tahran
tahran

Tahran Gülistan Sarayı

Tahran gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen yer hiç şüphesiz ki burası. Gülistan Sarayı, Tahran’ın önemli sembollerinden biri haline gelmiştir. Gerek mimarisi gerekse tarihi yönüyle hem yerli hem de yabancı ziyaretçileri etkisi altına alan yapı, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

Gülistan Sarayı Hakkında 

Gülistan Sarayı, Safevi Devleti‘nin ikinci hükümdarı 1. Tahmasb tarafından aslında bir kale olarak inşa edilmiştir. Ancak Kaçkarlar döneminde yeniden inşa edilen binanın çevresine birçok farklı bina daha yapılarak saray haline getirilmiştir.

Zengin mimarisiyle dikkat çeken saray, Pers kültürü ve batı mimarisinin bir araya getirildiği örneklerden bir tanesidir. Yüksek tavanları sarayı görkemli bir hale getirirken, el işi ahşap oymaları da sarayın ihtişamını ön plana çıkaran noktalardan bir tanesi.

Gülistan Sarayı yalnızca mimarisiyle değil, içerisindeki mobilya ve eşyalarla da tam bir bütün oluşturuyor. Perdelerden mobilyalara ve halılara kadar İran kültüründen birçok parça görebilirsiniz. Ayrıca farklı binalar ve odalardan oluşan sarayda bulunan tablolarda ünlü İranlı ressam Kemal-ul Mülk’ün tablolarına da rastlanmakta.

Pehlevi döneminde Rıza Pehlevi’nin emri üzerine sarayda değişiklikler yapılmış ve burası müzeye çevrilmiştir. Yine Pehlevi döneminde sarayda yabancı ülkelerden gelen devlet adamları ağırlanmıştır. Hatta sarayda yabancı devlet adamlarından gelen hediyelerin saklandığı özel bir oda da bulunmaktadır.

tahran gülistan sarayı
tahran gülistan sarayı

Saray toplamda 12 binadan oluşmaktadır. Sarayı oluşturan başlıca binaları sıralayacak olursak;

 • Güneş Binası (Şems-ül İmare),
 • Mermer Taht Salonu (Takht e Marmar)
 • Selam Salonu (Talar e Salam)
 • Müze Salonu (Negar Khaneh)
 • Aynalı Salon (Talar-e Ayaheh),
 • Havuz Odası (Howz Khaneh),
 • Kerim Hanlı Halveti (Khalvat e Karim Khani),
 • Abyaz Palace (Ebyez Sarayı).
 • Badgir Binası (Emarat e Badgir),
 • Elmas Salonu (Talar e Almas),
 • Fildişi Binası (Talar e Adj),
 • Berelyan Binası (Talar e Brelian).

Mermer Taht isimli bina, özel toplantılar, şenlikler ve resmi işler için, Fildişi Salonu ise yabancı devletlerin getirdiği ve gönderdiği hediyeleri saklamak için kullanılmıştır. Aynalı Salon Mimari Bakanı Yahya Han Moetamed-ol-Mülk ile Hacı Abdul Hüseyin Mimar Başı tarafından tasarlanmıştır. İran Şahı Rıza Şah, 1873 yılında yapmış olduğu Avrupa seyahati sırasında Versay Sarayı’nı ziyaret ederek orada bulunan aynalı salonu beğenir. Tahran Gülistan Sarayı’nda yer alan aynalı salon buradan esinlenilerek yapılmıştır. Bu salonu ziyaret ettiğinizde, tamamen İran kültürünü yansıtan süslemeler ve aynalar gözlerinizi alabilir.

gülistan sarayı
gülistan sarayı

Gülistan Sarayı Nerede? 

İran’ın başkenti Tahran şehrinde yer alan saray, şehrin merkezinde Erg Meydanı yakınlarında bulunmaktadır. Ulaşım aracı olarak metroyu tercih edecek olanlar, Panzdaeh Khordad durağında inerek saraya ulaşabilir.

Muhafazakar yapısıyla bilinen ülke yönetimi, kadınların sokakta giyeceği kıyafetlere müdahale ediyor. Ancak herkesin yanlış bildiği bir nokta: İran’da kimsenin kara çarşaf giyme zorunluluğu yok. Birtakım kıyafet kuralları mevcut fakat bu kurallara uyum sağlandığı takdirde herhangi bir sorun ortaya çıkmıyor.

Turist olsanız dahi sizin de konulmuş olan bu kurallara ayak uydurmanız gerekiyor. Evinizin veya otel odanızın haricinde, ülkenin her yerinde baş örtüsü takma ve bol kıyafetler giyme zorunluluğu bulunmaktadır. Kollar ve bacaklar görünmeyecek, kalça hatları ortaya çıkmayacak bir şekilde giyinmek gerekiyor. Ayrıca göze batan ve dikkat çeken renklerden de kaçınmak gerekiyor. Özellikle daha muhafazakar olduğu bilinen Kum, Meşhed ve Yezd şehirleri kıyafet konusunda daha katı oldukları için, bu bölgelerde dar kıyafetler ve baş örtüsü konusunda hassas olmakta yarar var.

Gülistan Sarayı Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri 

Tahran Gülistan Sarayı, haftanın her günü kapılarını ziyaretçiler için açıyor. Ziyaret saatleri ise 09:00 ile 17:00 saatleri arasında.

Saray’ın giriş ücreti 150.000 Rial’dır. Ancak gezilecek olan tüm binalar için ayrı ödemeler yapılmaktadır. Eğer tüm binaları ziyaret edeceksiniz 940000 Rial ödeme yapmak durumundasınız. Yalnızca sarayın bahçesine girmek ise ücretsiz.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
2

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin