mehmet rauf - eylül
mehmet rauf - eylül

Eylül – Mehmet Rauf

Yazıldığı dönemin koşullarını ve bu dönemdeki sınıfsal özellikleri günümüze en iyi şekilde taşımış olan eserlerin başında gelen Eylül, usta yazar Mehmet Rauf tarafından yazıldığını ilk satırlarından itibaren okuyuculara hissettirmekte.

Gizli Hislerin Çarpışması

Cumhuriyet Dönemi yazarlarından Mehmet Rauf tarafından kaleme alınan ve bu dönemdeki diğer pek çok eser gibi zengin kesimin çarpık ilişkilerini kendine konu edinen Eylül, yasak aşk temasını okuyanlarına sunuyor. Lüks bir hayat süren bir çift, bu çiftin zengin tanıdıkları ve tüm bu kişilerin birbirleriyle olan çarpık ilişkilerini göz önüne seren Eylül, aynı zamanda dönemin yaşam koşullarını da en ayrıntılı biçimde bizlere aktarmakta.

Ağır bir dille yazılmasa da günümüz Türkçe’sine uzak bir üslubu olan ve bu nedenle de okuyucular için bir kaynak görevi üstlenen eser, Mehmet Rauf’un gerçekçi betimlemeleriyle de okuyucularına Cumhuriyet Dönemi’yle ilgili pek çok bilgi vermekte. Özellikle üst sınıfın karakteristik özelliklerinin romandaki karakterlerle olan ilişkileri ise pek çok otorite tarafından romanın en başarılı olduğu konulardan biri olarak gösteriliyor.

Eylül Kitabı Özeti

Süreyya Bey ve Suat Hanım, mutlu mesut yaşayan bir çifttirler. Süreyya Bey’in babasıyla birlikte yaşayan çift, yazın bir tatil kasabasında tanıdıklarıyla tatil yaptıktan sonra Suat Hanım’ın babasından gizlice aldığı para yardımıyla kendi köşklerine geçerler ve olaylar başlar.

Çarpık ilişkilerin bol olduğu Mehmet Rauf’un eserinde, Süreyya Bey’in kız kardeşi olan ve aynı zamanda evli olan Hacer ile Suat Hanım’ın akrabası Necip tanışırlar. Bu ikilinin samimi ilişkileri Süreyya Bey’i rahatsız etse de pek ses etmez, nitekim yazın bitimiyle Süreyya Bey ve Suat Hanım köşklerine dönerler.

Köşkteki hayat ise biraz daha garipleşir, çünkü Necip sürekli köşkü ziyarete gelmektedir ve evli çiftle de iyi iletişim kurmaktadır. Fakat özellikle Suat Hanım’la çok zaman geçirmesi, bu ikilinin arasında da bir elektriklenmenin olmasına sebep olur. Fakat Suat Hanım Necip’in hala Hacer’i sevdiğini düşündüğünden aralarına mesafe koyar. Necip ise daha sonra köşkü tamamen terk eder.

Aradan belirli bir zaman geçtikten sonra köşkte büyük bir yangın çıkar. Süreyya Bey kendini kurtarmayı başarmışken Suat Hanım içeride kalmıştır. Süreyya Bey eşini kurtarmak ister, ancak alevler çok şiddetli olduğu için cesaret edemez. Bu sırada Necip devreye girer, can havliyle evin içine dalar ve Suat Hanım’ı kurtarmaya çalışır. Sesini duyar da, ancak tam kurtarmaya kalktığında evin çatısı yanarak çöker ve ikili alevlerin içinde birlikte can verirler.

Diğer kitap incelemeleri ve özetleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
193

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin