GoScan nedir - goscan nasıl çalışır - go scan - goscan özellikleri - goscan fiyatı - goscan nerede satılır
GoScan nedir

Merhaba sevgili okur, bu yazımda sevgili biricik Makine hocamızın derste bahsetmesi üzerine araştırdığım ve hayran kaldığım 3D scanner‘dan bahsedeceğim. İsmi GoScan. Cihazın günümüzde yaşanan tersine mühendislik problemleri için altın çözüm olduğunu söyleyebiliriz. 3D tarayıcı portable yani taşınabilir, hatta görüntü olarak herhangi bir barkod okuyucudan farkı yok.

GoScan Nedir? Nasıl Tarama Yapar?

Olayı şu; herhangi bir nesneyi GoScan ile tarıyorsunuz ve nesneyi birebir ölçüleriyle CAD‘e aktarıyor. Elde ettiğiniz CAD modelinin ölçümünde ve katı model karşılaştırmalarında güvenilirliği yüksek veriler sunuyor. Yani bir BMW’yi ya da bir uçağı 360 derece taradığınızda milimetrik ölçümleriyle CAD üzerinde modelini görebiliyorsunuz. Bu da eldeki verilerle nesnenin birebir aynısını yapabilme imkanı sunuyor. Daha basit düşünürseniz kendinizi tarayarak kusursuz ölçülerde bir heykelinizi yapabilirsiniz ya da başınızın ölçülerinde bir kask, yüzünüze tam oturacak bir gözlük…

Üstelik cihazın kullanımı da oldukça kolay ve pratik. Önceden tecrübeli ya da eğitimli olmanıza gerek yok, yalnızca bağlantı kablosunu takıyorsunuz, düğmeye basıyor ve taramaya başlıyorsunuz. Tek püf noktası taramayı yaparken görüntülemek istediğiniz tüm yüzeyleri taradığınızdan emin olmanız gerekiyor.

GoScan Özellikleri Nelerdir?

En önemli özelliklerinden biri de renkli renksiz, küçük büyük her türlü nesneyi tarayabilmesi. Bunun yanında renkli taramalarda nesnenin renklerini birebir kopyalayabiliyor. İsterseniz aygıt elinizdeyken taranacak nesnenin etrafında dolaşarak 360 derece tarama yapabiliyor, isterseniz aygıtın kendine ait tablasının üzerine yerleştirdiğiniz nesneyi iç-dış taratabiliyorsunuz.

3D yazıcı teknolojilerinin her alanda yaygınlaştığı günümüzde -ülkemizde henüz tam anlamıyla kullanıldığını görmesek de- 3B tarayıcının kullanım alanlarının oldukça geniş olduğunu görüyoruz. Muhtemelen yabancı ülkelerde kendine yer bulduğu ilk alanlar gaming ve film sektörleridir. (Çin hariç, onlar yanlış hatırlamıyorsam 3B yazıcı ile roket yapıyorlardı en son.)

GoScan Nerede Satılır?

Cihazın kendine ait bir plate’i var. Bu tabaka üzerine koyduğunuz bir nesneyi GoScan ile taradığınızda nesnenin görünmeyen iç yüzündeki profilini de ölçebiliyor. Yalnızca CAD ile değil VXmodel gibi uyumlu programlarla da kullanılıyor. Cihazın Türkiye’deki satışı ve ilgili danışmanlık hizmetleri ise Mega Danışmanlık tarafından sağlanıyor. Aşağıya cihaza ait bir tanıtım videosu bırakıyorum. İyi seyirler efenim…

GoScan 3B Tarayıcı

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
221

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin