Washington Üniversitesi öğrencilerinden Thomas Pryor ve Navid Azodiişitme engellileri anlamak için işaret dilini zorunlu kılmayan bir eldiven geliştirdi.

İnovasyon teknolojilerini geliştirmek, bilime ve insanlığa katkı sağlamak için yaşını başını almış bir profesör olmanıza gerek yok. 19 yaşındaki Thomas ve Navid bize bunu öğretiyor. Gençler, işaret dilini algılayarak her bir el hareketine ses atayanbir çift smart-gloves geliştirdi.

Eldiven üzerindeki sensörler ile giyen kişinin el hareketlerini algılıyor ve hareketlere atanmış kodları bluetooth ile bilgisayara aktarıyor. Bilgisayar ise, hareketlere karşılık gelen sözcükleri veritabanından seçiyor ve bu kelimeleri sesli olarak telaffuz ediyor.

işaret dili eldiven
işaret dili eldiven

Akıllı eldivenin ismi SignAloud, geçtiğimiz yıllarda Lamelson-MIT proje yarışmasının 10 bin dolarlık ödülünü kazandı. Projeleriyle tüm dünyadan pozitif geri dönütler alan Thomas ve Navid, icadı yaptıklarında henüz üniversite 2. sınıf öğrencisiydiler. Onlar şimdi cihazı gelen tavsiye ve öneriler ile geliştirerek yeniden tasarlıyorlar.

Başlangıçta yalnızca Amerikan işaret diline ait birkaç kelime bilen eldivenlerin ilerleyen zamanlarda tüm milletlerin işaret dili öğretilerek yaygın olarak kullanılması bekleniyor.

SignAloud Akıllı Eldiven

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
111

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin