bronzer ve aydınlatıcı
bronzer ve aydınlatıcı

Yaz ayları tüm rengiyle ve ışıltısıyla geliyor. Fakat beraberinde kavurucu sıcakları da getirmekte. Bu sebeple artık makyajımıza da bir takım değişiklikler uygulamalıyız. Hafif yaz makyajı ile ilgili temel noktaları öğrendikten sonra yaz, güzellik için bir çile değil de bir şölen olacak. Bu yazımızda ‘Hafif yaz makyajı nasıl yapılır?’ gibi soruların cevaplarını vereceğiz.

Yaz Aylarında Niye Hafif Makyaj Yapmalıyız?

Yaz, doğallığın kaynağıdır ve bu doğallığa ufak dokunuşlar ile uyum sağlamak gerekir. Örnek vermek gerekirse; ağır fondötenler, koyu renk allıklar, koyu renk rujlar ve koyu göz farları asla yaz mevsimi için uygun değildir. Çünkü ağır makyaj, güneşin altında ve sıcakta size zor anlar yaşatacaktır. Yaz aylarında mümkün olduğunca doğal ve hafif olan makyajları denemeliyiz.

Şimdi ‘Hafif yaz makyajı nasıl yapılır?’ sorusunun cevabını verelim:

1- Cildinizi Arındırın

cilt temizliği
cilt temizliği

Doğal bir görünüm için yüzünüze süreceğiniz ürünün cildiniz tarafından iyice emilmesi gerekir. Bunun için de yüzünüzü her makyaj işleminden önce iyice temizleyip arındırmanız gerekmektedir. Yüz temizleme jelleri, nemlendiriciler ve yüz için olan güneş koruma kremleri cildinizi arındıracak ve koruyacaktır.

2- Hafif Fondöten ve Pudra Sürün

yüz makyajı
yüz makyajı

Yaz aylarında kalın ve ağır fondöten kesinlikle tercih edilmemelidir. Aksi durumda sıcağın etkisi ile fondöteniniz akabilir. Ağır ve kalın fondötenler yerine hafif su bazlı olan fondötenleri kullanmalısınız. Sonrasında yüzünüze yine hafif yapıda olan bir pudra sürmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü pudra sayesinde, terlediğinizde parlama ya da yağlanma gibi bir durum ortaya çıkmaz.

3- Doğal Göz Makyajı

göz makyajı
göz makyajı

Göz makyajınız doğal ve pastel tonlarında olursa yaza daha fazla uyum sağlayabilirsiniz. Ayrıca ağır ve koyu maskara sürmek yaz ayları için oldukça tehlikeli. Güzel bir yaz gününde maskaranızın akması yaşamak istemeyeceğiniz en kötü şeylerden birisi…

4- Doğru Bronzer ve Aydınlatıcı Seçimi

bronzer ve aydınlatıcı
bronzer ve aydınlatıcı

Doğru bronzer ve aydınlatıcı seçimi yaz günlerinde yüzünüzü ışıl ışıl gösterecek etkenlerden biri. Brozerı burnunuza, elmacık kemiklerinize ve çene altınıza sürüp güzel tonda bir allık ile bu işlemi taçlandırabilirsiniz.  Tabii aydınlatıcı olmadan olmaz! Dozunu fazla kaçırmadan ten makyajınızı aydınlatıcı ile sonlandırabilirsiniz. Doğru aydınlatıcı ve bronzer kullanımı için kontür nasıl yapılır başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

5- En Önemlisi: Ruj

dudak makyajı
dudak makyajı

Hafif yaz makyajı nasıl yapılır?’ sorusunun cevapları arasında en önemli konu kesinlikle ruj. Yaz aylarında koyu kırmızı tonda olan rujlardan kaçınmalısınız. Bu ton dışında pek çok doğal tonlarda ruj bulabilirsiniz. Örneğin açık kahverengi tonları, tatlı bir turuncu ve nude tonlar yaz makyajınızı harika hale getirecektir.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin