running man 9
running man 9

Güney Kore‘nin, hatta dünyanın en eğlenceli programlarından biri: Running Man. İçeriğiyle, yok artık dedirten görevleriyle, zaman zaman gelen ünlü konuklarıyla, birbirinden eğlenceli kadrosuyla sizi gülmekten ağlatacak kadar eğlenceli hem de. Her bölüm yazarlar tarafından hazırlanan oyunları takımlara ayrılarak ya da bireysel olarak gerçekleştiriyorlar. Running Man tarihinin en bilindik ve eğlenceli kısmı kişilerin sırtında bulunan isim etiketini kaybetmemeleri. Etiketi koparılan kişi oyundan çıkıyor. Tabii tüm bunlar olurken izleyicileri gülmekten gözyaşına boğuyorlar. En fazla ne olabilir ki dediğinizi duyar gibiyim. Gelin öyleyse entrikalarla dolu Running Man dünyasını görelim. 🙂

running man 1
running man 1

Her türlü hile, kurnazlık, iki yüzlülük, adam satma, dost kazığı ve pisliğin olduğu bir programdan bahsediyoruz. Ve programın tartışmasız en güzel yanı ana kadrosu. Her bölüm verilen görevleri yerine getirmek için yaptıkları kurnazlıkları izlerken daha ne kadar çakal olabilirler demekten alamıyoruz kendimizi. En hoşumuza giden ise bunu kılıktan kılığa girerek ve asla gocunmadan yapmaları. Nazlanmadan, birbirlerine sinirlenmeden ya da bunu belli etmeden o görevi hayatları pahasına yerine getiriyor olmaları programı daha da sevilir hale getiriyor. Tabii bu gayretlerinin finaldeki ödül için olduğunu söylemeden geçmeyelim. Ödülün çoğunlukla altın olduğu bilgisini de ekleyelim şuraya. 😀 Gelen konuklar da onların bu mücadeleci ruh haline girince bölümler tadından yenmiyor.

running man 2
running man 2

İşin gerçeği Türkiye’de böyle bir program çekiliyor olsaydı muhtemelen ilk 10 bölüm içerisinde sunucuları birbirlerini yerlerken bulurduk. Her şeyden nem kapan huyumuz sayesinde oyun içerisindeki kumpaslara dayanılmaz, ortada dönen alaylar yüzünden iyi bir kavga edilirdi. Bu sebeple Running Man ekibinin arasındaki samimiyet ve şakalaşmalarla her bölümün tadı ayrı oluyor.

2010 senesinde Güney Kore’nin SBS kanalında başlayan ve hâlâ bölümleri süren program Pazar günleri yeni bölümüyle ekranlara geliyor. Yapım ekibi bölümler için öyle bir hazırlık yapıyor ki bazen kamera arkasına dair görüntüleri görünce nasıl bir emek ortaya koyduklarını daha iyi anlıyoruz. Her konuğun ve üyenin arkasından hunharca koşan kameramanlara da saygım çok büyük.

Öyleyse gelin bu eğlenceli kadroya birazcık göz atalım.

1. MC Kralı Yoo Jae Suk

running man 3
running man 3

Kore’nin ulusal sunucusu, Running Man’in ikinci en büyüğü ve programın olmazsa olmazı Yoo Jae Suk. Gençlere taş çıkartacak bir enerjiye sahip 45 yaşında aşırı sempatik bir adam kendisi. Güney Kore’de beş yıl üst üste komedyen ödülü kazanmış ve uzun yıllarca başta Running Man ve İnfinite Challenge gibi sevilen programların sunuculuğunu yapmış. MC’lerin kralı ve maalesef programın en şanssızlarından. Arada sırada uğrayan şansı yüzüne gülse de genelde oyun sonlarında hüsrana uğrayan kısımda onu görüyoruz. Her bölüm enerjik halleriyle, oyunlarda gösterdiği azmiyle ve şansının asla gülmemesiyle en çok gülme sebeplerinizden biri oluyor.

2. Büyük Burun Ağabey, Race Starter Ji Suk Jin

running man 4
running man 4

Büyük burun ağabeyimizi en iyi tanıtabileceğim görsellerden biriydi bu. Programın en yaşlısı olmakla birlikte şansın yüzüne gülmediği bir diğer kişidir Ji Suk Jin. Her ne kadar bazen gaza gelip büyük iddialara girse de oyunlarda ilk elenen kişi olmasıyla meşhur. Hatta diğerleri o elenmeden oyunun başlamadığıyla ilgili onunla dalga geçerler. Yine de 400 küsür bölümdür azimle koşar ve küçüklerine uyarak ihanet üçlüyle izleyenleri gülmekten kırar.

3. Kim Jong Kook, nam-ı diğer SpartaKook

running man 5
running man 5

Burada bir saygı duruşu rica edeceğim. Oyun sırasında Kim Jong Kook çıkacağı zaman ateş efektleri ve This is Sparta repliği ile ne derece korkutucu bir kişiliği olduğunu düşünebilirsiniz. Ya da her oyunda ondan kaçılmasından, asla yenilmemesinden ve aynı anda 3-4 kişiyi kirli bez gibi savuşturmasından. Adam her şeyi yapabiliyor arkadaşlar. Özellikle meşhur isim etiketi sökme oyununda asla rakip tanımıyor.

running man 6
running man 6

SpartaKook’un gücü başka programlarda dahi anılıyor. Bangtan grubunun RUNBTS bölümlerinden birinde üyelerden Hoseok verilen görevde en zorlu kişiyi yenmek istiyor. Başarısını da ‘Yapabilirsem Running Man’de Kim Jong Kook’un isim etiketini sökmüş gibi hissedeceğim.’ diye tanımlıyor. 😀

Yalnızca bayan konuklarla yan yana geldiğinde yanağındaki kızarıklıktan onu yenebilen tek şeyin ne olduğunu görebilirsiniz. 😀 Neredeyse her oyunun galibi ve takımında bulunduğu insanların en büyük umududur. Eh, sesi de güzel olunca adamı sevmemek mümkün değil.

 

4. Rastgele Bay Yetenekli, Romantik Kang Gary

running man 7
running man 7

Jong Kook’tan sonra en çok tercih edilen adamımız Kang Gary. Running Man’in 7. yılında müzik kariyerine devam etmek istediğini söyleyerek programdan ayrılması Ji Hyo’dan çok benim kalbimi kırıyor sanırım. Running Man hayatının dışında başarılı bir rapper, söz yazarı ve prodüktor olan Gary şimdilerde hayatına koşmadan, baba olarak devam ediyor. Su ve koşu içerikli oyunlarda en iyi iş çıkaran oyunculardan biridir. Ama program içerisinde en çok sevdiğimiz Ji Hyo ile Monday Couple severlere bolca moment vermeleri. 🙂 Özellikle erkek bir konuk Ji Hyo ile eşleştiğinde oturun ve Gary’nin değişen surat ifadesini izleyin derim.

5.Haroro, Ha Dong Hoon

running man 8
running man 8

Asla büyümeyen ve büyümeyi kesinkes reddeden Ha Ha. İzleyenleri ismi gibi güldüren ve evlenene kadar gelen her kadın konuğa ilan-ı aşk eden kurnazın teki. Eğer oyunlarda onunla aynı takımda iseniz, karşı takımdan değil ondan korkmalısınız. Her an kendi çıkarları için oyun arkadaşını satan, ödül uğruna yapmadığı sinsilik kalmayan ve ajanlıkta Running Man sayesinde yüksek lisans yaptığı için asla güvenilmeyen biridir. İhanet üçlünün bir ferdi olmasından da bunu anlayabilirsiniz. Ama bizi en çok güldüren de onun böyle olması zaten. 🙂 Zaman zaman çektiği aksiyon filmleri ve surat ifadeleriyle de oldukça meşhurdur.

6. Asya Prensi, Zürafa Kwang Soo

running man 9
running man 9

En sevdiğim adama geldik nihayet. 😀 Kwangsoo kadar beni güldüren bir şey yok şu hayatta sanırım. Yaptığı hareketler, surat ifadeleri ve ihanet üçlü ile yarışmacılara kurduğu kumpasları anlatmaya kalksak ortaya bir roman çıkar. Tüm bunlara rağmen programın en şanssız kişisi ve hep en kötü şeyler onun başına gelir. Takımdaki en uzun kişi olduğu için Zürafa lakabı takılmış. Ayrıca birçok Asya ülkesinde oldukça iyi hayran kitlesi var ve bu yüzden ona Asya Prensi de denir. En küçük olduğu için genelde hep onu ezmeye çalışırlar ama o da diğerlerini rahatsız etmekten bir saniye geri durmaz. En korkulan kişi Jong Kook’a bile vurmak için fırsat kollayıp durur. Sürekli ihanet ettiği ve yalan söylediği için doğruyu söylediği zamanlarda bile ciddiye alınmaz. Ah, bir de bazı kadın konuklarla eş olduğunda utangaç gülümsemesiyle kızarık yanak efekti en sevdiğim halidir. 😀

Büyükleri de en az benim kadar seviyorlar aşağıda görüldüğü gibi. 😀

 

7.Running Man’in Ace’i, Song Ji Hyo

running man 10
running man 10

Ve son olarak programın altın oyuncusu, tüm erkeklere taş çıkartan tek hatunu, gözü kara Ji Hyo! Running Man’e ilk bölümlerde konuk oyuncu gelip ardından temelli kalmıştır. Programın tek kadın oyuncusu ve en iyisi. En çok altın ödülünü kazanan o olduğu için Altın Ji Hyo da derler. Şansı da her zaman yüzüne güler. Tüm oyunlarda korkusuzca kendini ortaya atar. Oyunu kazanmak için gelen konuklara dahi şiddet uygulamaktan çekinmez. Hatta Jong Kook’a karşı bile epey hırslıdır ve onunla dövüşmekten geri durmaz. Ama ikisi bir araya geldiğinde ortalığı yıkar, oyunların canına okurlar. Bu yüzden ikisine SpartAce lakabını takmışlardır. Ayrıca oldukça başarılı ve güzel bir oyuncu kendisi. Dizi ve filmlerine de göz atın derim. 😊

8. Monday Couple – Pazartesi Çifti ( Song Ji Hyo & Kang Gary )

running man 11
running man 11

Running Man çekimlerinin Pazartesi ve Salı günleri yapılması ve genelde Pazartesi günleri sürekli eş olmaları sebebiyle izleyenler tarafından Monday Couple denmiştir. Özellikle Gary’nin göndermeli lafları, erkek konuklardan kıskanmasına düşmemek elde değil. 🖤 Gary’nin programdan ayrılması ve habersizce evlenmesi en çok onları hayallerinde evlendirip ellerine iki çocuk veren hayranları üzdü bence. Bu sebeple eski bölümleri açıp o çılgın yediliyi izlemeyi daha çok seviyorum.

 

Bir Ji Hyo fikrinden nasıl caydırılır buyurun Gary’den öğrenelim. 😊

Bölüm 163

Yukarıya en çok güldüğüm kısımlardan birini koydum. Sanırım Ji Hyo’nun da en sevdiği bölüm budur. 😀 Bu bölümde görev tüm erkek yarışmacıların takımlara ayrılarak Prenses Ji Hyo’nun gönlünü hoş tutacak görevleri yerine getirmesiydi. Daha iyi bir çekim yaşamamıştır herhalde. 😊

Her bölüm birbirinden komik oluyor ama bazıları var ki gülmekten çenemiz ağrıyor, gözyaşlarımızı tutamıyoruz. Hatta bir gece vakti kendimizi gülmeye öyle kaptırmışız ki ağabeyimden ‘getirtmeyin beni oraya’ içerikli bir mesaj bile aldık kız kardeşimle. Gerisini siz düşünün. 😀 Sanırım bu kadar güldürmesinin en etkili tarafı ana kadronun önce kendisinin eğleniyor olması. Ve bunu gelen konuklara da hissettirmeleri. Jackie Chan’e akupunktur halısının üzerinde ip atlatıp gülmekten yere yatıranlar bize neler yapmazlar arkadaşlar. 😀

Bahsi geçmişken, Running Man yalnızca Kore dünyasından sanatçıları değil dünyaca ünlü kişileri de programda ağırlamışlardır. Başta Jackie Chan olmak üzere, Patrice Evra, Tom Cruise, Henry Cavill ve Simon Pegg gibi isimler de Running Man’in kahkaha tufanına katıldılar. Hatta hiç yabancılık çekmeden birbirinden deli olan kadronun hainliklerine ayak uydurdular.

Hemen o bölümlerden bir kesit koyalım aşağıya.

Bir kaplan da olsan ne oldum değil ne olacağım diyeceksin. 😀

 

Ve ne kadar kurnaz olursan ol seni durduracak sevimli koalalar olabilir. 🙂

 

İsim etiketinin sökülmemesi için girilen çabalar her seferinde şaşırtıyor.

 

 

 

Oyun bozulmuyor mu? Şikayet, gir devreye abi!

 

Merak edenler için birkaç oyun sahnesi koyuyorum aşağıya.

Daha önce halat çekme oyununu bu şekilde görmüş müydünüz?

Görev yolunda her çakallık mübahtır!

Son olarak Gary’nin ayrılmasından bir süre sonra Running Man ekibine Komedyen Yang Se Chan ve Aktris Jeon So Min katıldılar. 346. Bölümden itibaren onların oldukları bölümleri izleyebilirsiniz. Ben So Min’in enerjisine Se Chan kadar uyum sağlayamadım izlerken ama yapım ekibi dururken bize laf düşmez. 😀

İzlemek isteyenler için öneri bölümlerim;

135-156-162-163-171-175-181-209-230-236-248-250-265-300-316

Programa olan sevgimi olabildiğince gösterdiğim bir yazı oldu bence. 🙂 Umarım sizler de en az benim kadar eğlenirsiniz izlerken. Stres atmak istiyorsanız; Running Man’e koşun! 🖤

 

 

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
222
Terzi olma yolunda emin adımlarla yürüyen sıradan bir ev kızıyım. Okumayı, dinlemeyi ve kendimce eleştirmeyi seviyorum. Onlarca karakteri parmağında koşturan alelade biriyim. Xyazar.com yazarı olarak bildiklerimi, tecrübelerimi, hikayelerimi paylaşıyorum. Soru, eleştiri ve önerileriniz için senakirbiyik@xyazar.com ya da @realseyang instagram hesabından ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin