en güzel filmler

1. The Breakfast Club ( Kahvaltı Kulübü)

breakfast club - kahvaltı klübü
breakfast club

Bu filmde okulun disiplin cezasını çarptırılmış, birbirlerini hiç tanımayan ve birbirlerinden farklı karaktere sahip 5 kişinin 1 gün boyunca okulda olan maceralarına eşlik etmiş olacağız. 1985 yapımı olan bu film John Hughes’ın yazıp yönettiği komedi ve dram filmidir. Film, toplam 97 dakika sürmektedir. Karakterleri gördüğünüzde ve filmi izlediğinizde kendinizden bir şeyler bulabileceğiniz bir filmdir.
Filmi özetleyecek repliğe gelecek olursak;
‘’Siz, bizi görmek istediğiniz gibi görüyorsunuz. En kolay terimlerle, uygun tanımlarla. Ama biz her birimizin farklı bir beyni olduğunu keşfettik. Bir atlet, bir çöp kutusu, bir prenses, bir suçlu. Bu sorunuza cevap veriyor mu? İçtenliklerimizle, The Breakfast Club.’’

2. Full Metal Jacket

full metal jacket
full metal jacket

Bir Stanley Kubrick efsanesi olan Full Metal Jacket Vietnam Savaşı sırasında askerlerin başından geçen sıra dışı olayları anlatmaktadır. Film 1987 yapımı ve 116 dakika sürmektedir. Stanley Kubrick’in efsanelerine girecek türdendir. Şimdiden, iyi seyirler dilerim.
Filmden küçük bir replik verelim;
‘’Çok sertim, ama adilim, ırklar arasında ayrım yapmam. Zencileri, Yahudileri ve İtalyanları aşağılamam. Burada hepiniz aynı ölçüde değersizsiniz.’’

3. Inception (Başlangıç)

inception
inception

Christopher Nolan klasiklerinden biri olan Inception, bilim kurgu türündeki bir ABD filmidir. Film, yayınlandığı yıl yani 8 Temmuz 2010 yılında son 25 yılın en iyi filmleri arasında gösterilmiştir. Oyuncuların kalitesi bakımında oldukça zengin bir filmdir. Başrollerinde Leonardo Dicaprio, Marion Cotillard, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page, Cillian Murphy, Ken Watanabe, Tom Hardy, Michael Caine bizlere eşlik etmektedir.
Filmin konusundan bahsedecek olursak;
Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) filmde çok yetenekli bir hırsızdır. Uzmanlık alanı, zihnin en savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır. Cobb’un bu yeteneği onu tehlikeli yeni bir dünyaya atmıştır. Casuslar dünyasında aranan isimlerden birisi olmuştur. Ancak bu yeteneği onu, karısından ve sevdiği her şeyden uzaklaştırmıştır. Cobb’a içinde bulunduğu bu zorlu yaşamından kurtulması için bir iş verilir. Cobb ve takımındaki diğer insanlar bu sefer soygun yerine tam tersini yapmak zorundadır; görevleri bir fikri çalmak değil bir fikri yerleştirmektir.
Filmden küçük bir replik;
‘’Daha büyük şeyler hayal etmekten korkmamalısın.’’

4. Uçurtma Avcısı

uçurtma avcısı
uçurtma avcısı

Afgan yazar Halit Hüseyni aynı adlı romanından uyarlanan bu filmin yönetmenliğini ise ABD’li yapımcı Marc Forster yapmaktadır. Filmin türü, biyografi ve dramdır. Oldukça insanı yaralayan ve insanlığı sorgulatan bu film, izlediğimizde bizleri derinden etkilemektedir. Konusuna kısaca değinecek olursak;
Kaliforniya’da yaşayan Amir adlı bir Afgan göçmeninin, çocukluk arkadaşı Hasan’ın oğlunun başının dertte olduğunu öğrendikten sonra onun yanında olmak için, o sıralar Taliban yönetiminin kontrolündeki ana vatanına geri dönüşünde yaşadığı çarpıcı ve bizi derinden etkileyen yaşamını anlatmaktadır.

Filmde geçen bir replik verecek olursak;
‘’Senin bu kadar mutlu olmana, ancak senden bir şey almaya hazırlandıkları zaman izin verirler.’’

5. Güneşin Oğlu

güneşin oğlu
güneşin oğlu

Bir Türk filmi ile yazımıza veda edelim.

Güneşin Oğlu, Onur Ünlü’nün yazdığı ve yönettiği, Haluk Bilginer ve Özgü Namal ve birçok ünlü ismin başrollerini paylaştığı 2008 yapımı Türk yapımı filmdir. Türü bakımından komedidir.
Konusuna kısaca değinecek olursak;
Gün başlangıcında bir güneş tutulması olacaktır. Karakterimiz Ahmet (Ahmet Kural), okulunda çok başarılı olan bir öğrencidir. O gün güneş tutulmasını izlemeye hazırlanırken tepeden teleskopla Güneş’e bakmaktadır.
Kötü bir olay gerçekleşir ve Ahmet orada yere yığılarak ölür. Buna şahit olan Fikri Şemsigil(Köksal Engür), Ahmet’in teleskobunu alır ve evine götürür. Yıllardır bir mucize bekleyen Fikri Şemsigil, teleskobu eve getirerek bütün hayatında değişmelere sahne olacaktır. Hayatında bir mucize bekleyen Fikri Şemsigil’in nasıl hayatını alt üst ettiği ve ne maceralar yaşadığını bu filmde izlemiş olacaksınız.

İyi seyirler dilerim. Haftaya tekrar 5 filmimiz ile görüşmek üzere.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
561

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin