bestami yazgan
bestami yazgan

Hayat akıp geçiyor. Günler geceleri, aylar yılları kovalıyor. Kısa zaman zarfında fark edemiyorsun fakat uzun vadede geçmişe baktığın zaman diyorsun ki zaman ne çabuk da akıp geçmiş. “Ya biz daha geçen şöyle değil miydik?” soruları içinde pervane olup duruyoruz.

Zaman geçtikçe anladığım ve tecrübe ettiğim bir şey var ki: O da insanın bir günü diğer bir gününe, hatta ve hatta dakikası dakikasına uymuyor. Hani meşhur bir laf vardır ya: “Dün geçmiştir yarın ise meçhul. O zaman en kıymetli olan şeyin bugünün, yani içinde bulunduğun zamandır.”

Ä°lgili resim

O kıymetli zaman içinde ise neler yaptığımız bizim için çok önemlidir. O zamanın içinde başkalarına yaptığımız iyilikler aslında kendimize yaptığımız iyiliklerdir. “Eğer iyilik ederseniz kendinize etmiş, kötülük ederseniz yine kendinize etmiş olursunuz.” diyor mukaddes kitap. “Her daim insanın içinde iyilik yapma isteği olması insan için ulaşılması en yüksek mertebelerdendir.” diye düşünüyorum. Kimseyi incitmemek sadece insanı değil hayvanı ve bitkileri bile. Onlara iyilikle ve sevgiyle bakmak. İşte, işin sırrı bu olduğu kanaatindeyim.

Bestami Yazgan

Günümüz şairlerinden şiirlerini keyifle okuduğum, çoğu yerlerde de şiirlerinin Yunus Emre tarafından yazılmış gibi gösterilse de aslında Yunus ruhlu şair Bestami Yazgan tarafından yazılmış olan şiirlerinden birisini siz değerli okuyucularımıza paylaşmak istedim. Bestami Yazgan’ı kendi sitesindeki tabiriyle medeni denilen; ama gerçekte madeni özellikler taşıyan çağımızda, gönül ve ömür toprağımızı saf şiir sularıyla sulayan, kuşluk vakitlerinin kuşlu saatlerinde yazdığı şiirlerle gönül güvercinlerimizi besleyen, bulanık ve bunalmış düşüncelerimizi demleyen bir gönül insanıdır.

Gülü İncitme Gönül

Çiçeklerle hoş geçin,
Balı incitme gönül.
Bir küçük meyve için
Dalı incitme gönül.

Konuşmak bize mahsus,
Olsa da bir güzel süs,
Ya hayır de, yahut sus.
Dili incitme gönül.

Sevmekten geri kalma,
Yapan ol, yıkan olma,
Sevene diken olma,
Gülü incitme gönül.

Başın olsa da yüksek,
Gözün enginde gerek,
Kibirle yürüyerek
Yolu incitme gönül.

Mevlâ verince azma,
Geri alınca kızma,
Tüten ocağı bozma,
Külü incitme gönül.

Dokunur gayretine,
Karışma hikmetine.
Sahibi hürmetine
Kulu incitme gönül.

Ayrıca kendisini ahlakıyla ve sanatçı kişiliğiyle takdir ettiğim, bir bağlama icracısı olarak da örnek aldığım günümüzün gerçek sanatçılarından olan Orhan Hakalmaz’ın sesi ve bestesiyle daha da güzelleşmiş diye düşünüyorum. Bu güzel türküyü de yazımın hemen altında siz değerli okuyucularla paylaşmak istedim. Keyifli dinlemeler…

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
441
Çukurova Üniversitesi İnşaat mühendisliği öğrencisiyim.Araştırmayı ve okumayı çok seven elimden geldiğince bir şeyler karalayan, sanata ve sanatçıya değer veren birisiyim.. Mühendislik ana bilim dalları ve eğitimiyle alakalı araştırmalarım bulunmaktadır. Ayrıca halk müziği ile ilgilenmekteyim ve bağlama çalmaktayım. Xyazar.com'da yazar olarak görev almaktayım. Soru, eleştiri ve önerileriniz için furkanyildiz@xyazar.com

1 YORUM

  1. Her şeyin hızlı tüketildiği, ve dolayısıyla değersizleştiği günümüzde, gözümüzün önünde olmasına rağmen gözümüzden kaçan Bestami Yazgan’ı da tanımış olduk. Teşekkürler Furkan Yıldız.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin