el hamra sarayı - el hamra sarayı nerede - el hamra sarayı nasıl gidilir - granada gezilecek yerler
el hamra sarayı

El Hamra Sarayı 

Granada gezilecek yerler listesinin başında gelen saray, Nasri Hanedanlığı‘ndan kalmıştır. Al Hambra Sarayı ya da Granada Sarayı olarak da bilinir. İlk olarak askeri bir alan olarak tasarlanmıştır ancak geçen zamanla birlikte görkemli bir saray halini almıştır. Saray, ismini Arapça “Al-Hamr” (kırmızı) kelimesinden almaktadır. İnşaasında kullanılan harcın rengin güneş ışıklarıyla kırmızıya dönüşmesi nedeniyle buraya El Hamra Sarayı denilmiştir, orijinal ismi Alhambra olarak geçmektedir. Ayrıca saray, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi‘nde yer almaktadır.

El Hamra Sarayı Hakkında

El Hamra Sarayı, 1232 yılında Nasri Hanedanı 1.Muhammed bin Yusuf zamanında yapılmaya başlanmıştır. Bir tepenin üzerine kurulu olan saray yalnızca içinin güzelliğiyle değil, manzarasıyla da ziyaretçileri büyülüyor. Geçen zamanla birlikte genişletilmiştir ve şu an yaklaşık 142.000 metrekare alan üzerine kuruludur.

1492’de sarayın Hristiyanların eline geçmesi üzerine, içerideki cami kiliseye çevrilmiş ve bir de manastır inşa edilmiştir. Soyu Hasburg Hanedanlığı’na dayanan İspanya Kralı V.Carlos, sarayın içinde yer alan bazı binaları yıkmıştır. Yıkılan binaların yerine ise V.Carlos Sarayı ismini verdiği, Rönesans tarzını yansıtan bir saray yaptırmıştır.

1492’de ve 1812’de sırasıyla Kastilya ve Napolyon orduları tarafından yağmalanmıştır. Özellikle Napolyon ordularının sarayı kışla olarak kullanması neticesinde saray birçok hasar görmüştür. Ancak uzun süren restorasyon çalışmalarının ardından korumuş ve bugünkü haline gelmiştir.

Dışarıdan bakıldığında ihtişamlı ve büyüleyici bir saray gibi görünmese de, içine girdiğiniz anda tüm fikirleriniz değişiyor. Sarayın giriş kapısı olan taç kapının ardından, El Hamra Kale, yazlık saray, Generalife (Cennet-Ul Arif Bahçeleri) ve ribatlar olmak üzere dört ana bölüm mevcut. Sarayda birbiriyle bağlantılı birçok oda ve salon, avlular, bahçeler, havuzlar ve çeşmeler bulunmaktadır. Sarayın kubbe, kemer ve çatıları ahşaptan yapılmış olup, duvarlarda yer alan süslemelerin üzerlerinde belli belirsiz isimler okunmaktadır. Duvarların uğradığı deformasyon sebebiyle tüm yazılanlar net olarak anlaşılmasa da Emir isimlerinin yazıldığı bilinmektedir. Ayrıca odaların, salonların ve avluların duvarlarındaki seramiklerin üzerindeki geometrik desenler de sarayın mimarisinde dikkat çeken özelliklerden biridir.

Sarayın gezilecek yerlerini kısaca özetlemek gerekirse; Nasri Hanedanlığı Sarayları, Alcazaba ve Generalife (Cennet-ul Arif) başlıca yerlerdir. Nasri Hanedanlığı Sarayları içerisinde; Masvar, Altın Oda, Mersin Ağacı Avlusu, Gemi Odası, Elçiler Odası, Arslanlı Avlu, İbn-i Sarrac Salonu, Krallar Salonu, İki Kız Kardeşler Salonu ve Eski Saray gibi bölümler yer almaktadır. Alcazaba bölümünde, Gözlem Kulesi, V. Carlos’un Sarayı, Santa Maria del Alhambra Kilisesi ve San Francisco Manastırı bulunmaktadır. Cennet-ul Arif ise, bahçelerin, bostanların, çiçeklerin bulunduğu bir bölüm. Generalife olarak da adlandırılan bu bölümde ayrıca Yazlık Saray ve bir avlu da bulunmakta.

El Hamra Sarayı Nerede? Nasıl Gidilir?

El Hamra Sarayı, İspanya ülkesinin Granada kentinde bulunmaktadır. Saraya çıkan yolun çok yokuşlu olduğunu belirtmek gerek. En kısa yolu tercih ederek bu süreyi kısaltabilirsiniz.

Granada’nın merkezinden yaklaşık 3 kilometre uzaklıktadır. Bilet gişeleri ile sarayın girişleri arasında da mesafe bulunmaktadır. Eğer biletinizi daha önceden almadıysanız, yürüyerek yaklaşık 10 dakika süren bu mesafeyi de göz önünde bulundurarak planlama yapmanızda fayda var.

Bilet gişelerine değil de direkt sarayın girişine gidecekseniz, merkezden taksi kullanabilirsiniz. Otobüsle gidecekler ise C3 isimli otobüs hattını kullanarak sarayın Generalife bölümüne yakın inebilirler.

El Hamra Sarayı Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri 

El Hamra Sarayı giriş ücreti, sarayın ziyaret edilecek bölümlerine göre değişkenlik göstermektedir. Kompleksteki tüm sarayaları ve Cennet-Ul Arif Bahçeleri’ni ziyaret etmek isteyenler için giriş ücreti 21 €’dur. Her gün sarayı ziyaret edebilecek kişi sayısı 6000 ile sınırlıdır. Bu nedenle planınızı önceden yaparak biletinizi de saraya gitmeden önce ya da sabah erken saatlerde almanız daha iyi olacaktır.

Saray, 25 Aralık ve 1 Ocak günleri haricinde yılın tüm günlerinde ziyarete açıktır. Saatler ise; 15 Ekim – 14 Mart tarihleri arasında 08:30-18:00 aralığındayken aynı tarihleri kapsayan Cuma günleri 20:00’a, Cumartesi günleri ise saat 21:30 saatine kadar ziyaret etmek mümkün.

15 Mart – 14 Ekim tarihleri arasında ise 08:30-20:00 aralığında sarayın kapıları açıkken; Cuma günü 22:00’a, Cumartesi günü ise 23:30’a kadar ziyaret edebilirsiniz.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
6

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin