hayata karşı filozoflar
hayata karşı filozoflar

Gelişmiş ülkelerde daha çok rağbet görmekte olan felsefe ne yazık ki ülkemizde değer görememekte. Fakat felsefe eğitimi almak sizi toplum içerisinde daha bilinçli ve daha işlevli hale getirir. Felsefe eğitimi, bireyi belirli bir ahlaka, erdeme ve olgunluğa eriştirir. Bu yazımızda felsefe bölümü öğrencisi olmak hakkındaki gerçekleri ele aldık. İyi okumalar!

1- Kitaplar En İyi Dostunuzdur

felsefe kitapları
felsefe kitapları

Felsefe eğitimi süreci boyunca sayamayacağınız kadar kitap okursunuz. Gerek teorik felsefe ders kitapları gerekse diğer ilgi alanlarınızla ilgili kitaplar hayatınızın bir parçası olur.

2- İnsanlar Felsefe Okumanızı ‘Etkileyici’ Bulurlar

Yeni birileri ile tanıştığınızda, yeni bir ortama girdiğinizde ne okuduğunuzu merak ederler ve bu sorunun cevabı ‘felsefe‘ olunca ortam birden değişir. Niye etkileyici bulduklarını hala anlamış değilim ama bütün gözler üzerinizde olacaktır. Ayrıca felsefe bölümü öğrencisi olduğunuz öğrenildikten sonra ortam, birden daha kültürlü bir ortama evrilir.

3- ‘Okul Bitince N’olacaksın?’

okul bitince
okul bitince

Felsefe bölümü öğrencisi olmak denilince bu soru da beraberinde geliyor. Genç, yaşlı herkesin kafasında bu soru var, biliyoruz. Ama gerçekten de bu soruyu artık sormayın, lütfen… FİLOZOF OLACAĞIZ BİZ!

4- Sınıfınızda Niye Felsefe Okuduğunu Çözemediğiniz Birçok Tip Vardır

Felsefe bir ilgi alanıdır ve felsefeyle ilgilenmek için bile belirli bir birikim gerekir. Fakat felsefe ile ilgisi olmayan, az da olsa bir birikime sahip olmayan kişilerin felsefe sınıfınızda olduğunu fark etmişsinizdir. Bu kişilerin çoğu ‘okumuş olmak için üniversite okuyan’ kişilerdir.

5- Felsefe Öğretmenlerinin Garip Esprileri

Evet, bu durum her felsefe öğrencisinin başına gelir. Bölüm öğretmeniniz ders esnasında aslında ders ile ilgili olan bir espri yapar ve kendinizi gülmek zorunda hissedersiniz. Halbuki espriden gram bir şey anlamamışsınızdır. 🙁

6- Hayata Karşı Dik Bir Duruş Sergilersiniz

hayata karşı filozoflar

Belirli bir bilinçte olduğunuz ve düşünce sınırlarınızı aşıp genişlettiğiniz için maddi dünyanın dertleri sizi artık yıkamaz. Özellikle de gelecek kaygısını, iş ve para kaygılarını tamamıyla yener, yok edersiniz. Bu, bir bireyin kendisine yapabileceği en mantıklı şeydir.

Kim ne derse desin, ne düşünürse düşünsün bu ülkeye daha fazla felsefe, daha fazla nitelikli felsefeci gerekmektedir. Binlerce düşünceyi ve değeri tanıyıp, öğrenip düşünce sınırlarını zorlayan ve aşan felsefeciler artık bu ülkede hak ettiği değeri görmelidir. Felsefe ile ilgileniyorsanız fakat felsefe bölümü öğrencisi olmak konusunda şüpheleriniz varsa o şüpheleri tamamen yok edin. Okumaktan ve gelecekten korkmayın. Felsefeyi tehlikeli hale getirenler kervanına siz de katılın…

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
121

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin