enteller aleykümselam der mi
enteller aleykümselam der mi

Din psikolojisi alanında ülkemizin önemli isimlerinden biri olan Prof. Dr. Ali Köse hocanın kaleminden çıkan bu kitap hem başlık hem de içerik olarak insanın dikkatini çekmiyor değil. İçinde yaşadığımız toplumun her bir parçası olan inanışlar, yaşam biçimleri, olayları algılama ve gösterilen tepkiler ve daha niceleri ile ilgili pek çok yazıyı barındıran bu eser temel olarak “Evvel” ve “Evvel Yoğ İdi” başlıkları ile iki bölüme ayrılıyor.

“Evvel” bölümünde ki konu başlıkları insanı zaman makinesine bindirip kâh en evvel zamana kâh en ahir zamana yolculuk ettiriyor. “Futbol’un Kerbelâ Taşı: Bâtıl İnançlar Üzerine” başlıklı yazı; günümüze kadar gelen bazı bâtıl inançların aslında bâtıl kabul edilmeyen inançların zamanla dönüşüm geçirmesi sonucu karşımıza geldiğini belirtiyor ve örneklendiriyor: “Kapı eşiğinde durmanın uğursuzluk getireceği inancı tarikat kültüründe eşiğin kutsal sayılmasından kaynaklıdır.” “Sır Dizileri: Öteler Âleminin Yolu Ekrana Düştü!” başlığı ile beraber 1900-2000′ li yıllara gidip Sırlar Dünyası, Altıncı His, Kalp Gözü gibi programların, yıllardır seyredilen Türk dizi ve filmleriyle zihinlerde şartlandırılmış ilahi ceza senaryolarının son noktası oldupu vurgulanıyor. Tüm bu senaryolar ile toplumun dinî algısının değişime yüz tuttuğu belirtiliyor. “Anomi ve Yabancılaşma” yazısı ise bizi biz yapan “Aile” ve “İnsan İlişkileri” kavramlarının modernite ile beraber ne kadar büyük bir değişime uğradığını ele alıyor ve açıklıyor. Kitabın arasına konular o kadar incelikli bir şekilde yerleştirilmiş ki sıkılmak gibi bir alternatifiniz olmuyor. Din eğitiminden tutun çağdaşlık, modernlik kavramlarına; Calvinizm, Protestanlık ve Darwinizm’den tutun Batı’da İslam imajına; Edward Said, Malcom X, Martin Lings’ten üç Yusuf bir İslam’a kadar her konuda, her alanda, Batı’da ve Doğu’da merak ettikleriniz ve edebileceklerinize dair 44 yazıyı barındıran ilk bölüm “Mevlid’in Kantat’la Geri Dönüşü” yazısı ile son buluyor.

“Evvel Yoğ İdi” başlıklı ikici bölümde merhum Adnan Menderes dönemi Milli Eğitim Bakanı olan Tevfik İleri hatırasına bir yazıya yer veriliyor. Türk Sanat Tarihi Enstitüsü kuran, Köy Enstitüleri ile Öğretmen Okullarını birleştiren, İmam-hatiplerin yirmi yıl ardından tekrar açılmasında imzası olan, Türk Kültür eserlerinin yayınını başlatan vatan hizmetkârı bu kişiye bir vefa yazısı çok değildir heralde… “Taksim’den Kanyon’a Yol Gider” yazısı çok yakın siyasi bir kaç olay ile masum halkın şiddete çok kolay kanalize edildiğini ifade ediyor. “Zaman, Mekan ve Kutsal” başlığı hakkında insanın aklına Cahit Zarifoğlu’nun şu dizeleri geliyor:

‘Ve gördük ki, mekan değildir zamandır önemli olan; ve lâkin o da değildir eylemdir önemli olan ve dahi o da değildir kalp olmadıkça’

Sizde bize dair olanları merak ediyor ve toplumumuzun bir fotoğrafını çekebilmeyi diliyorsanız bu kitabı okumanızı nâçizâne tavsiye ediyorum. Sayın Ali Köse hocanın kalemine sağlık…

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
514

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin