hıv aids aşısı - aids - aids tedavisi - aids aşısı ne zaman çıkacak - aids nasıl bulaşır
hıv aids aşısı

HIV nedir?

İnsan, doğa içinde biyolojik dayanıklılık açısından en zayıf varlık olarak kabul edilebilir. Doğanın zor şartlarına dayanıklılık açısından hayvanlarla kıyaslandığında insanın metabolizması kolayca enfeksiyona uğrayabilecek bir bünyeye sahip olduğu ifade edilebilir. Bununla birlikte zeka ve aklın getirdiği avantajlarla dünyada yayılan birçok hastalık taşıyan enfeksiyon virüsüne ve bakteriye karşı tıbbi mücadele edilebilmektedir. Ancak HIV olarak da ifade edilebilen AIDS’e karşı henüz kesin sonuç verebilecek aşı geliştirilmemiştir. Dolayısıyla hıv aıds aşısı ne zaman çıkacak? sorusunun yanıtı için çalışmalar halen sürmektedir.

Peki, HIV nedir? HIV bir kısaltma olup İngilizce ‘Human Immunodeficiency Virus’ sözcüklerinden ibaret olup dilimize ‘İnsan İmmün Yetmezlik Virüsü’ olarak tercüme edilebilir. HIV’in tarihi daha eskilere gitmekle birlikte 1981’de bilimsel tanımlaması yapılmıştır. Bu tarihlerde virüsün yaygınlaşması daha da hızlanmış ve bugün de çok sayıda kişi bu hastalığa maruz kalabilmektedir. Bu noktada şunu açıklamak gerekir: HIV ölümcül olmaktan çıkarılarak ilaçlara bağımlı bir hayat mümkündür. Ancak ilaç kullanımı kesildiğinde ölüm riski yeniden gündeme gelebilmektedir. Dolayısıyla kesin sonuç veren aşı geliştirilmemişse de, ilaçlarla yaşamın devamı söz konusudur.

HIV Nasıl Bulaşır?

HIV virüsünün en kolay bulaşma yolu cinsel ilişki vasıtasıyladır. Elbette bu noktada kondom ve prezervatif kullanılmayan açık cinsel ilişki kastedilmektedir. Diğer bulaşma yolu kan veya kan ürünlerinin başka bir vücuda transferidir. Elbette aynı enjektörden alınan uyuşturucu ürünleri de bunda rol oynar. Son bulaşma yolu ise annenin hamilelik ya da sonrasında emzirme yoluyla olmasıdır. Bu bulaşma yolları da dikkate alınarak HIV ile ilgili tedavi süreçleri başlatılmış olup hıv aıds aşısı ne zaman çıkacak? sorusuna yanıt aranmaktadır.

HIV Aşısı Ne Zaman Çıkacak?

HIV veya AIDS olarak bilinen bu virüse karşı aşı geliştirilmesi yıllardır sürdürülerek hıv aıds aşısı ne zaman çıkacak? sorusuna çözüm arayışları sürmektedir. Bununla ilgili ilk önemli adım 1998’de başlatılmıştır. Bugün içinse bu çalışmalar oldukça ileri boyuttadır. Nitekim Oregan Üniversitesi’nin öncülük ettiği bilim çalışma grubu 2016’da yaptığı açıklamada HIV aşısının birkaç yıl içinde hazır olacağı ve maliyeti yüksek ilaçlardan kurtulunabileceği belirtmiştir. Hint menşeili şebeklerdeki araştırmalarda %60 AIDS’e bağışıklık sağlandığı ve bu oranın birkaç yılda artacağı ve insanlarda da kullanılabileceği bilgisi verilmiştir. Dolayısıyla çalışmalar program doğrultusunda giderse 2018 ya da 2019’da muhtemelen aşı piyasaya sunulacak ve insanlar üzerinde kullanılabilecektir.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
2

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin