üniversite okumak

Hazır okullar başlamış, ‘back to school’ adı altında, elde kalmış ürünler piyasaya yeniden sürülmüş, sosyal medya hesapları serzenişlerle dolmuş, çantalarında ne olduğu bizi zerre ilgilendirmezken ‘Çantamda ne var?’ videoları youtuberlar tarafından çekilmişken, biz de ikinci öğretim okuyacaklara birkaç tüyo verelim istedik.

1) Yol arkadaşı bulun.

 

Yol arkadaşları, yolun çabuk ve eğlenceli geçmesi için birebirdir. Ikinci öğretimde ise aynı zamanda kendinizi güvende hissetmenizi sağlar. Gece yarısı dönüyorsunuz okuldan, malum.

2) Öğleden önceki vaktinizi değerlendirin.

saat - boş saat - zaman - saat resimleri - saat fotoğrafları - saat kalıbı
saat

Genelde ikinci öğretim dersleri öğleden sonra başlıyor bu yüzden o zamana kadar birçok şey yapabilirsiniz. Gününüzün okulla başlamasına gerek yok hani, zaten okuldan sonra hiçbir şey yapmaya mecaliniz kalmayacak.

3) Hayatınızı düzene koyun.

 

İkinci öğretim öğrencilerinin en büyük sıkıntısıdır düzensiz hayat. Okul sizi buna zorlar çünkü. Geç yatıp geç kalkarsınız, ders öğleden sonra başlasa bile uyanıp direk okula gidecek kadar geç uyanabilirsiniz hatta. Abartmıyorum. Bu sebepten akışa dur demeli, bir program çıkarmalı, erken olmasa da uygun bir vakitte uyumalı yine uygun bir vakitte uyanmalısınız. İpleri baştan sağlam tutmanızı öneririm, kaçıyor sonra.

4) Okuldan önce kendinizi yormayın.

 

Evet, okula kadar boş durmayın dedik ama çok da kendinizi yormayın. Mesela benim gibi arkadaşınızla okuldan önce basketbol oynayıp okula pelte gibi gitmenize hiç gerek yok. Sizi yormayacak, dinlendirici etkinlikler yapın. Arkadaşınızla okula yakın bir yerde oturup iki kelam etmek olur, kitap okumak olur, o günün derslerine ufak hazırlıklar olur, bu tarz şeyler yapın. Aradan çıkması güzel ve dinlendirici şeyler.

5) Okuldan geldikten sonra hafif yiyecekler yiyin.

 

Bu öneriyi görmek sizi biraz şaşırtmış olabilir ama küçük görünüyor olsa da büyük mesele. Dokuz on gibi ders bitiyor zaten, eve gelip bir de kendinize gelmeniz saat on biri rahat buluyor. Açsanız ve saat geçse yapacağınız şey evdeki en hafif yiyecekleri bulmak olmalı. Yoksa hem kilo almaya hem de sindirim sisteminizle boğuşmaya hazırlıklı olmalısınız.

6) Sabahın bereketinden faydalanın.

 

Müddessir Sûresinde “Aydınlandığı zaman sabaha andolsun.” ifadesi geçiyor, yine Duha Sûresinde kuşluk vakti üzerine yemin ediliyor. Güneşin doğuşu günün başlangıcı, zamanın en bereketlendiği vakitler. Tam böyle kalkıp gökyüzünü izleyip, birkaç sayfa Kur’an okuyup, ruhunuzu dinlendirip, tabiri caizse tıkanmış çakralarınızı açmalık. Mutlu olmak için de birebir. Ben geç kalkan ve tüm bunları kaçıran birinin huzurlu olduğuna pek rastlamadım, kendimden biliyorum.

7) Son dersten önce kahve için.

 

Sabah erken kalktınız, zamanınızı dolu dolu geçirdiniz. Okul vakti geldi derse gittiniz. Son ders geldi çattı, tabi sizin de piliniz bitti, uykunuz geldi. Bu yüzden son dersten önce sizi kendinize getirecek, uykunuzu kaçıracak bir şeyler yapmanızı öneririm, kahve içmek mi olur açık havaya mı çıkmak olur, artık orası size kalmış.

Şimdi diyeceksiniz ki, Amine iyi güzel söylüyorsun da sen bunları yapıyor musun? Ne yalan söyleyeyim henüz yaz modundan çıkamadım ama yapmaya niyetliyim. Bir ara ciddili yapıyordum söylediklerimi. Hatta geçenlerde halam “Ya Amine senin hayatın bir ara düzenliydi, ne oldu o iş?” dedi. “Bir ara” ? 😀

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
65

4 YORUMLAR

  1. Ya çok beğendim bu yazını. İkinci öğretim değilim ama hayatını bir türlü düzene sokamayan biri olarak kendime uyarlamayı düşünüyorum bu yazıyı. Zira vakit geçiyor ve günün sonunda okula gidip gelmekten başka elimde ne var diye sorduğumda kendime, hiç cevabını almaktan çok sıkıldım 😢 Böyle bir hayat da ayrı yoruyo insanı

    • Hiçbir şey yapmamak insanı en çok yoran şey sanırım.. yorumu okuyunca bi üzüldüm, Allah hepimizin yardımcısı olsun.. 🌸

  2. Tespitleriniz 10 numara 5 yıldız😍 3 yıldır 2. Öğretim bir insanım, dediklerinizin tamamına her gece niyet edip her sabah vazgeçiyorum çünkü sabah uykusu baldan tatlı! Bir arkadaşım okul saatinden 10dakika önce uyanıp geliyor okula mesala, o kadar saat uyuduğu yetmemiş gibi derslerde de fosur fosur uyumaya devam ediyor. Sabah bereketinden faydalanayım diye 5’te kalkıp 9’da geri uyuduğum günleri bilirim 😁 Hey gidi 2. Ögretimlik💁

    • Sabah uykusunun tatlılığı hakkında ne diyebilirim ki!. Bence arkadaşınızın psikolojik sorunları olabilir sahip çıkın ona.😮 2. Öğretim forever✌

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin