sarajevo günlükleri
sarajevo günlükleri

Biz Türkler özellikle Karadenizliler inatçı olarak biliniriz. Dünya’da inatçı olan başka bir millet var mı? diye sorarsanız “İnat Kuça”nın hikayesini öğrendiğim için Boşnaklar diye cevap verirdim. Anlatılana göre Avusturya-Macaristan İmparatorluğu Bosna işgalinden sonra görkemli bir belediye binası yapmak için Miljacka Nehri‘nin kenarını seçmişler ancak Benderija isimli kişi seçtikleri yerde kendi evi olduğu için izin vermemiş. Araya pek çok kişi girmiş, uzun uğraşlar sonucu bir torba dolusu altın ve evin tuğla tuğla aynen nehrin karşı kıyısına geçirilmesi şartıyla izin vermiş. 1895’den beri Benderija’nın evi “İnat Kuça” yani “İnat Evi” olarak Boşnak inadını temsil ediyor.

inatçı kuça - inatçı kuça evi
inat kuça

Tüm tarih derslerinden hatırlayacağınız üzere I. Dünya Savaşı Avusturya-Macaristan Kralı Ferdinand’ın Sırplı bir genç tarafından öldürülmesi ile başlamıştır. Acaba şunu hiç düşündük mü? “Bu adamcağız nerede öldürülmüş?“. Cevap çok uzaklarda değil, Sarejova’da Miljacka Nehri üzerinde bulunan “Latin Köprüsü”.

latin köprüsü - franz ferdinand nerede öldürüldü - avusturya macaristan prensi nerede öldürüldü
latin köprüsü

rewx . xe5cr6 yılında yaşanan savaş sırasında aşırı Sırp milliyetçilerinin açtığı ateş sonucu çıkan yangınla içinde yaklaşık 6 milyon kitap ile arşiv belgelerinin bulunduğu Viyeçnitsa Kütüphanesi yapılan tadilatlar sonucu 120 yıl önceki ihtişamı ile tekrar hizmete girmiştir. Miljacka Nehiri’nin tam kıyısında kitapseverleri beklemektedir.

viyeçnitsa kütüphanesi
viyeçnitsa kütüphanesi

Çeşitliliğin bir arada olduğu Sarajevo’nın bir tarafı hayatı temsil ederken diğer bir tarafı ise ölümün inkâr edilemez bir gerçek olduğunu gözler önüne seriyor. İçinde en eski mezar taşının 15.yüzyıla ait olduğu ve merhum bilge lider Alija İzzetbegoviç ile pek çok şehit defninin  bulunduğu “Kovaçi Mezarlığı” tepede durarak Bosnasını seyrediyor. Yaşayan her canlıya ölümün var olduğunu hatırlatıyor. Yan tarafında ise Osmanlı zamanından kalma mezar taşları bulunuyor.

aliya izzetbegovic mezarı
aliya izzetbegovic mezarı

II. Dünya Savaşı’nda Saraybosna’nın kurtuluşundan sonra 6 Nisan 1946’da  savaşta ölen masum insanların ve askerlerin anısına (Vjecna Vatra) “Sonsuz Ateşyaptırılmıştır. Marshalla Tito Caddesi‘nin köşesinde bulunan anıt, 2011 yılında bir grubun ateşli saldırısına uğrasa da çok fazla hasar görmeden kurtulmuştur. Bugün içinde hala ateş yanmaktadır.

sonsuz ateş
sonsuz ateş

Başçarşı sonuna geldiğiniz zaman önünüzde Paris sokaklarını andıran, yüksek ve kasvetli görünen binaların olduğu bir sokak göreceksiniz. Başınızı hemen yere eğin ve yerde sarı çizgilerle Avusturya-Macaristan Sınırı yazısını görün. O sınrı geçtiğiniz zaman biraz ileride 1889 yılında Paris’teki Notre Dame Katedrali’ne benzer “Katedrala Srca Isusova”  yani İsa’nın Yüce Kalbi Katedrali” sizi karşılayacak. Dinin ve mimarinin birbirini bu kadar etkilediğini görmek beni hayrete düşürmüştü doğrusu.

isanın yüce kalbi
isanın yüce kalbi

Başkente dair son ve en unutamadığım anım ise savaşın izlerini hala yüreklerinde ve binalarında taşıyor olmasıdır. Sarajevo’ya şöyle uzaktan bir baktığınızda çok fazla yeni bina görmüyorsunuz. Genellikle binalar eski ve üzerlerinde mermi izleri bulunuyor. Savaş bütün gerçekliği ile şehri ve insanları kuşatmış, yüreklerde ve gözlerde hala canlı olarak yaşamaya devam ediyor.

sarajevo
sarajevo

Ayrıca bakabilirsiniz

Fatih Sultan Mehmed Han’ın Emaneti Sarajevo Günlüklerim Bölüm: 1

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
12

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin