internetten oyun indirmek suç mudur - internetten oyun indirmek yasak mıdır - internetten oyun indirmek - oyun indirmek
internetten oyun indirmek suç mudur

İnternetten Oyun İndirmek

İnsanların her zaman yanlış bildiği bir algı vardır. ”Eğer İnternet’ten bir dosya paylaşımı yapılıyorsa veya oyun indiriliyorsa bu suçtur.” Diye. Bu tamamen yanlış bir algıdır. Çünkü İnternet üzerinden yasal olmayan oyun indirme işlemi yapan Web siteleri olduğu gibi, oyun geliştirici firmalar ile anlaşmalı, oyuncuların lisanslı oyunları satın alabileceği siteler de var bunların en fazla bilinenleri ise Steam ve Google Play Store, Apple Store ve Origin‘dir.

İnternet’ten İndirilen Her Oyun Suç Kapsamına Giremez

Evet, internet büyük bir mecra ve oyun sektörü burada çok büyük bir pay sahibi yıllık 100 milyar dolara ulaşması beklenen bir ciro gücüne sahip olan oyun sektöründeki bu pazar maalesef korsan yazılımcıları da buradaki pazardan pay sahibi olmaya teşvik ediyor ve bu büyük pazardan azımsanamayacak kadar bir pay sahibi oluyorlar.

Aslında bu durumun bu hale gelmesindeki en büyük sebep oyun fiyatlarının oyuncu yaş gruplarını da göz önüne alacak olursak yüksek olması, fakat bu durum son yıllarda biraz değişti ve oyun firmaları korsan satış oranlarından bayağı bir etkilenmiş olacak ki bu kendi gelirlerinin de zarar uğramasına ve oyun geliştiricisinin de iflasına kadar götürebilecek durumlarla karşı karşıya kalma ihtimalini de göz önünde bulundurarak; oyun fiyatlarında daha dengeli fiyatlar uygulanmaya başladı. Yasal olan lisanslı oyun satan güvenilirliği yüksek siteler desteklendi ve geliştiriciler de bu durumdan son yıllarda memnun kaldı.

Doğru Strateji ve Akıllı Hamleler

Korsan sektörünün bittiği kesinlikle söylenemez fakat ortada başkalarının emeğini çalan bir mecra var ve suç olduğunu bilseler de bu tarz siteler üzerinde denetim yapılamadığından korsan sektörü de oyun indirme işlemi yapabiliyorlar. Fakat oyun geliştiricileri son zamanlarda öyle akıllı kararlar aldılar ki, onlardan en önemlisi ise artık eski tip yazılımın kırılması kolay olan ”Çok Oyunculu” sistemden vazgeçerek. Oyuncuya da oyun içerisinde ki pazardan gelir sağlaya bilecek mükafatlar ve başarımlar olan çevrim içi rekabetçi oyun türlerini geliştirmeye yönelik çalışmaları hayata geçirdiler. İşte bu oyuncular için de tam bir dönüm noktası oldu.

internetten oyun indirmek yasak mı - internetten oyun indirmek suç mu - internetten oyun indirmek - oyun indirmek
internetten oyun indirmek yasak mı

Oyuncular, yasal olarak oyun geliştiricileri ile anlaşmalı olan sitelerden lisanslı oyunları alıp belirli bir sunucu üzerinden çevrim içi rekabetçi ortamda oynamaktan ve beğendiği oyuna kendisine karşı vermiş olduğu hizmetin bedelini ödemekten memnun oluyordu. Kitleler bu durumdan çok memnun olduğunda pazar payı oyun geliştiricileri yararına yeniden büyük bir ölçüde değişkenlik gösterdiğinde. Oyun geliştiricileri de bunu artık görmezden gelemezdi. Bu süreçte, beğenilen ve oyuncular tarafından finansal destek gören oyunlara, ya güncellemelerle düzenlemeler getiriliyordu ya da oyunun devam serisi için çalışmalar yapılıyordu.

Siz, Doğru Olanı Yapın

Elbette son yıllarda İnternet‘ten oyun indirebilme imkânımız var. Ama bunu neden oyun geliştiricilerinin Bizler için yaptığı oyunları yasal olmayanını tercih ederek yapalım. Oyun geliştiricileri yapmış oldukları kaliteli işlerin karşılığını alamaz ise bizlere bu hizmetleri sunamazlar ve yok olur giderler. Fakat bizler için yapılmış oyunları eğer beğeniyorsak orijinal lisanslı olanını tercih etmeliyiz ki beğendiğimiz oyunlara, oyun içi geliştirmeler ve oyunların devam serisi gelebilsin.

Böylelikle oyunu satın alan kişide memnun olsun. Bizler için emeğini ve zamanını harcayan kişi ve kuruluşlarda daha kaliteli işler için finans kaynağı sağlasın. Unutmayın! Bir oyun sahibi olmak istiyorsanız bunu hangi amaçla kurulmuş olan sitenin indir butonuna basacağınız zaman düşünerek yapın.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
2

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin