abdullah arpa - ineğini satıp kazandığı 300 dolarla japonyada uçak şirketi kuran bir türk abdullah arpa
abdullah arpa

Evet, bu yazımızda çok ilginç bir başarı hikayesinden bahsedeceğiz. Çocukken ayakkabı boyayan, gençliğinde inşaat işçisi olarak çalışan Abdullah Arpa‘nın hayallerine uzanan yolculuğuna birlikte göz atacağız.

İlkokulu hayatın şartlarından dolayı tamamlayamayan bir çocuk, meslek hayatına erkenden atılır. Ayakkabı boyacılığı yapmaya başlar. Her gün sokaklarda gördüğümüz çocuklardan biri gibidir. Aynı zamanda bulaşıkçılık da yapmaktadır. Yani hayatın zorluklarıyla çok erken yaşta tanışmıştır. Okuluna gidip derslerine çalışması gerekirken ayakkabı boyayarak, bulaşık yıkayarak geçimini sağlamaya çalışır. Zorluklarla büyür ya da zorluklar onu büyütür.

abdullah arpa
abdullah arpa

Gençlik çağlarına ulaşır bu çocuk, inşaat işçisi olur bu sefer. Denizli’nin turistik yerlerinden birisi olan Pamukkale’de turistlere kartpostal satar. Kartpostal satarken de İngilizce’yi öğrenir.

(Demek ki İngilizce, öyle sıralarda oturarak öğrenilecek bir şey değilmiş. 12 yıl İngilizce eğitimi gören ancak bir türlü İngilizce’yi öğrenememiş bir neslimiz var. Öğrenememiş kelimesi yerine öğretilememiş kullansak daha iyi olur sanki. Çünkü İngilizce, hayatta öğrenilir, konuşarak öğrenilir, iletişim kurarak öğrenilir. En büyük örneği de yazımıza konu olan ve turistlere kartpostal satarak İngilizce’yi öğrenen Abdullah Arpa‘dır.) 

Çalışıp kazandığı paralarla ailesi için bir inek alır bu genç. Ancak aldığı bu ineği, hayallerine ulaşmak için bir araç olarak kullanır. İneği 300 dolara satmayı başarır. Zorluklarla büyüyen, ayakkabı boyacılığı yapan, bulaşık yıkayan, inşaat işçisi olan bu genç, kendini gerçekleştirmek ve hayallerine ulaşmak için elindeki 300 dolarla Japonya’ya gider. Ve işte tüm hikaye burada başlar.

Uçak yolculuğu 12 saat sürer. Uçakta çok para tutacağını düşünerek hiçbir şey yiyip içmez ve en sonunda hayallerini gerçekleştireceği Japonya’ya ulaşır. Kalacak yeri olmadığı için Tokyo’nun Yoyogi Parkı’nda günlerce kalır. En sonunda çalışabileceği bir tavuk çiftliği bularak para kazanmaya başlar. Artık pilot olma hayaline bir adım daha yaklaşmıştır.

Belirli bir miktar para biriktirdikten sonra seyyar bir kebap arabası ile yola çıkar. Japonya’nın sokaklarında mis gibi kebabın kokusu duyulmaktadır. Kebaba olan ilgi gittikçe artar. Arpa‘nın da satışları haliyle çokça artar, kazandığı parayla bir restoran açmaya karar verir. Türk mutfağının ana yemek konseptini oluşturduğu bir restoran açar. Zamanla yeni restoranlar açan Arpa‘nın 3 restoranı ve 1 barı olur. Artık hayallerine ulaşmak için yeteri kadar sermayesi vardır.

Arpa, hayallerine giden yolculuğunda radikal bir hamle yaparak restoranlarını ve barını satar. Satışlardan kazandığı parayla da Hawaii’ye giderek pilotaj eğitimi almaya başlar. Eğitimini tamamlayan Abdullah Arpa, 6 ay boyunca Hawaii’ye yakın adalara uçarak yolcu taşımaya başlar. Sonrasında tüm bu imkanlara sahip olmasında büyük payı olan Japonya’ya döner ve 3 arkadaşıyla birlikte bir uçak satın alır. Artık hayalindeki mesleği yapmaya başlamıştır.

abdullah arpa
abdullah arpa

(Kendisiyle yapılan röportajlarda 2014 yılında bir uçak kazası yaptıklarını ve bir arkadaşlarını kaybettiklerini söyleyen Arpa, bu olayın onun havacılığa, pilotluğa dair hevesini kırmadığını belirtmiştir. Demek ki insan hayallerine böylesine bir aşkla ulaşabiliyor.)

Pilot olarak kariyer basamaklarını teker teker çıkmaya devam eden Abdullah Arpa, özel bir şirkette uçmaya devam eder. Artık onun 1.500 saat uçuşu vardır. Tecrübeli bir pilot haline gelmiştir. Ancak o kendisini geliştirmekten asla vazgeçmeyerek İngiltere’ye gidip Boeing 747-400 uçağı eğitim lisansını almayı başarır.

abdullah arpa - pilot - uçak
abdullah arpa

Lisansını aldıktan sonra Japonya’da kendi uçak şirketini kurar. Şu anda Japonlara pilotluk eğitimi vermektedir. Dünya’nın çeşitli yerlerinden gelen ve sayısı 50’yi aşan öğrencisi vardır.

abdullah arpa
abdullah arpa

O, hayallerine nasıl ulaştığını unutmamıştır. Kendi hayatını şu sözlerle özetlemektedir: “Çocukluğumda ayakkabı boyacılığı yaptığım günleri unutamıyorum, zabıtadan dayak bile yemiştim. Hayat önüme ne engel çıkarırsa çıkarsın, hiç vazgeçmedim ve hayallerimi gerçekleştirdim. İnşaatlarda amelelik yaptım, ilkokulu bile maddi imkansızlıklar nedeniyle bitiremedim. Ama şimdi çok sayıda çeşitli uçaklardan eğitmen lisanslarım var ve pilot eğitiyorum.”

abdullah arpa
abdullah arpa

Japonya’da ve Hawaii’de pilot olarak çalışabilen ve öğrencilere pilotaj eğitimi verebilen Abdullah Arpa, maalesef ki ülkemizde kurallar sebebiyle pilot olarak çalışamamaktadır.

abdullah arpa - japonya pilot - hawaii pilot
abdullah arpa
abdullah arpa
abdullah arpa

Bir başarı hikayesini böylece anlatıp bitirmiş olduk. 300 dolara sattığı bir inek ile pilot olmayı başarabilen birinin hikayesine kısaca göz attık. Çocukluğundan beri ayakkabı boyacılığı yapan, bulaşıkçılık yapan, inşaatlarda işçiliği yapan birinin hayallerine nasıl ulaştığını öğrendik. Aslında kendimize pay çıkarabileceğimiz çok ders var bu hikayede. Bu hikayede azmin, sabrın, çabanın ancak bir hayalle süslendiği vakit başarıya ulaştırdığını gördüğümüz bir tablo var.

Hikayesini bir de kendisiyle yapılan aşağıdaki röportajdan dinleyelim

Bu hikayeden çıkartabileceğimiz dersler olduğu gibi ülkemizin eğitim sistemine yönelik belirli olumsuzlukları da görebiliriz. Örneğin yukarıda da belirttiğimiz gibi Abdullah Arpa, kurallar gereğince ülkemizde pilotluk yapamamaktadır. Peki neden Hawaii’de veya Japonya’da el üstende tutulan ve mesleğini icra eden bir pilot olabilmiştir? Orada neden onu engelleyen kurallar yoktur? Saatlere sıkıştırılmış bir biçimde, önümüze koyulan sınav kağıdında doğru şıkları işaretlememiz, bizleri doğru mesleklere yönlendirmekte midir? Eğer birinin yeteneği varsa kişisel bazda gösterdiği çaba ile belirli meslekleri yapamaz mı? İşte tüm bu soruları cevaplamamız ve eğitim sistemimizi ideal olanlara yakın bir şekilde dizayn etmemiz gerekmektedir. İyi bir eğitim sistemine yönelik önerilerini de Büşra Çağlar “İyi Bir Eğitim Sistemi Nasıl Olmalı: Bayan Kichwa, 1881, Picasso ve Flash Diskin Tarihi” başlıklı yazısında sunmuştu. Okumanızı tavsiye ederek sonraki yazılarda görüşmek üzere diyelim 🙂

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
12312

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin