adıyaman gezilecek yerler
adıyaman gezilecek yerler

Güzel Vadi” anlamına gelen ”Vadi-i Leman” kelimesinin süreç içerisinde değişmesi ile birlikte günümüzde Adıyaman olarak bildiğimiz şehir Güneydoğu Anadolu’da bulunmaktadır. Eski tarihi ve turistik yerleri ile gezip görülecek çok yeri bulunmaktadır. Adıyaman gezilecek yerler gerçekten de saymak ile bitmez. Tarihin bilinen en eski yerleşim yerlerinden biri olduğu için her sokağı ayrı bir kültürü, tarihi ve medeniyeti taşımaktadır. Bu yazımızda Adıyaman gezilecek yerler hakkında bir liste hazırladık. İyi okumalar ve iyi tatiller!

1- Nemrut Dağı 

adiyaman gezilecek yerler - nemrut dağı
adiyaman gezilecek yerler – nemrut dağı

Burada Kommagene Krallığı döneminden günümüze kalmış olan anıt mezarlar ve büyük boyuttaki heykeller bulunmakta. Burasını doya doya gezebilir, tarihi yapılar arasında kültürü hissedebilir ve gün batımını bu harika yerden izleyebilirsiniz. Burası Adıyamanda gidilmesi gereken yerler arasında en başta geliyor.

2- Oturakçı Pazarı

adıyaman oturakçı pazarı
adıyaman oturakçı pazarı

Burası şehir merkezinde bulunan en kalabalık pazarlardan birisidir ve burada Adıyaman yöresel ürünleri satışa sunulmaktadır. Turistler tarafından her geçen gün daha da doldurulan bu yerde yöresel olan her ürünü bulup satın alabilirsiniz.

3- Karakuş Tümülüsü

adiyaman'da gezilecek yerler listesi - karakuş tümülüsü
adiyaman’da gezilecek yerler listesi – karakuş tümülüsü

Burası Nemrut Dağı Milli Parkı içinde bulunuyor ve turistik olarak büyük bir önem sahip. Karakuş Tümüsülü’sünün geçmişine dair herhangi bir bilgi olmasa da buradaki tarihi atmosferden dolayı burası oldukça ilgi görüyor.

4- Palanlı Mağarası

palanlı mağarası - adıyaman
palanlı mağarası – adıyaman

Adıyaman gezilecek yerler içerisinde bir mağara da bulunmakta. Bu mağara M.Ö. 4000 senelerinde kullanılmıştır ve günümüzde hala mağara duvarlarındaki tarihi çizimler bulunmaktadır. Doğal bir mağara olduğu için de sit alanı olarak görülmektedir.

5- Arsemia Antik Kenti

adıyaman gezilecek yerler listesi
adıyaman gezilecek yerler listesi

Bu antik kent M.Ö. 2. yüzyılda kurulmuştur ve içerisinde pek çok çeşitte doğal güzelliklere sahiplik etmektedir. Buraya, sahip olduğu tarihi atmosferi ile pek çok turist her sene burayı görüp tarihi hissetmek için gelmektedir.

6- Cendere Köprüsü

adıyaman gezilecek yerler - cendere köprüsü
adıyaman gezilecek yerler – cendere köprüsü

Bu köprü, Cendere Çayı üstünde kurulmuş durumdadır ve dünyanın en eski tarihi köprülerinden biri olarak görülmektedir. Köprü, günümüzde de kullanılabilir durumdadır.

7- Çelikhan İçmesi

adıyaman çelikhan içmesi
adıyaman çelikhan içmesi

Bu çeşmenin en büyük özelliği, suyunun bağırsak ve mide hastalıklarına iyi geldiğine inanılmasıdır. Bu yüzden pek çok şehirden, hatta ülkeden buraya çok sayıda turist gelmektedir. Çeşmeden akan suyu verdiği şifa çeşitli akademisyenler tarafından da onaylanmıştır.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
1

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin