muz dna
muz dna

Facebook’un like butonunu 2010 yılında çıkardığını ve adının “like” değil “awesome” (müthiş) butonu olduğunu biliyor muydunuz? İşte sizin için derlediğimiz 18 inanılmaz bilgi…

İnanılmaz Şeylerle İlgili 18 İnanılmaz Bilgi

18. Awesome Butonu

facebook
facebook

Facebook’u like butonu olmadan hayal etmek oldukça zor değil mi? Ama dev sosyal mecranın like butonundan önce de bir mazisi vardı! Beğeni butonu Facebook’a 2010 yılında entegre edildi. Yani 2004 yılındaki kuruluşundan 6 yıl, 2006 yılında tüm dünyaya açılmasından 4 yıl sonra… Üstelik beğeni butonunun ismi “like” değil “awesome” yani İngilizce’de beğeniyi ifade etmek için sıklıkla kullanılan “müthiş” kelimesiydi.

17. Yüce Smaç

yüce saha
yüce saha

Amerikan adalet sistemindeki yargı seviyeleri devlet mahkemeleri, federal mahkeme ve yüce divan şeklinde ilerler. Bir de sanıyoruz ki “basketbol divanı” var. Evet yanlış duymadınız… Washington’daki Yüce Divan Mahkemesi’nin 5. katında basketbol sahası da içeren kocccaman bir spor salonu var. Bu saha halk arasında dünyanın en yüce sahası olarak anılıyor.

16. Teselli Market 

walmart
walmart

Amerika’da çok bilinen Wal-Mart marketler zinciri müşterilerinin ne istediğini çok iyi biliyor. Öyle ki bulundukları eyaletlerdeki durumlara göre market dizaynını değiştiriyorlar. Örneğin bir kasırga olduğunda hemen fırıncıyı arayıp raflarını hamur işi ve turtayla dolduruyorlar. Marketlerin iç dizaynı da tamamen müşterilerin isteklerine ve psikolojik yönelimlerine göre dizayn edilmiş.

15. Kaplumbağa Oyunları

george rr martin
george rr martin

George R.R. Martin Buz ve Ateşin Şarkısı roman dizisine asıl ilham kaynağına bağlı kalarak devam etseydi, senaryo çok daha farklı olacaktı. 2012 yılında verdiği bir röportajda Martin’in söylediğine göre, kendisi romanları yazarken küçükken sürekli gözlemlediği evcil kaplumbağalarından ilham almış. Martin: “Yatağımın yanında tenekeden yapılmış bir oyuncak kale vardı, kalede 6 kaplumbağam yaşıyordu.” “Kaplumbağalarımı şövalyeler, krallar ve lordlar olarak hayal ederdim. Böylece kaplumbağa krallığıyla ilgili tüm bu fantezi serisini yazmaya başladım.” demiş. Siz Arya Stark’ı kaplumbağa olarak hayal edebiliyor musunuz?

14. Yanlış Beden

ceset
ceset

1983’te İngiltere’nin Cheshire şehrindeki Lindow Moss’daki turba bataklığının altında bir ceset bulundu. Karısını öldürdüğünden şüphelenilen yerli bir adam olan Peter Reyn-Bart, kalıntılar bulunduğunda cinayeti itiraf etti. O itiraf ettikten sonra, kalıntıların karbon tayinleri, aslında cesedin yaklaşık 2.000 yaşında olduğunu ortaya koydu! Vücut MS 250’den kalmaydı ve bataklıkta korunmuştu. Reyn-Bart’ın eşinin kalıntıları asla bulunamadı.

13. “Ölümsüz” Aşk

bobbi kelly
bobbi kelly

Bobbi Kelly ve erkek arkadaşı Nick Ercoline… Woodstock Festivali sırasında bir battaniyeye sarılı iki genç. Fotoğrafları çekilip 60’lı yılların ruhunu yansıtan bu kare ölümsüzleşirken, ikisi de Woodstock Festivali Soundtrack albüm kapağında yer alacaklarından habersizdi. Nick Ercoline yıllar sonra aslında hippi olmadıklarını, yalnızca festivale katılan korkmuş ve üşümüş iki normal genç olduklarını ve festivale gidince hayatlarında görmedikleri sahnelerle karşılaştıklarını söyledi. Çift yıllar sonra albüm kapağındaki resimlerini yeniden canlandırdı.

12. Geri Ödeme

gates
gates

Bill Gates, 1980’li ve 90’lı yılların teknoloji patlamasında kişisel bilgisayarları geliştiren ve yaygınlaştıran Microsoft’un kurucusu ve CEO’su olarak milyarlarca dolar kazandı. Bununla birlikte, Bill ve Melinda Gates 2007’de Amerika’nın ikinci en hayırsever çifti seçildi ve hayır işlerine 28 milyar dolar harcadıkları açıklandı. Çift, varlıklarının %95’ini hayır işlerine bağışlamayı planlıyor.

11. In-N-Out mu Yoksa Sadece “In” mi?

in n out
in n out;

Kaliforniya’nın çok bilinen burger devi In-N-Out bugüne kadar birçok ünlüyü daimi müşterisi olarak kazanmış. Söylendiğine göre In-N-Out burgerlerinin sihirli bir tadı varmış ve insanları büyülüyormuş. Adele, Miley Cyrus gibi ünlülerin dışında Gordon Ramsey gibi dünyaca ünlü şefler de In-N-Out Burger hayranları arasında… Şefler yarışıyor yarışmasında kimsenin yemeğini beğenmemesiyle ünlü olan gurme şef Ramsey, In-N-Out’tan gizlice burger yiyor ve kameralara yakalanmamak için arabasına giderek 2. burgeri arabasına söylüyor.

10. İnanılmaz İkizler

ikizler
ikizler

İkiz bebeklere sahip olmanın bir özel yanı da yalnızca 1 doğum gününü hafızanızda tutmaktır değil mi? Aslında değil… Amy ve Katie adındaki inanılmaz ikizler tam 87 gün arayla doğmuş! Anne Maria beklenen doğum tarihinden 4 ay önce erken doğum yapacağını öğrenince çılgına dönmüş. Kucağına yalnızca 1 bebek verildiğinde ve diğerinin henüz doğmayacağı söylendiğinde ne hissetmiştir siz düşünün. Maria bebeği Amy’i doğurduktan sonra hamileliği devam etmiş ve 87 gün sonra Katie doğmuş.

9. Yakın Akrabalar

muz
muz

İnsan DNA’sının %96’sı maymunlarla aynıdır. Bu bilgi yeterince ilgi çekici gelmedi mi? Öyleyse şunu dinle: İnsan DNA’sının %60’ı maymunların en sevdiği yiyecekle aynıdır. Evet, muz! Muzlarla %60 oranında ortak gene sahibiz.

8. “Eski Toprak”

en yaşlı ağaç
en yaşlı ağaç

Bilinen en yaşlı ağaç, California Inyo County’de yaşayan Büyük Havza bristlecone çamıdır. Tam konumu gizli tutulan ağaç, halka sayısına göre 5,067 yaşında olarak tahmin edilmektedir. Ağaç, Stonehenge ve Giza’daki Piramitlerin inşasından önce, insanlar yazıyı bulmadan önce yaşıyordu!

7. Sonsuza Dek Birlikte

en ağır organizma
en ağır organizma

Yaklaşık 80.000 yaşında olan gezegendeki en yaşlı organizma, bir yer altı kök sistemiyle birbirine bağlanan dikenli ağaç kolonisidir. Bitki, 6.000.000 kilo kadar bir ağırlığa sahip ve bilinen en ağır organizma olma özelliğini de taşıyor.

6. İlk Aşk

ilk aşk
ilk aşk

Araştırmalar ilk aşkın aslında en kuvvetlisi olduğunu ortaya koydu. Bunun birkaç nedeni var. İlk aşk, yakın aileden başka bir kişiye karşı güçlü bir duygusal bağ oluşturduğumuz ilk an olduğundan yeni ve heyecan verici bir deneyimdir. İkinci olarak, ilk aşkı genellikle ergenlikte yaşarız; hormonal değişiklikler çekim ve yakınlık duygularını artırabilir. Bazı psikologlar, sevgililerin ilk ilişkilerinde genellikle “gerçek yetişkin sevgisi” yerine “coşku” yaşadıklarını belirtmişlerdir. Son olarak, insan beyinleri doğal olarak yeni şeylere maruz kaldıklarında şema oluştururlar. İlk sevilenler, diğer ilişkilere nasıl yaklaştığınızı tanımlayan varsayılan “şema” haline gelebilir.

5. Yanlış Alarm

işaret feneri
işaret feneri

Hediye olarak kişisel lokasyon feneri alan bir adam, iki ayda yanlışlıkla onlarda Acil Arama Kurtarma Çağrısı yaptı. Yetkili makamları tutucunun bulunduğu konuma yönlendiren acil yardım fenerini sırt çantasında taşıyan adam, bir kayakçıydı ve söylenene göre aldığı hediyenin “kutusunu okumadı”. Yetkililer çılgınca yanlış alarmların kaynağını bulmaya çalışırken, adamın elbetteki her kayağa gidişinde feneri açmaması gerektiğinden haberi yoktu.

4. Koca Yürekli

balina
balina

Mavi balinalar kocaman kalpleri ile bilinirler. Büyük deniz canlısı, bir insanın içinden geçebileceği kadar büyük bir aorta sahip. Bu yaklaşık bir golf arabası büyüklüğünde demek… Yine de, 400 kiloluk büyük kalp mavi bir balinanın ağırlığının sadece% 1’ini oluşturuyor.

3. Kısa Bağımsızlık

endonezya
endonezya

Normal ülke şartlarında bağımsızlık bildirisi şiirsel özelliği olan, yazılması aylar süren ve bağımsızlığa dair her ana maddeye ayrıntılarıyla değinen devrimsel bir metindir. Ancak Endonezya’nın bağımsızlık bildirisi yalnızca 47 kelimeden oluşuyor. Üstelik metin ilkokullu bir çocuğun yazdığı şiirlere benziyor. Sanıyoruz Endonezyalılar yemişim bildirisini diyip kırlara bayırlara koşmuşlar.

“BİZ ENDONEZYA İNSANLARI BURADA BAĞIMSIZLIĞIMIZI BİLDİRİYORUZ.

GÜCÜN AKTARILMASINA İLİŞKİN HUSUSLAR VE DİĞER KONULAR

EN KISA ZAMANDA İCRA EDİLECEK.”

DJAKARTA, 17 AĞUSTOS 1945

ENDONEZYA İNSANIN ADIYLA

SOEKARNO / HATTA

2. Yunusların Hepsi Yunus’lu Mu?

yunus
yunus

Yunuslar inanılmaz akıllı, karmaşık canlılar ve onlar hakkında ne kadar çok şey öğrenirsek durum o kadar ilginç hale geliyor. 2013 yılında yapılan araştırmalar, yunusların dil kapasitesinin karmaşık olduğunu, farklı diller konuştuklarını ve birbirlerine tek tek isimler verdiklerini ortaya koyuyor. Araştırmacılar, her bir yunusu, kendilerini yeni eğitimcilere “tanıtma” sesleri ile kaydettiler. Aynı sesi çaldıklarında, o isimdeki yunus öne çıktı!

1. Neredeyse Aynı Şey…

lord byron
lord byron

İngiliz şair Lord Byron, bir zamanlar çok sevdiği Newfoundland cinsi köpeği Boatswain’e sahipti ve öğrencisi olduğu Trinity College’da açıkça ve özellikle köpekleri yasaklamıştı. Bununla birlikte ilginç olan husus, diğer hayvanları kesinlikle yasaklamamış olmaları idi. Bu duruma çok üzülen genç şair, eğitim hayatına yeni evcil hayvanı boz ayısıyla devam etti!

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
25

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin