hipertansiyon ve beslenme - hipertansiyon - beslenme - yiyecek - besin - yemek - sağlık
hipertansiyon ve beslenme

Sağlıklı bireylerde sistolik kan basıncı 120 mmHg ve altında, diyastolik kan basıncı 80mmHg ve altında seyreder. Bireylerde kan basıncının normal değerlerin üstünde seyretmesi hipertansiyona işarettir. Baş ve boyun ağrıları, baş dönmesi, çarpıntı, burun kanaması, göğüste sıkışma gibi belirtiler hipertansiyona işaret olabilir. Genetik faktörlerin yanı sıra stres, sigara kullanımı, beslenme gibi çevresel etmenler de hipertansiyona sebebiyet verebilir. Hipertansiyon, 40 yaş üstü bireylerde nadiren, 65 yaş ve üstü bireylerde sıklıkla görülebilmektedir.

Hipertansiyon beraberinde birçok hastalığı getirebilir. Felç, böbrek hastalıkları ve koroner arter hastalıkları için önemli bir risk faktörüdür. Ayrıca hastalarda aterosklerozis, beyin damarlarında bozukluk, damar çeper bozuklukları, göz dibi kanaması (görme kaybı) gibi komplikasyonlar görülebilmektedir.

Yapılan çalışmalar, tıbbi beslenme tedavisinin hipertansiyon hastalarında hastanın yaşam kalitesini önemli ölçüde iyileşerek hastalığın tedavisine yardımcı olduğunu göstermiştir.

Obezite hipertansiyon için en önemli risk faktörüdür. Bel/kalça çevresi oranı arttıkça sistolik/diyastolik kan basıncı artmaktadır. Tedavi sürecinde öncelikle birey şişman ise mutlaka zayıflatılmalıdır.

Araştırmalara göre; diyet yağ alımı ve karbonhidrat alımı ile kan basıncı arasında ilişki bulunmaktadır. Doymamış yağ/doymuş yağ oranının artması ve lineoik asitten zengin beslenme kan basıncını düşürmektedir. Doymuş yağlar hayvansal kaynaklı katı yağlar olmakla birlikte doymamış yağlar sıvı formda bulunan bitkisel yağlardır. Hipertansiyon hastası bireylerde diyetle alınan kolesterolün 300 mg’ın üstünde olmaması gerekmektedir. Bir adet yumurtanın kolesterol miktarı 225 gramdır.

Hipertansiyon hastalarında, kolesterol miktarından dolayı haftada 4 adetten fazla yumurta tüketilmemesi gerekmektedir. Aynı zamanda yüksek karbonhidrat tüketimi vücutta sodyum ve su tutumunu arttırarak kan basıncını yükseltmektedir. Dolayısı ile hastaların karbonhidrat tüketimine dikkat etmesi gerekmektedir. Diyette basit karbonhidratlar yerine kompleks karbonhidratlar tercih edilmelidir.

Sebze ve meyve tüketiminin arttırılması (günde 8-10 porsiyon), düşük yağlı süt ürünlerinin tüketilmesi önerilmektedir. Tuz alımının günlük 3.8 gram/güne düşürülmesi hastada olumlu sonuçlar göstermektedir. Potasyumdan zengin besinlerin günlük diyete eklenmesi koruyucu olabilir. Kurubaklagiller, enginar, fındık, marul, maydanoz gibi besinler potasyumdan zengindir. Diyette kalsiyum, magnezyum ve diğer mineraller yeterli olarak bulunmalıdır. Alkol ve kahve oranı minimuma indirilmeli, alkol alımı günlük 28 gram, kahve alımı günlük 2-3 fincanla sınırlandırılmalıdır.

Sağlıkla kalın…

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
32
1997 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. 2019 yılında İstanbul Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldu. Lisans bitirme tezini onkoloji alanında tamamladı. 2018-2019 yıllarında iki farklı dönemde Almanya/Berlin’de bulunan DRK Kliniken Berlin’de stajlarını tamamladı. Birçok çalışması farklı kongrelerden kabul aldı. Deneme türündeki eserleri Serçe Edebiyat Dergisi’nde yayınlanmaktadır. Yazar, diyetisyenlik mesleğine devam etmekle birlikte Serçe Edebiyat Dergisi yazı işleri sorumluluğunu yürütmektedir.

2 YORUMLAR

  1. Ben hipertansiyon diyeti uygulamaya çalışıyorum ancak kesin olarak elimde bir liste yok. Sizden rica etsem en azından temel gıdalar temelinde günlük neyi ne kadar tüketmeliyiz? Yazabilir misiniz? Şimdiden teşekkürler

    4
    1
  2. Merhaba,
    Parmak iziniz gibi diyet listeniz de size özeldir ve size özel planlanmalıdır. Genel hatlarıyla tavsiyelerimi yazımda belirtmeye çalıştım. Tam olarak size özel tıbbi beslenme tedavisi için bir diyetisyene görünmenizi tavsiye ederim. Sağlıcakla…

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin