einstein bulmacası kitabı - einstein - bulmaca - kitap özeti - kitap eleştirisi - kitap yorumu - kitap analizi - kitap incelemesi - jeremy stangroom
einstein bulmacası

Einstein Bulmacası – Jeremy Stangroom

Yaşadığı dönemde pek çok büyük buluş yapan ve bilim dünyasının kaderini değiştiren Albert Einstein, tarihin en zeki insanlarından biri. Peki olaylar karşısında Einstein gibi akıl yürütmek çok mu zor?

Einstein Bulmacası Nedir, Ne Değildir?

Einstein Bulmacası, ünlü fizikçi ve bilim adamı Albert Einstein’ın üzerinde düşündüğü bazı bulmaca ve paradoksları içeren bir kitap. Bu zamana kadar karşılaştığımız her bulmacanın ve paradoksun bir çıkış yoluna sahip olduğunu, fakat bu çıkış yolunu bulmak için gereken tek çözümün doğru bir şekilde düşünmek olduğunu vurgulayan Einstein’ın karşılaştığı konular karşısında nasıl akıl yürüttüğünü bu kitapla çok daha rahat bir şekilde görebiliyoruz.

Jeremy Strangroom tarafından kaleme alınan ve okuyucularına önemli olanın bulmacaların cevabına ulaşmak değil, bu bulmacalar üzerinde doğru bir şekilde akıl yürütüp bu şekilde çözmek olduğunu vurgulayan kitap, aynı zamanda Einstein’ın neden ve nasıl tarihin en zeki insanlarından biri haline geldiğini de tüm çıplaklığıyla göz önüne seriyor. Kitaptaki bilinmeyenleri okuyup çözmeye çalıştığınızda, normal bir insanın konuyu ele alışının nasıl olduğunu ve bir dâhinin karşılaştığı problemleri hangi yolla çözdüğünü çok daha iyi anlayacak ve bu iki durum arasındaki farkı basit bir gözlemle görebilme şansına erişeceksiniz.

Einstein Bulmacası Kitabı Özeti

Einstein Bulmacası kitabı, temel olarak altı bölümden oluşuyor. Kitapta ilk olarak “mantık ve olasılık kavramıyla” yüzleşiyoruz. Bu iki alanda hazırlanmış ve kitabın geri kalanına oranla biraz daha başlangıç seviyesinde olan soruları çözdükten sonra “akıl yanlış yola sapınca” isimli konu başlığına geçmenin tam vakti, kolay gibi gözüken ancak yanlış akıl yürütmeye çok müsait olan bu sorular kafamızı bir hayli karıştıracak cinsten. Kitabın üçüncü bölümünü ise “gerçek dünya” oluşturuyor, bu başlıktaki sorularla halihazırda günlük yaşantımızda da karşılaştığımızdan bu sorulara pek yabancılık çekmeyeceksiniz.

einstein bulmacası kitabı - einstein - bulmaca - kitap özeti - kitap eleştirisi - kitap yorumu - kitap analizi - kitap incelemesi - jeremy stangroom
einstein bulmacası kitabı

Jeremy Strangtoom, kitabın dördüncü bölümüyle yavaş yavaş Einstein’ın uzmanlık alanlarına girmeye başlıyor. “Hareket, sonsuzluk ve belirsizlik” adındaki bu bölüm, okuyanların aklını karıştırmakla kalmayıp bu alanlarda nasıl akıl yürütülmesi gerektiğini de tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor. Felsefi bulmacalar isimli beşinci bölümde özellikle ahlak felsefesiyle ilgili soruların sıklığı dikkat çekerken; “dibine kadar paradoks” isimli son bölümle yazar, okuyuculara kendilerini tamamen zorlayacak gerçek ve zor paradokslar sunarak finali yapıyor.

Kitabı başarıyla bitirip bitiremeyeceğiniz bir soru işareti, ancak yola çıkış şeklinize uygun olarak kapağını kapattığınızda dünyaya farklı bir gözle bakacağınızdan emin olabilirsiniz.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin