kore dizisi - kore dizileri - korean - goong - dizi - yabancı diziler
kore dizisi

Bildiğimiz üzere gittikçe artan bir Kore furyası var. Gençler ve genç hissedenler, Kore dizileri izliyor, Koreli sanatçıların müziklerini dinliyor hatta Kore’ye gitme hayalleri kuruyor.

Bundan 9-10 sene önce TRT’de ‘Düşlerimin Prensi’ adlı Kore Yapımı bir dizi yayınlandı. Dublaj olarak yayınlanmasına rağmen izleyici tarafından büyük bir rağbet gördü. Diziyi beğenenlerde de şöyle bir algı oluştu “Koreliler dizi işinde iyi.” Hal böyle olunca da ufaktan Kore hayranlığının tohumları atılmış oldu.

goong - kore dizisi - koreli - kore dizileri - korece - dizi - yabancı dizi
goong

Bundan bir iki yıl sonra, henüz tüm çekiklerin Çinli zannedildiği dönemde, bende kendimi bu güruhun içinde buldum. İnternetimiz olmadığı için CD’cilerde dizileri CD’ye yükletiyor sonra bilgisayara aktarıyorduk. Eeee imkanlar kısıtlıydı. Yeni nesil pek bilmez o zamanların en meşhur dizileri “My Girl, Playfull Kiss, Boys Over Flowers, Coffee Prens” en meşhur şarkıcı grupları “TVXQ, F.T Island, SS501, Super Junior” idi.

boys over flowers - kore - kore dizisi - korece - dizi - yabancı dizi - güneşi beklerken
boys over flowers

Böyle böyle izleyen dinleyen kim varsa izlemeyen dinlemeyene önerdi. Cd’ler Usb bellekler havada uçuştu. O küçük kitleler bu güne kadar sayıları çoğala çoğala geldi.

Şimdi akıllarda tek bir soru “Kore Dizilerinin Nesi Bu Kadar Ilgi çekti?”

1) Sevimliler

Şimdi doğruya doğru kardeşim, sevimli insanlar. Içlerinden geldikleri gibi davranıyorlar. Mimikler desen on numara. Kendilerine has tepkileri de var. Oh Mis.

2) Dizilerin Bölüm Sayıları Belli

Bizim dizileri bilirsiniz uzattıkça uzatırlar. 1000li bölümleri bulan dizilerimiz var. Aynı dizide aynı oyuncu kaç defa kaçırılır sayamazsınız, başrol karakter dizideki her karaktere en az bir kere gönlünü kaptırır takip edemezsiniz, tehlikeden tehlikeye atlayan karakter on yerinden kurşunlansa ertesi bölüm ayağa kalkar inanamazsınız. Oyuncular gözünüzün önünde yaşlanır farkedemezsiniz..

Kore dizilerinde ise bölüm sayısı belli. Genellikle 16, 20 veya 24. Senaryo hazır. Uzatıp izleyiciyi sıkmıyorlar. Dizinin yarısında oyuncu değişikliği olmuyor veya uzatmak için araya saçma sapan olaylar eklemiyorlar.

3) Korece Kulağa Hoş Geliyor

korece - korean - kore dili - koreli - kore - language - dil - yabancı dil - kore dizisi - yabancı dizi
korece

İlk dizinizin birkaç bölümünde garip gelse de sonrasında alışıyorsunuz hatta seviyorsunuz. Kulaktan dolma birkaç kelime öğreniyorsunuz. Selam vermek için “Anyong!” Sininlerinince “Aissh” destek vermek için “Fighting” kelimeleri dökülüyor ağzınızdan, istemsizce. Bir süre sonra evdekiler bile bu kelimelerin anlamlarını öğreniyor. Mesela ben o deli zamanlarımda her yemekte “Neomu maşisso” derdim çok lezzetli anlamında. Hâlâ babamın kurulu sofra fotoğrafı gönderip benim gibi uzata uzata “Maşisso” yazdığı olur.

4) Görsel Şölen Sunuyorlar

Çekimlerin yapıldığı yerler olsun, kalitesi olsun, oyuncuların erkeği olsun, kadını olsun hepsi iyi. Dizide çirkin adam veya kadın yok. Çok saçma geliyor değil mi? Gelmesin çünkü hepsi en az bir tane olsun estetik ameliyat geçirmiştir. Zaten Kore estetik ameliyatta birinci sırada.
Ha bir de genç kızlarımızından bazıları sanıyor ki Kore’de yoldan geçen herkes yakışıklı. Yok öyle bir dünya arkadaşlar, dizi şirketleri yakışıklı veya güzel bulduğu her insanı alıyor, oyuncu yapıyor, önümüze koyuyor. Hayallerinizi yıkmak istemem ama ülkenin çoğu çirkin aslında.

5) Komikler

7’sinden 70’ine tüm karakterler komik olabiliyor. Senaryonun mizahını tek bir oyuncuya yüklemiyorlar. Bizden en önemli farkları ise komikliği, kaşları bitişik şişman bir adama, sürekli didişen romanlara veya karısını aldatan çapkın adamlara hapsetmiyorlar. Yani komik olan kişi aptal olmak zorunda değil, komik olan kişi bir patron bir öğretmen veya bir bakan olabiliyor. Hâl böyle olunca da gürültüsüz ve zekice yapılmış espriler havada uçuşuyor.

6) Ahlâki değerleri bizimkine yakın

Öncelikle yaşlılara aşırı hürmet gösteriyorlar. Onlarla el sıkışırken veya bir şey uzatırken öbür elleriyle uzattıkları elin bileğine destek veriyorlar. Beraber içki içecekseler her seferinde sağa veya sola dönerek içiyorlar, yüzlerine karşı içmiş olmamak için. Tabi ki konuşurken de kelimelerin sonlarına bazı ekler ekleyerek saygı çerçevesinde konuşuyorlar.

Günden güne artıyor olsa da hâlâ bir Amerikan dizisi gibi cinsel içerikli değil. Ben bunu Korelilerin romantik olmalarına bağlıyorum. Sevdikleri kişiler hakkında istedikleri tek şey mutlu olmaları. Yaz tatilinde bir değişiklik yapıp Amerikan yapımı “13 Reasons Why” dizisini izleyeyim demiştim. Demez olaydım. Dizideki gençlerin hali öyle içler acısıydı ki.. Bünyem kaldırmadı, atlayarak getirdim sonunu. Bir Kore dizisi mesela sizi asla bu kadar rahatsız etmez, dizinin tüm konusu bu tarz şeylere bağlanmaz ve ayan beyan gösterilmez hiçbir şey.

7) Romantikler

Bundan sonrası için bana laf düşmez..

kore dizileri

 

kore dizisi - kore dizileri - dizi film - yabancı diziler - yabancı dizi - dizi - romantik - romantik dizi
kore dizisi

 

 

kore dizileri - kore - korece - kore dizisi - kore fanı - kore fanları - romantik - romantik dizi - dizi
kore dizileri

 

 

Bir daha ki yazıda görüşmek üzere, belki bu kadar bahsettikten sonra dizi önerisi gelir. Bilemeyiz. Takipte kalın 🙂

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
682

9 YORUMLAR

  1. KİYOO diye bağırıp gifleri gördükçe sevesim geliyor :D. -Kendim de çekik olunca akrabalarım bellemiyorum tabiki de….- Şimdi öncelikle 20 hadi en uzun 24 bölümde diziyi hem başlatıp bitirmeleri de efsane.KESİNLİKLE 1000 bölümü bulmamaları müthiş bir şey!
    Bir de orada Playfull Kiss efendime söyleyeyim Boys Over Flowers’ı görünce gözlerim doldu… Koreye giriş 101 gibi bir şey olunca.
    İzleyin,izlettirin.Dinleyin dinlettirin efenim. Ellerine sağlıık Amine ♥

  2. Gifler💕 şu kısa saçlı kızın olduğu gifin dizisinin (beynim yanmaya başladı) ismini rica ediyorum sizden Amine hanım 😍 Yazı çok hoşuma gitti nostaljik hissettirdi güzel oldu👏 13 reasons why benim de psikolojimi bozmuştu 💔 Bir sonraki yazı Arka Sokaklar Suat neden öldü hakkında olsun zira kalpler kırık 💔💔😂😂

    • Healer o dizinin adı , Nostalji severiisss. 🌸 ya ahahhaha tüm Türkiye yasta suat öldü diye, hepsi polis yüz kere ölümden dönüyor evde pirinç ayiklayan suat ölüyor…

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin