insanız
insanız

Kalbimiz neden bu kadar ruhsuz ve heyecansız? Dünyayı çokça kalbimize almaktan olsa gerek bu ruhsuzluk. Benimki de soru işte, bir kuşun cenazesine gidecek kadar naif peygamberi tanımış olmanın sorgusu olsa gerek. Anlamam zaten ben; şiirsizliği, kuru gözleri ve bir çocukla çocuklaşamamış yürekleri. Diyorum ya: Bakmayın siz bana benimkisi de bir sorgulama işte, kendi içimde bir hesaplaşma.

Hiç mi sevmediler diyorum, hiç mi bir çiçeği yeşertmek için şarkı söylemediler, hiç mi gelen bahara sevinmediler? Gelen bahar diyorum, düşen ilk cemre keşke önce kalbi hala sert bir kışta kalmış gönüllere gelse… Kışın soğuğu koymuyor da şu soğuk kalpler yok mu, beni çokça üşütüyor ve çarpıyorum kalplerinin duvarlarına. Diyorum ya: Bakmayın siz bana, benimkisi de bir sorgulama işte, kendi içimde bir hesaplaşma.

Onlar kırış kırış bir eli tutmamış olmalılar ve gözlerinde cenneti görememiş olmalılar, parklarda bir çocuk gibi koşmamış olmalılar, onlar takvim yapraklarını, bir hasretin verdiği acıyla, arşınlamamış olmalılar, onlar geceleri battaniyelerine, günlerin çabucak geçmesi, duası ile sarılmamış olmalılar. Diyorum ya: Bakmayın siz bana, benimkisi de bir sorgulama işte, kendi içimde bir hesaplaşma.

Onların gönülleri, bir Medine bekliyor bunu farkında olmalılar, onlar kalplerini beş haberlerinde unutmuş olmalılar, onlar sevdayı, leyla ve mecnuna bırakmış olmalılar, vicdanlarıyla müebbet yemiş olmalılar, anne duası alamamış olmalılar, bir çocuğun gülüşünde cenneti bulamamış olmalılar, kitaplarla kaybolamamış olmalılar, Kudüs’ün yokluğu ile kavrulamamış olmalılar yoksa bu kalp bu kadar karanlık, yüzler bu kadar asık, kulaklar bu kadar sağır, gözler bu kadar kör, bedenler bu kadar ruhsuz olamaz. Diyorum ya: Bakmayın siz bana, benimkisi de bir sorgulama işte,kendi içimde bir hesaplaşma.

Son olarak; hayat bütün ruhsuz insanlar rağmen, kocaman gülümseyebilen insanlarla dolu. Arayın o insanları hemhal olun, iyilikler düşünün dünya yaşamına dair ve kendinizi çokça koruyun. Siz kendinizi bütün olumsuzluklar karşı koruyacağınıza söz verin, bende gönül rahatı ile bitireyim bu yazıyı. Allah’a emanet olun.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
42

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin