frida kahlo ve diego - frida ve diego - fridanın diegosu
frida kahlo ve diego

Acının ve sanatın kadını olan ressam: Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon (Frida Kahlo). 6 Temmuz 1907’de Meksika’da dünyaya gelmiştir. 13 Temmuz 1954 (47 yaşında) hayata veda etmiştir. Sarsıntılı hayatıyla ve aşkıyla gündeme gelen Frida Kahlo’yu çoğumuz bir yerlerden duymuşuzdur. Popüler kültür ikonu haline gelmiştir. Adına kitaplar yazılmış, filmler çekilmiştir.

iki frida - iki frida tablosu - frida kahlo - frida kahlo portesi
iki frida

Frida Kahlo’nun yaşamına kısaca değinecek olursak;
Frida, yaşamına büyük bir zorlukla başlamıştır. Altı yaşındayken geçirdiği çocuk felcinin sonucu olarak bir bacağı engelli kalmıştır. Frida, bütün zorluklara göğüs gererek, en iyi eğitimi veren Ulusal Hazırlık Okulu’nda okudu. Okulunda başarılı bir şekilde ilerlerken, 18 yaşında geçirdiği bir trafik kazası bütün hayatını değiştirdi. Okuldan eve dönerken bindiği otobüsün tramvayla çarpışması sonucu, tramvayın demir çubuklarından birisi Frida’nın sol kalçasından girip leğen kemiğinden çıkmıştı. Kazadan sonra oldukça acı çeken Kahlo, doktorlar, hastaneler arasında sürekli gidip gelmiştir. Kazadan bir ay sonra hastaneden çıkan Frida, kendisini yatağında buldu. Acıdan ve sıkıntıdan bir an olsun kaçmak için resim çizmeye sarıldı. Yatağının tavanındaki aynaya bakarak oto-portreler yaptı.

frida kahlo otoportresi - frida kahlo - frida kahlo portreleri - frida kahlo hayatı
frida kahlo otoportresi

Frida Kahlo, 1927 yılında biraz olsun iyileşerek yürümeye başlamıştır. Bu döneminde ise kendini sanat ve politikaya adamıştır. Politik yönüyle dikkat çeken Kahlo, Meksika Komünist Partisi’ne üye olmuştur.
Frida Kahlo’nun ünlü ressam Diego Rivera ile tanışması, onun hayatı için dönüm noktalarından birisi olmuştur. Frida’nın, Diego Rivera’ya duyduğu aşk bambaşkadır. Tarifi olmayan bir sevgi besleyen Frida Kahlo, Diego’dan hiçbir zaman ayrılmak istememiştir. Bu büyük aşk, 21 Ağustos 1929’da evlenmeleriyle sonuçlandı. Kahlo, sağlık nedenlerinden dolayı bir çocuğunu aldırdı ve art arda iki düşük yaptı. Frida ve Diego aşkı baya fırtınalı geçen bir aşktır. Frida’nın, Diego’ya duyduğu tarifsiz aşk, onu daha da çıkmaz bir acıya ve sıkıntıya sürüklemiştir. Diego, çevresinde çapkın birisi olarak bilinir ve Kahlo’yu birkaç kez aldatmıştır. Frida’nın, bu tarifsiz aşkı sarsıntıya uğramıştır fakat asla Diego’dan ayrılmak istemez. Onun seviştiği kadınlarla sevişmek ister, sırf Diego’nun onlarla neden birlikte olduğunu, birlikte olduğu insanlarda neler hissettiğini kavramak için. Hatta bazı kaynaklar (Frida 2002 yapımı film) Rivera’nın, Frida Kahlo’nun kız kardeşiyle aldattığını bile iddia eder. Bu aldatmalar Frida’yı oldukça çok yıpratmıştır ve evlilik, boşanmayla sonuçlanmıştır. Fakat ayrılıkları pek fazla sürmemiştir. 1 yıl sonra tekrar evlenmişlerdir. Bu süreler zarfında boş durmayan Frida Kahlo, oldukça büyük sanat eserleri ortaya çıkarmıştır. Kendisini ve Diego Rivera’yı oldukça fazla resmetmiştir.

frida ve diego - frida kahlo ve diego - fridanın diegosu - acının ve aşkın kadını frida - diego riviera
frida ve diego

Frida Kahlo’nun son yıllarına gelecek olursak;

Sıklıkla sağlığı bozulmuştur ama resim yapmaktan asla vazgeçmemiştir. Resim onun için en büyük tutkudur. Resimlerini yalnızca kendi ülkesinde sergilememiş, Amerika ve Fransa’da da sergiler açmıştır. New York’ta açtığı sergi ise ona büyük bir ün getirmiştir büyük bir övgü toplamıştır. 1950’de tekrar baş gösteren omurgasındaki sorunlar nedeniyle hastaneye kaldırıldı ve 9 ay boyunca hastanede kalmak zorunda kaldı. 1953 yılı Nisan ayında Mexico City’de bir kişisel sergi açtı; Temmuz ayında ise bir türlü iyileşemeyen Kahlo’nun sağ bacağı kesildi.

Dünya’ya büyük bir iz bırakan Frida Kahlo, 13 Temmuz 1954’de yaşama veda etmiştir. Arkasında ise, büyük aşkı Diego Rivera’yı ve 143 tane eserini bırakmıştır.
Son olarak, Frida Kahlo’nun Diego için yazdığı satırlar;

Kötü günümde yanımda olmadığın zaman vazgeçtim. Canın sıkıldığında benimle paylaşmadığını, kırılacak veya tedirgin olacak olsam bile düşüncelerini açıkça söylemediğini anladığım zaman vazgeçtim. Bana yalan söylediğini anladığım zaman vazgeçtim. Gözlerime baktığında kalbinle bakmadığını ve bana hala söylemediğin şeyler olduğunu hissettiğimde vazgeçtim. Her sabah benimle uyanmak istemediğini, geleceğimizin hiçbir yere gitmediğini anladığım zaman vazgeçtim. Düşüncelerime ve değerlerime değer vermediğin için vazgeçtim. Ağrılarımı dindirecek sıcak sevgiyi bana vermediğinde vazgeçtim. Sadece kendi mutluluğunu ve geleceğini düşünerek beni hiçe saydığın için vazgeçtim. Tablolarımda artık kendimi mutlu çizemediğim ve tek neden sen olduğun için vazgeçtim. Bencil olduğun için vazgeçtim! Bunlardan sadece bir tanesi senden vazgeçmem için yeterli değildi; çünkü sevgim yüceydi. Ama hepsini düşündüğümde senin benden çoktan vazgeçtiğini anladım. Bu yüzden ben de senden vazgeçtim.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
225

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin