sessiz bir yer
sessiz bir yer

Sessiz Bir Yer/ A Quiet Place

Çok fazla film izleyen biri değilim. Genelde izlerken canım sıkılır yarım bırakırım ya da günlere yayarak parçalar halinde izlerim. Geçtiğimiz günlerde de canım film izlemek istedi, iki saat film aramamın sonunda Instagram’da @filmonerisi__ sayfasına girdim ve son paylaşımda Sessiz Bir Yer’in fragmanını gördüm. Fragman beni bir hayli meraklanınca da hemen izlemeye başladım ve tek solukta izledim.

Sessiz Bir Yer adından da anlaşıldığı üzere sessiz bir kasabada geçiyor. 5 kişilik bir ailenin oldukça sessiz yaşamını konu alıyor. Bu aile kasabaya oldukça uyum sağlamış her şeyi kendilerine göre düzenlemişler. En ufak ses çıkarırlarsa sonlarının ölüm olduğunu bilen bu aile yaşamlarına ona göre devam etmektedirler. Düşünsenize yollara kum döküp, çıplak ayakla dolaşıyorlar. Çünkü en ufak sese dahi çok duyarlı olan yaratıklar yüzünden her şeylerine dikkat etmelidirler. Örneğin konuşmamalılardır bile. Evet tüm film işaret diliyle anlaşarak geçiyor, sadece çok ufak bir kısımda konuşuyorlar. Ailenin her ferdi işaret dilini biliyor tabii bunda kızlarının işitme engelli olmasının da sebebi yok değil. Bir film nasıl neredeyse hiç konuşma olmadan bu kadar duyguları iyi yansıtır, hiç sıkmadan izletirir kendini hala anlamış değilim. Gerçekten çok güzeldi. İlk dakikasından son dakikasına kadar gerilim üst düzeydi.

Aynı şekilde oyunculuklar da çok iyiydi ama benim favorim kesinlikle Emily Blunt oldu.Ayrıca gördüm ki filmin devamı 2020’de gelecekmiş. Şimdiden çok heyecanlıyım. Eğer bir solukta izlenecek gerilim/dram/korku türlerinde bir film izlemek istiyorsanız gözüm kapalı izlemenizi tavsiye ederim. Şimdiden keyifli seyirler dilerim.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
15

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin