cem Yılmaz’ın dediği şeyi söylüyorlar: “Gö’k’ten element uydurmayın, mesele yoğunluk meselesi.”

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
10121

4 YORUMLAR

  1. Güzel bir yazı olmuş objektif bir şekilde incelediğiniz içinde tebrikler.Daha fazla araştırmanızı tavsiye ediyorum.

    • Yorumunuz için teşekkür ederim.Konuyla ilgili yoğun araştırma yapıyordum bir dönem, elimde yeterince bilgi var ancak bu kadarını sunmakla yetinebildim şimdilik.Konunun devam niteliğinde olacak ayrı bir yazı yazacağım çünkü.

  2. Ben de zaten inanıyordum düz olmasına bu yazı aradığım boşluğu doldurmaya inançlı bir dolgu vazifesi gördü. Emeklerinize sağlık

  3. 1. maddeden sonrasını okumadım bile. zaten NASA o gördüklerimizin fotoğraf olduğunu iddia etmiyor, onların birden fazla görüntünün birleştirilmesinden elde edildiğini söylüyor. youtube üzerinden Jahrein isimli yayıncının bu konudaki iddiaların çoğuna verdiği cevapları izleyebilirsiniz. sonraki seviye öküz boynuzunda olacak sanırım.

    1
    1

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin