hukuk okumak zor mu - hukuk - hukuk fakülteleri zor mu - hukuk dersleri - hukuk fakültesi öğrencisi - öğrenci - bölümler - hukuk zor mu
hukuk okumak zor mu

Hukuk okumak zor mu? Başlıklı Yazıma başlamadan önce yazdığım yazılardan birisi olan “10 Maddede Hukuk Okumak” yazımı okumanızı tavsiye ederim 🙂

Hukuk okumak

Hukuk okumak zor mu? sorusu, her yıl özellikle tercih dönemlerinde öğrenciler tarafından sıkça sorulan sorulardan biridir. Bu nedenle hukuk okumak zor mu? sorusuna verilecek cevap, üzerine iyice düşünüldükten sonra verilmelidir. Çünkü eğer hukuk okumak zor mu? sorusuna cevap arayan kişiler, genel olarak üniversite tercihlerini yapmaya hazırlanan öğrencilerse, verilecek cevaptan tabii ki etkileneceklerdir ve bu da bölüm tercihlerine yansıyacaktır.

Hukuk okumak zor mu? sorusuna cevap arayan kişiler, tercih döneminde olan öğrenciler olmasa bile bu yazının konusu olan soruya dikkatli cevap verilmelidir. Çünkü eğer bir kişi hukuk okumak zor mu? sorusunu soruyorsa, hukuk fakülteleri hakkında bilgi edinmek istiyor ve derslerin nasıl geçtiği hakkında tecrübelerle desteklenmiş bir cevap arıyordur. Bu nedenle hangi açıdan bakılırsa bakılsın bu soruya objektif bir şekilde cevap verilmelidir.

Bu ön bilgilendirmeyi yaptıktan sonra gelelim “Hukuk okumak zor mu?” sorumuza…

Hukuk okumak zor mu?

Öncelikle şu gerçeği kabul etmeliyiz ki çoğu kişi için kendi bölümleri acayip derecede zordur. Üniversitelerde genelde sınav haftalarında bu gerçekliği, en açık şekilde görebilme fırsatını elde ederiz. Çoğu kişi aynı bölümdeki arkadaşlarına “ya var ya şu sınav, samimi söylüyorum dünyanın en zor sınavıydı be!” tarzında cümlelerle yakınırken, farklı bölümlerdeki arkadaşlarına da “ya geç onu bunu da bizim bölüm ciddi söylüyorum çok felaket zor…” tarzında cümlelerle kendi bölümünün üstünlüğünü gereksiz bir şekilde kanıtlamaya çalışır.

Hukuk okumak zor mu? sorusuna yukarıda örneklerle anlattığımız tarzda taraflı bir şekilde cevap vermek de pek işinize yaramayacaktır. Bu nedenle hukuk okumak zor mu? sorusuna subjektif bir temelde değil objektif bir temelde cevap vermek gerekir.

Sorumuzun cevabına gelecek olursak, sorumuzda “zor” kelimesinin kapsamı, kişilere göre değişeceği için soruya verilecek cevaplar da elbette değişecektir. Hatta sadece kişilere göre değil aynı zamanda hukuk fakültesinin hangi okulda ve hangi şehirde olduğuna, fakültenin geçme notunun kaç olduğuna, fakültede ders veren öğretim görevlilerinin sınavları nasıl sorduğuna ve sınavları nasıl okuduğuna göre de hukuk okumak zor mu? sorusunun cevabı değişecektir.

Genel olarak kanunların yorumlanmasını iyi kavrayan, belirli olayları ve istisnaları akılda tutabilen ve tabiri caizse hukuk nosyonuna sahip öğrenciler için hukuk okumak zor mu? sorusunun cevabı elbette “çok zor” şeklinde olmayacaktır. Yukarıda sayılan niteliklere sahip bir hukuk fakültesi öğrencisi, eğer ki düzenli olarak çalışıyorsa başarıya kolay bir şekilde ulaşabilecektir.

Kanunların pratikteki uygulanışını tam olarak kafasında oturtamayan, hangi istisnanın hangi durumlarda geçerli olduğunu fark edemeyen ve bunları çalışsa dahi anlamayan yani hukuk nosyonuna sahip olmayan öğrenciler için de hukuk okumak zor mu? sorusunun cevabı “evet, çok zor” şeklinde olacaktır. Ancak bazen tüm bu niteliklere sahip olan ve düzenli bir şekilde çalışan öğrenciler için de hukuk okumak zor mu? sorusunun cevabı “zor” şeklinde olabilmektedir. Bunun sebebini sınavın gerçekten zorlayıcı olması oluşturabilmektedir. Yani sınavın zorluğunu hesaba katmazsak adaletsiz davranmış oluruz.

Yukarıda saydığım özelliklere “istisnaları bilen ve fark eden kişiler” niteliğini eklememin sebebi, bilgisine ve tecrübesine kesin olarak güvendiğim bir hocamın “istisnaları bilmeyen hukukçu olur ancak istisnaları bilen iyi hukukçu olur. İstisnaların da istisnaları bilip fark eden ise çok iyi hukukçu” olur demesidir. Bu durum gerçekten de böyledir. Çünkü hukukta genel düsturlar belirtildikten sonra pratikteki uygulamalarda istisnalar çok önemli bir rol oynamaktadır.

hukuk okumak zor mu - hukuk - hukuk fakülteleri zor mu - hukuk dersleri - hukuk fakültesi öğrencisi - öğrenci - bölümler - hukuk zor mu
hukuk okumak zor mu

Konumuzu dağıtmadan hukuk okumak zor mu? ve hukuk fakülteleri zor mu? sorularının cevabının birçok farklı değişkene bağlı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde bir öğrenci olarak bu soruları subjektif olarak yorumlayacak olursam “evet arkadaşlar hukuk fakültesi gerçekten zordur” diyebilirim.

Hukuk okumak neden zordur?

Bu soruyu da Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi şartlarına ve kendi bakış açıma göre cevaplayacak olursam şu maddelerle cevaplarım.

  • Düzenli bir şekilde çalışmayı gerektirmesi, bu maddelerin başında sayılabilir. Eğer çalışmayı sevmiyorsanız herhangi bir üniversitedeki hukuk fakültesinde okumak – devlet üniversitesi veya özel üniversite olması fark etmez – size zor gelecek ve hukuk okumak zor mu? sorusunun cevabı “zor” şeklinde olacaktır. Çünkü farklı farklı derslerin kaynağını oluşturan kalın mı kalın kitapların her birini okumak ve okumanın yanı sıra okuduğunuzu anlamak zorundasınız. Eğer düzenli bir şekilde çalışmazsanız da işiniz, sınav gününden önceki günlere yani ses kayıtlarına kalacaktır. (Hukuk Fakültelerindeki derslerde genel olarak ses kaydı tutulur ve bu ses kayıtları, belirli kırtasiyelerde satılır. Örneğin Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi için bu yerler, Ekin Kırtasiye ve Karar Hukuk’tur. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi için Salt Hukuk’tur. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi için Temyiz Hukuk’tur.)
  • Geçme notunun oldukça yüksek olması, hukuk okumanın zor olarak nitelendirilmesine sebep olacaktır. Örneğin bizim fakültemizde geçme notu “65” ve çan yok. (Çan demişken bu konu hakkında yazarlarımızdan Amine Bilgin’in kaleme aldığı eğlenceli bir yazı var onu size tavsiye edeyim. Çan Eğrisi Nedir, Nelere Kadirdir? başlıklı yazımızı okumak için tıklayabilirsiniz.) Bu geçme notu, biz öğrencilerin tabiri caizse haşatını çıkartıyor. Düşünsenize, o kadar çalışıp şanslıysanız 65 alıyorsunuz ve bu puanın harf notu “CC” oluyor! Yani emeklerinizin karşılığını, tam olarak alamamış oluyorsunuz. Bu da sizin çalışma hevesinizi büyük ölçüde kırabiliyor. Ancak nedense tüm üniversitede uygulanan 65 geçme notu, o kadar eleştirilmesine rağmen belirli sebeplerden dolayı değiştirilmesi imkansız şeyler arasında ele alınıyor. Bazen sadece “boşveriyorsunuz” çünkü anlatsan anlaşılmaz, söylesen dinlenilmez…
  • Bazı öğretim görevlilerinin gereksiz yere öğrencilerini sınavlarda zorlaması. Yani sınavların zor olması hususunda yine bir şey diyemeyebiliriz. Sonuçta bu husus, sınavı yapacak olan öğretim görevlisinin takdirindedir. Ancak bazen sırf öğrencilerin aleyhine yapılan uygulamalar ortaya çıkabiliyor. Örneğin derste anlatılmamasına rağmen işte “tüm kitaptan sorumlusunuz. Doğru düzgün çalışın!” tarzında cümleler kurulabiliyor ve “sınav test olacak” denilip klasik sınavla karşı karşıya bırakılabiliyorsunuz. Tabii tam tersi de mümkün “sınav klasik olacak” denilip test sınavıyla karşı karşıya bırakılabiliyorsunuz. Bu durum, öğrenciler açısından çok önemlidir. Çünkü öğrenciler, eğer sınav klasik ise sorulabilecek sorular üzerinden gider ve o konuları kapsamlı olarak çalışır ancak eğer sınav testse, yüzeysel de olsa tüm konulara bakar ve ayrıntılara biraz daha dikkat eder. Bu nedenden dolayı sınav tarzı konusunda da ters köşe yapmak, hoş olmayan bir durum olmakla birlikte başarısızlığa da sebep olabiliyor. Saydığım bu madde sebebiyle de hukuk okumak zor mu? Sorusunun cevabı, yeniden “evet zor” şeklinde cevaplandırılıyor.

Hukuk okumak zor mu? sorusuna bu şekilde Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi koşullarına göre cevap verebilirim. Tabii hukuk bölümünü zor kılan bu hususlar sadece Kocaeli Üniversitesinde değil aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde ve Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde de görülebilmektedir. Benzer durumları yaşayan arkadaşlarım sayesinde diğer üniversitelerin hukuk fakülteleri hakkında az çok bilgi sahibiyim diyebilirim.

Sonuç olarak yazımızı sonlandıracak olursak hukuk okumak zor mu? Ya da hukuk fakülteleri zor mu? sorularının cevabı, birçok etkene bağlı olarak değişebilmektedir. Ancak tecrübeyle sabittir ki eğer ki birisi gerçekten dersleri takip ediyorsa, derslerde tuttuğu notlar iyiyse, düzenli tekrarını yapıyorsa, kaynak kitapları işlenen yerlere kadar vakitlice okuyorsa ve sınav zamanları da tüm notlarını, kitaplarını tekrar edip pratik çözüyorsa o kişi okulu uzatmadan 4 sene içerisinde hukuk bölümünü sağlam bir ortalamayla bitirecektir.

Yazımızı hukuk okumak zor mu? Ve hukuk fakülteleri zor mu? sorularını cevaplandırarak sonlandırmış oluyoruz. Hukuk fakülteleri ve hukuk bölümü ile alakalı bu tarz soruları belirli aralıklarla cevaplayacağım. Hukuk bölümü hakkında yazdığımız içerikleri güncel olarak takip etmek için aşağıdaki kategori ve etiket linklerine tıklayabilirsiniz. Ayrıca güncel içeriklerden haberdar olmak için tarayıcı bildirimlerine abone olabilirsiniz. Şimdilik hoşça kalın. Sonraki yazılarda görüşmek üzere 🙂

Not: Hukuk Fakülteleri veya Hukuk Bölümü ile alakalı sormak istediğiniz sorular varsa yazının altındaki yorum bölümünden sorabilirsiniz.

10 Maddede Hukuk Okumak” – Yazımı Okumak için Tıklayınız!

“Hukuk Fakültesi Bölümü 2017-2018 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları” için Tıklayınız!

“Hukuk” Kategorisine Gitmek için Tıklayınız!

“Hukuk” Etiketine Sahip İçerikleri Görmek için Tıklayınız!

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
51

2 YORUMLAR

  1. Abi Allah razı olsun. Sonunda doğru düzgün bilgi veren bir site ve yazı…. Teşekkür ederim. Sonraki yazılarını da takip edeceğim

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin