freelancer nedir, ne demek, nasıl çalışır? - freelancer nedir - freelancer ne demek - freelancer nasıl çalışır - freelance çalışma modeli
freelancer nedir, ne demek, nasıl çalışır?

Bu yazımızda freelancer kavramı üzerinde duracak ve freelancer nedir? Freelancer ne demek? Freelancer nasıl çalışır? Freelancer iş nasıl bulunur? Sorularını cevaplayarak akıllardaki soru işaretlerini gidereceğiz. Freelancer nedir ne değildir? Diyerek yazımıza başlayalım.

Freelancer nedir?

Freelancer nedir? Sorusu, internetin hayatımıza nüfuz etmesiyle birlikte birçok kişi tarafından sıkça dile getirilen ve cevabı merak edilen sorulardan bir tanesidir. Freelancer, aslında özgür bir şekilde serbest çalışmayı tercih eden, mesai saatlerinde sıkışıp kalmayı reddeden, zamana dayalı çalışmaktan daha çok emek ve projeye dayalı çalışmayı tercih eden kişileri nitelendiren mesleki bir kavramdır.

Freelance çalışmak istiyorum” diyen herkes, yeteneklerini paraya çevirme gayesiyle hareket ettiğinde freelancer kavramının içinde kendini bulabilmektedir. Günümüz çalışma mantığına neredeyse tamamen aykırı olarak bir alternatif oluşturan freelance model, belki de yakın gelecekte herkesin bileceği ve kendisini bu kavramın içerisinde bulabileceği bir alanı oluşturmaktadır.

Kısacası Freelancer nedir? Sorusuna “Mesai saatlerine dayalı olmayan, proje bazlı iş alış verişlerinin olduğu, yeteneğin ön plana çıktığı bir çalışma alanında çalışan kişilerdir” şeklinde bir cevap verilebilir.

Freelancer Ne Demek?

Freelancer Türkçe anlamı, “serbest çalışan” “serbest meslek erbabı” “bağımsız yazar” “paralı asker” gibi kavramlarla karşılanmaktadır. İngilizce’deki “free” ve “lancer” kelimelerinin birleşiminden oluşan bu sözcük, ilerleyen yıllarda ülkemizde de oldukça bilinen bir kavram haline gelecektir. Çünkü teknolojiyle büyüyen, teknolojinin ve internetin imkânlarını keşfeden neslin önceki nesillere göre daha özgür ruhlu olduğu bilinmektedir. Haliyle bu neslin 08:00-17:00 – 08:00-20:00 gibi çalışma saatlerine kendisini sıkıştırmak istemeyecekleri de oldukça aşikardır.

freelancer nasıl çalışır - freelancer çalışma alanları - freelancer iş bulmak - freelancer nedir - freelancer ne demek - freelancer çalışma modeli
freelancer nasıl çalışır

Freelancer Çalışma Alanları Nelerdir?

Aslında freelancer çalışmanın herhangi bir alan kısıtlaması yoktur. Ancak yine de daha çok internet üzerinden yapılabilecek dijital işleri freelance çalışma modelinin kapsamında değerlendirebiliriz. Örneğin web tasarım, logo tasarım, grafik tasarım, metin yazarlığı, editörlük, makale yazarlığı, senaryo yazarlığı, dijital reklamcılık, çevirmenlik, yazılım, danışmanlık, marka rehberliği, sanal asistanlık gibi işler freelancer iş alanlarına girmektedir.

Freelancer Nasıl Çalışır?

Freelancer nasıl çalışır? Diye soracak olursak öncelikle özgür çalışır diyebiliriz. Çünkü freelancer Türkçe anlamı yukarıda da belirttiğimiz üzere “serbest çalışan” olarak karşımıza çıkmaktadır. “Freelance çalışmak istiyorum” diyen ve kendini bu kavramla özdeşleştirebilen herkes, aslında bir nevi kendi işinin patronudur. Alacağı işi kendi belirler, kendisine gelen teklifleri değerlendirir, işi ne zaman ve kaç günde yapacağını müşterisiyle konuşarak belirler. Yani bir tüccar gibi hem iş kovalar hem de kendisine gelen iş tekliflerini değerlendirerek kabul eder veya reddeder.

Freelancer İş Nasıl Bulunur?

Freelancer iş nasıl bulunur? Sorusunu da cevaplandırarak yazımızın sonlarına doğru gelelim ve sonraki yazılarda freelancer çalışma modeliyle ilgili tüm başlıklara detaylı bir şekilde değineceğimizi söyleyelim.

Freelancer iş bulmak için atılması gereken en önemli adım; komisyon oranları uygun, kendimizi adapte edebileceğimiz bir freelancer sitesi bulmamız ve freelancer başvurusu yapmamızdır. Her ne kadar Türkiye’de freelancer nedir? Sorusunu soran birçok kişi olsa da bu sorunun cevabını bularak harekete geçmiş ve freelance para kazanmaya başlamış da birçok kişi vardır. Yani bu çalışma modeli, Türkiye’de de varlığını güçlendirerek sürdürmektedir.

freelancer siteleri - freelancer siteleri nelerdir - türk freelancer çalışma siteleri - türk freelancer siteleri
freelancer siteleri

Bu noktada hem freelance nasıl olunur? Hem de freelancer iş nasıl bulunur? Sorularını soranlar, freelancer siteleri arasında öne çıkan Bionluk.com, Sadeceon.com, Sanalisci.com, Uzmankirala.com gibi sitelere göz atmalıdırlar. Hangi sitenin komisyon oranları, çalışma koşulları, destek hattının etkinliği, ziyaretçi sayısı uygun bulunursa o siteye freelancer başvurusu yapılmalıdır.

Eğer “ben birden çok sitede freelancer olabilirim ve işlerimi yetiştirebilirim” diyorsanız, başvurduğunuz site de bu durumu yasaklamıyorsa, aynı anda birden çok siteye freelancer başvurusu yapabilir ve çalışmaya başlayabilirsiniz.

Eğer internetten para kazanma yolları hakkında araştırma yapıyor ve çeviri yaparak para kazanmak konusuyla özel olarak ilgileniyorsanız, “İnternetten Para Kazanma Yolları: Çeviri Yaparak Para Kazanmak” başlıklı yazımı okuyabilirsiniz. Şimdilik görüşmek üzere diyelim. Takipte kalın…

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
22

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin