film önerileri

1. Snowpiercer (Kar Küreyicisi)

 

Snowpiercer çıktığı ilk günden itibaren bütün gözleri üzerine çekmeyi başarmış Güney Kore, ABD, Fransa, Çek Cumhuriyeti ortak yapımı filmdir. Filmin yönetmen koltuğunda Joon-Ho Bong oturmaktadır. Başrollerinde ise bizlere Chris Evans, Ed Harris, John Hurt, Tilda Swinton, Jamie Bell
eşlik etmektedir. Filmin süresi 109 dakika sürmektedir. Türü ise bilim kurgu, aksiyon ve dramdır.
Filmin konusuna kısaca değinecek olursak:
Snowpiercer, bilim kurgu severler için kaçınılmaması gerekilen en önemli filmlerden birkaç tanesine girecek türdendir. Başarısızlığa uğrayan bir deney sonucunda büyük bir felaket ortaya çıkar ve yeryüzünde büyük bir etki yaratan küresel ısınma meydana gelir. Yeryüzünde büyük bir hızla dönen tren, hayatta kalan insanlar için kaçınılmaz bir sığınak olur. Fakat bu trenin içinde sınıfsal farklılıklar meydana gelir. Bir hiyerarşik ortam ve kapitalist düzen devreye girmektedir. Devrim niteliğinde olan bu film, devrimin ne gibi sonuçlar getirdiğini en güzel dille anlatmaktadır. İnsanlar bu düzenden, bu hiyerarşik yapıdan bıkmıştır ve isyana hazır durama gelmiştir. Tüm bunların sonucunda meydana gelen olayların hikayesini bu heyecan verici filmde izliyoruz.

2.Pulp Fiction (Ucuz Roman)

 

Bir Quentin Tarantino efsanesi olan Pulp Fiction (Ucuz Roman) kült yapımlar içerisinde ilk sıralara girecek türden bir filmdir. 1994 yılı ABD yapımı olan bu filmde bizlere başrol olarak eşlik edenler arasında John Travolta, Samuel L. Jackson, Uma Thurman ve birçok ünlü oyuncu bizlerledir. Filmin süresi 154 dakika sürmektedir. 1994 yılında 7 dalda Oscar adayı gösterilmiş ve En İyi Orijinal Senaryo Oscar’ını kazanmıştır. Birbirine aşık iki soyguncu, iki eskimiş gangster, güzel ve çekici bir genç kız ve cesur bir boksörün yolları kesişmesiyle, bu aykırı tiplerin hikayelerinin birleşmesini en güzel şekilde izliyoruz.

3. Trainspotting

 

Trainspotting,  1996 yılında Danny Boyle tarafından yönetmenliği yapılmış filmdir. Oyuncular arasında Ewan McGregor, Jonny Lee Miller, Robert Carlyle, Ewen Bremner, Kevin McKidd, Kelly Macdonald oynamaktadır. Filmin süresi 94 dakika sürmektedir. Filmin konusuna kısaca değinecek olursak;
Mark Renton’un eroin bağımlısı bir grup İskoç genç arkadaşı vardır. Toplumdan dışlanmış ve soyutlanmış ayrıksı tiplerin yaşamlarını bu filmde izliyoruz.  Filmden etkileyici bir replik verecek olursak;
“Çamaşır makinesi, araba, cd player, elektrikli konserve açacağı alın. Sağlığınıza dikkat edin. Kolesterolünüzü düşük tutun ve kendinize diş sigortası yaptırın. İpotekle ev alın. İyi bir ev için çalışın. Arkadaşlarınızı seçin. Hobileriniz için ayrı giysiler ve uyumlu çanta kullanın. Doğru dürüst bir çatısı olan, üç odalı pahalı bir daire kiralayın. D.I.Y’e gidin ve Pazar sabahı orada ne işiniz olduğunu düşünün. Kanepenizde oturun, televizyonun beyninizi yıkamasına izin verin, ruhunuzu o salak yarışmalara satın ve bir şeyler tıkının. Tüm bunları yaptıktan sonra intihar edin. Sırf neslinizi devam ettirebilmek için… Ürettiğiniz o sersem bebelerin ortalığa işemesini izleyin. Geleceğinizi seçin. Hayatı seçin. Ama neden böyle bir şey yapayım ki? Ben hayatı seçmemeyi seçtim. Ben başka bir şey seçtim. Neden mi? Hiçbir nedeni yok.”

4. Requiem For A Dream (Bir Rüya İçin Ağıt)

 

Bağımlılığı harika bir şekilde dile getiren ve izleten bu filmin yönetmen koltuğunda Darren Aronofsky oturmaktadır. Film, 2000 yılı ABD yapımıdır. Başrollerinde Ellen Burstyn, Jared Leto, Jennifer Connelly, Marlon Wayans bizlere eşlik etmektedir. Filmin konusuna kısaca değinecek olursak;
Film, uyuşturucu bağımlılığı ile yola çıkarak bağımlılığı en güzel şekilde anlatan filmler arasındadır.
Sara Goldfarb, tv bağımlısı bir annedir. Oğlu Harry ise kız arkadaşı ve uyuşturucu dağıtıcısı arkadaşıyla takılan madde bağımlısı bir gençtir. Sara, bir televizyon bağımlısıdır ve bir TV şovuna çıkmaya hak kazanır. Ödül ise bir kırmızı elbisedir. O elbisenin içine girebilmesi için fazla kiloludur ve kilo vermeye çalışır bununla beraber diyet haplarından kullanmaya başlar. Diğer yandan Harry ve arkadaşları, hiç durmadan eroin ve kokain kullanmaya devam ederler. Bu bağımlılıkları kendilerini nasıl bir felakete sürüklediğini bu filmde izliyoruz.
Filmden kısa bir replik;
’’ Bu gerçek değil! Hem, gerçek olsa da sorun değil… Her şey düzelecek göreceksin. Sonu güzel bitecek.’’

5. Suicide Room (İntihar Odası)

 

Suicide Room, 2011 Polonya yapımı filmdir. Film türü bakımından dram, romantik, psikolojik ve gençlik temalıdır. Filmin süresi 110 dakika sürmektedir. Film, internet bağımlılığı, oyun bağımlılığı konusuyla öne çıkmaktadır. Filmin kısaca konusuna değinecek olursak;
Dominik, bir lise öğrencisidir. Bir gün arkadaşlarından birinin masum bir öpücüğüne kapılır ve hayatında büyük değişiklikler meydana gelir. Kendisini eve kapatır ve İntihar Odası adlı bir oyundan haberdar olur Dominik bu oyundan haberdar olduğunda zamanla bilgisayarın başında geçirdiği süre oldukça artar, hayatının tamamı oyun ve bilgisayar olmuştur. Yavaş yavaş bütün arkadaşlarından, çevresinden uzaklaşmış ve sadece odaya kapanmıştır.  Bu filmde, Dominik’in oyuna bağımlılığı ile gelen hikayesine eşlik etmiş olacağız. Bu oyundakilerin tek bir isteği vardır; o da ölmek.
”Bu dünya ölüyor. Bu dünya bizi hak etmiyor. Bizim gitmek zorunda olmamızın sebebi bu.’’
İyi seyirler dilerim.

6. 12 Angry Men (12 Kızgın Adam)

 

12 Öfkeli Adam, Sidney Lumet’in yönettiği 1957 ABD yapımı drama filmidir. Film, toplam 96 dakika sürmektedir. Hikayenin konusuna kısaca değinecek olursak; Bir cinayet davası görülür ve 12 tane jüri üyesi vardır. Bu 12 jüri üyesi, hikayenin konusunu belirleyecek karakterlerdir. Bu film,  insanların bencilliği, önyargısı, kendini bilmezliği, vurdumduymazlığını en güzel şekilde dile getirir.
Filmden kısa bir replik;
“Olayı nereye çekerseniz çekin önyargı, gerçeği hep saklar.”
İyi seyirler dilerim.

7. A Separation (Bir Ayrılık)

 

İranlı dünyaca ünlü yönetmen Asghar Ferhadi’nin Altın Ayı ödüllü drama filmidir. Filmin başrollerinde Leyla Hatemi, Peyman Moadi, Shabab Hosseini, Sarina Farhadi ve Sareh Bayat yer almaktadır. 2011 yılında vizyona giren filmin süresi 123 dakikadır. Filmin konusuna değinmek gerekirse başarılı yönetmen Ferhadi Nadir ve Simin adlı iki kişinin ayrılığı üzerinden orta seviye halkın yaşantısını irdelemekte ve günlük yaşamda insanların birbirleri ile olan ilişkilerini çarpıcı bir şekilde yansıtmaktadır. Asghar Ferhadi’nin bu etkileyici yapımı neredeyse katıldığı her festivalde büyük ödüle layık görülmüştür. A Seperation (Bir Ayrılık)’un kazandığı en prestijli ödül ise Berlin Uluslararası Film Festivali Altın Ayı ödülüdür.

A Seperation’dan etkileyici bir diyalog:
-Hâkim bey, İran’dan gitmek istiyorum ama o benimle gelmeyi kabul etmiyor ve kızımın da benimle gelmesine izin vermiyor.
+Babama bakmak zorunda olduğumu biliyorsun.
-Allah aşkına, seni tanımıyor bile. Senin, onun çocuğu olduğunun farkında değil.
+Ama ben onun babam olduğunu biliyorum

8. Forushande (Satıcı)

forushande
forushande

Usta yönetmen Asghar Ferhadi’nin geçtiğimiz yıl yayınlanan filmidir. Film yayınlandığı tüm festivallerde büyük beğeni topladı ve 2016 Akademi Ödüllerinde En İyi Yabancı Film Oscarı’nı almaya hak kazandı. Filmin başrollerinden biri olan ve Ferhadi’nin Bir Ayrılık filminde de rol alan Shabab Hosseini bu yapım ile 2016 Cannes Film Festivalinde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü almaya hak kazandı. Filmin diğer başrolleri ise Taraneh Alidoosti, Babak Karimi ve Farid Sajadhosseini’dir. Film 2016’da vizyona girdi ve 125 dakikalık bir süresi bulunmakta.

Forushande filminin en etkileyici repliklerinden biri şu şekilde:
“Üzülmene gerek yok, hayatın sadece ilk yüzyılı zordur.”

9. 13 Tzameti

 

Fransız yapımı başarılı bir gerilim ve suç filmidir. Filmin yönetmen koltuğunda Géla Babluani oturmaktadır. Film 2005 yapımıdır ve 95 dakika gibi kısa bir süreye sahiptir. Film2006’da Sundance Film Festivali’nde Jüri Dünya Sinema Ödülünü kazanmıştır. Film oldukça özgün bir senaryoya ve konuya sahiptir. Konuya kısaca değinirsek tesadüf eseri kendini büyük bir suç dünyasının içinde bulan bir adamın gerilim dolu hikayesidir. Film gerilimi izleyiciye mükemmel bir şekilde hissettirmekte ve bizi nefessiz bırakmayı başarmaktadır. Filmin başrolünde genç aktör George Babluani yer almaktadır.

Filmden kısa bir replik:
”İnsan bir kez doğar ve bir kez ölür. Başka bir şey olmaz. İşin felsefesini düşün.Sen Schopenhauer’in soyundan geliyorsun.”

10. Sarmaşık

sarmaşık
sarmaşık

Genç yönetmenlerden Tolga Karaçelik’in Türk sinemasına kazandırdığı muhteşem bir filmdir. Film 2015 yılında yayınlandı ve 101 dakikalık bir süreye sahip. Nadir Sarıbacak Sarmaşık filmmindeki performansı ile adeta şov yapmıştır. Nadir Sarıbacak haricindeki başroller ise Kadir Çermik, Hakan Karsak, Osman Alkaş ve Özgür Emre Yıldırım’dır. Sarmaşık filmi 52. Uluslararası Antalya Film Festivalinde En İyi Film ödülünü almaya hak kazanmıştır. Filmin konusu kısaca şu şekilde; Armatör’ün borçları sebebiyle gemi mürettebatından 5 kişi denizin ortasında bir başlarına gemide kalırlar. Film bu kişilerin arasındaki ilişkilerden genel insan ilişkilerine ve insan yaşamına dair harika çıkarımlar ve göndermeler yapmaktadır.

Filmden unutulmaz bir replik:
“Bir memleket gibidir gemi…”

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
531

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin