efes - izmir efes - efes antik kenti - efes antik tiyatrosu - efes hakkında bilgi
efes

Efes Antik Kenti

İzmir’de yer alan Efes Antik Kenti, ilk çağlarda Batı medeniyetinin önemli bir merkezi olduğundan şu an ülkemizdeki tarihi güzelliklerden bir tanesi olarak bilinmektedir. Doğu ve Batı arasında bir köprü vazifesi de gören Efes, 2015 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır.

Efes Antik Kenti Hakkında

İzmir gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda olan Efes, Cilalı Taş Devri’nden kalan en önemli tarihi eserlerden bir tanesidir.

Antik dönemden itibaren yaklaşık 9000 yıl yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Efes Antik Kenti olarak adlandırılan bölge daha önceden bir liman kenti olduğundan, ticari ve kültürel faaliyetler açısından oldukça önemliydi.

Efes’te birçok döneme ait mimari özelliklere rastlanmaktadır. Helenistik, Roma, Beylikler ve Osmanlı döneminin izlerini görmek mümkün. Ayrıca Efes Antik Kenti birçok tarihi esere de ev sahipliği yapmaktadır. İşte bunlardan bazıları:

Efes Antik Kent Tiyatrosu: Dünyanın en büyük açık hava tiyatrosu olan Efes Antik Kent Tiyatrosu 24.000 kişilik kapasiteye sahiptir. Helenistik döneminde yapılan tiyatro, Romalılar zamanında yeniden inşa edilmiştir. 3 bölümden oluşan oturma basamakları sahnenin kolaylıkla görülebilmesi için oldukça dik bir şekilde yapılmış ve her bölümde 22’şer basamak bulunuyor.

Artemis Tapınağı: Artemis, Efesliler’in inançlarına göre bolluk ve bereket tanrıçası olmanın yanı sıra, bütün tabiatın hakimi olduğu kabul edilir. Efes Antik Kenti’nde yer alan Artemis Heykeli’nin başında şehir tacı, göğsünde bereketi temsil eden birtakım figürler ve eteklerinde ise kutsal sayılan hayvanların kabartmaları bulunmaktadır. Heykelin asıl halinde iki elinde asa ve yanında da iki geyik yer almaktaydı ancak bu hali günümüze ulaşmamıştır. Artemis Tapınağı, Efes Antik Kenti’ne yaklaşık 6-7 dk yürüme mesafesinde bulunmaktadır.

Celsus Kütüphanesi: Efes Antik Kenti’nde yer alan en önemli yapıtlardan biri Celsus Kütüphanesi’dir. Roma döneminde yapıldığı düşünülen kütüphane iki katlı bir görünüme sahiptir ancak yapılan çalışmalar sonucunda aslında üç katlı olabileceği düşünülmektedir. Merdiven korkuluklarında yer alan yazıtlar, M.S. 110 yılında Gaius Julius Aquila’nın kütüphaneyi babasının adına inşa ettirdiğine işaret etmektedir. Şimdiye kadar kütüphaneye birçok zarar gelmiş olsa da onarım çalışmalarıyla ayakta tutulmaya çalışılmıştır. Yapıda bulunan dolap veya raflarda, ciltler ve rulolar halinde el yazmaları bulunmaktaydı. Kütüphanenin mimarisi ve süslemeleri oldukça dikkat çekmektedir.

efes antik kenti
efes antik kenti

Devlet Agorası: M.Ö. 1. yüzyılda yapıldığı sanılan Devlet Agorası, İmparator Augustus tarafından yaptırılmıştır. Üç tarafı sütunlarla çevrili bir meydanda resmi toplantılar ve borsa işlemleri gibi olaylar gerçekleşmekteydi.

Meryem Ana Evi: Hz. İsa’nın Annesi Hz. Meryem’in burada yaşadığına ve öldüğüne inanılan yerdir. Yabancı turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği yer aynı zamanda tarihi bir Bizans Kilisesi’dir.

Ayrıca Efes’te yer alan; Domitianus Meydanı, St. Jean Bazilikası, Prytaneion, Yedi Uyurlar, İsa Bey Camii, Hadrian Tapınağı, Domitian Tapınağı,Meryem Kilisesi, Bazilika, Mermer Cadde, Magnesia Kapısı, Doğu Gymnasiumu, Herakles Kapısı, Serapis Tapınağı gibi dünyaca ünlü eserler de görülmeye değerdir.

Efes Antik Kenti Nerede?

Efes Antik Kenti, İzmir’in Selçuk ilçesinde yer almaktadır. Kendi aracıyla gidecek olanlar için, İzmir ve Efes Antik Kenti arası yaklaşık 85 km’dir. Efes’in Selçuk’a olan mesafesi ise 3,5 km’dir.

Toplu taşıma araçlarını tercih edecek olanlar ise, İzmir Şehirlerarası Otogarı’ndan Selçuk minibüslerine binebilir ya da tren garından Denizli treniyle Selçuk istasyonunda inerek Efes’e ulaşabilir. Eğer Selçuk’tan ulaşım sağlayacaksanız, minibüslerle en fazla 10 dakika içerisinde varabilirsiniz.

Efes Antik Kenti Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Yaz ve kış dönemlerinde ziyaret saatleri değişmektedir. Yaz dönemi (15 Nisan-2 Ekim) ziyaret saatleri 08:00-19:00 aralığında iken, kış dönemi (3 Ekim-14 Nisan) ziyaret saatleri 08:00-17:00 aralığındadır.

Efes Antik Kenti giriş ücreti 40 TL’dir. Yalnızca dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalı olan Efes’i haftanın her günü ziyaret etmek mümkündür.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
1

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin