elon musk - spacex - elon musk projects - hyperloop
elon musk

Dünyaca tanınan iş adamlarından birisi olan Elon Musk, yaptığı açıklama ile ulaşım alanında küresel bir devrime zemin hazırlayacak bir projeyi hayata geçireceklerini söyledi.

Tüm Yolculuklar 1 Saatin Altına İnecek

Elon Musk’ın adını bundan önce birçok farklı projelerde duymuştuk. Bu kez de Musk’ın hayata geçireceklerini söylediği çok daha farklı, çılgın bir proje ile karşı karşıyayız. Tüm dünyaya yapılan basın açıklaması ile duyurulan, ulaşımda bir çeşit devrime zemin hazırlayacak bu proje ile 1 saatin altında bir sürede dünyanın herhangi bir noktasından bir başka noktasına ulaşılabilecek.

Örneğin Şangay-New York arası mesafe oldukça fazla olmasına rağmen Musk ve ekibinin üzerinde çalıştığı bu teknoloji ile New York’tan Şangay’a 15 saat süren yolculuk ve İstanbul-San Francisco arası 12 saat süren uçak yolculuğu, 1 saat gibi kısa bir sürenin altına düşecek! Böylesine değerli bir teknolojiye ulaşılmış olması, insanlık tarihi açısından bir çeşit “ulaşım devrimi” olarak adlandırılıyor.

elon musk spacex
elon musk spacex

Şehirler Arası Yolculuklar Roketlerle Sağlanacak

Elon Musk’ın bu projede ulaşmak istediği hedefi ise; atmosfer üzerinden roketlerle yolcu transferini gerçekleştirmek. Musk’ın ulaşım alanında yaptığı çalışmalar, genellikle kara ulaşımındaki tünellerle olmasına rağmen bu projede havadan ulaşımı, 1 saatin altında bir sürede sağlamak istemesi ise; tahmin edilemez bir durumdu. Ulaşım alanında sürekli olarak yeni projelerle Dünya kamuoyunun karşısına çıkan ve ulaşım sorunlarına çözüm üreten “teknoloji alanında bir deha” olan Elon Musk, her daim gündemde kalmayı başarıyor.

Bildiğimiz üzere Tesla ile elektrikli araçları insan hayatına, diğer araçlara alternatif olarak sokan ve çok uzun mesafeli kara yolculuklarını Hyperloop projesi ile çok kısa mesafelere sığdırabilen Musk, şehir içi trafiğe de köklü bir çözüm aradıklarını, bu konuda Boring Company ile çalışmak istediklerini açıkladı. Ayrıca genel olarak kara trafiğine çözümleri merkeze alan bu projelere ek olarak hava ulaşımında da devrimsel bir yapıt ortaya koymaya hazırlandıklarını belirtti. Tüm bu çalışmalarıyla Elon Musk, ulaşım alanında küresel çaptaki inovasyonun, değişimin ve gelişimin öncüsü olmayı başarıyor.

Hyperloop Projesinin Test Videosu

Hyperloop WARR pod run to 201 mph (324 km/h) in 0.8 mile near vacuum tube

Elon Musk (@elonmusk)’in paylaştığı bir gönderi ()

SpaceX’ten Önce Roketlerle Şehirler Arası Yolculuk

Uzay roketi geliştirme alanında SpaceX projesi ile oldukça büyük bir deneyim kazanan Musk, yeni projelerinde de bu deneyimden yararlanarak SpaceX’te kullanılan roket teknolojilerini kullanacak. SpaceX’in amacı, Mars’a insanlı uçuşu gerçekleştirmek iken bu projeye ön adım olacak şehirler arası roketle yolculuk projesi, öncelikli olarak hayata geçirilecek.

SpaceX Projesinin Tanıtım Videosu

Elon Musk’ın instagram hesabından paylaştığı “proje tanıtım” videolarından anlamaktayız ki şehirler arası roketle yolculuk su üzerinde duran platformlardan kalkış ve farklı şehirlerdeki su üzerinde kurulan platformlara iniş şeklinde gerçekleşecek. Yolcular, platformlardaki roketlere gemiler aracılığıyla taşındıktan sonra kalkış sağlanacak ve farklı şehirlerde kurulan aynı platformlara, yolcuları taşıyan roketler dikey bir şekilde iniş sağlayacak. Yolcular indikten sonra da yine gemilerle karalara ulaşım sağlanmış olacak.

İşte Elon Musk’ın Paylaştığı O Tanıtım Videosu

Tanıtım Videosunun 2. Bölümü

Part 2

Elon Musk (@elonmusk)’in paylaştığı bir gönderi ()

Tanıtım videolarından da anlayabileceğimiz üzere roketlerle şehirler arası yolculuğu sağlamayı amaçlayan bu projede roketler, 27.000 km/sa hıza çıkmış olacak. Bu hız limitine ulaşıldıktan sonra da dünyanın herhangi bir noktasından diğer bir noktasına ulaşmak için maksimum 1 saat yolculuk gerçekleştirilecek. Tabii tekrardan belirtmek gerekir ki bu bir “projedir”. Yani proje hayata geçirilmeden önce birçok farklı aşamalardan geçecek ve belli denemelere tabii tutulacaktır. Bu işin sonucunda başarısızlık da başarı da ortaya çıkabilir.

hyperloop - elon musk - elon musk hyperloop
hyperloop

Roketlerdeki Koltuk Ücreti Uygun Olacak

Ancak projenin başarıyla tamamlanması ve hayatımızın bir parçasında yer alması, tüm insanlar adına büyük bir adım olacaktır. Çünkü Elon Musk, roketlerle şehirler arası yolculuğu hedefleyen projesinin başarıya ulaşmasının ardından yapılacak tüm yolculukların ücretinin ekonomi sınıfı uçak biletlerine eş olacağını belirtti. Bu anlamda bir çeşit ulaşım devrimi olarak görülen bu proje, sadece üst düzey ekonomik sınıflardaki insanlar için değil, makul bir gelir düzeyine sahip insanlar için de kullanılabilir nitelikte olacak.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
42

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin