internetten para kazanmanın yolları - çeviri yaparak para kazanmak - internetten çeviri ile para kazanmak - çeviri yaparak para kazandıran siteler - internetten para kazanmak
internetten para kazanmanın yolları - çeviri yaparak para kazanmak

İnternetten Para Kazanma Yolları

İnternetten para kazanma yolları, son dönemlerde çokça aranan popüler bir konudur. Gerek normal çalışma koşullarının zor olması gerek evde para kazanma imkanının artık internetle birlikte mümkün olması, insanların internetten nasıl para kazanılır? Sorusunu sormasına sebep olmuştur.

Bu yazımda, internetten para kazanma yollarından birisi olan çeviri yaparak para kazanmak konusu üzerinde duracak ve internetten çeviri ile para kazanmanın hangi platformlarda, nasıl yapılabileceğini anlatmaya çalışacağım.

Çeviri Yaparak Para Kazanmak

Günümüzde karşılıklı dillerde çeviri, iş dünyası ve akademik çalışmalar başta olmak üzere neredeyse her alanda ihtiyaç duyulan bir çalışma alanı olarak karşımıza çıkmaktadır. Çeviri yaparak para kazanmak isteyenler de bu kapsamlı ve geniş iş alanında yer alarak internetten para kazanmanın yollarını öğrenmek istemektedirler.

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekir ki çeviri yaparak para kazanmak için yeminli tercüman ya da yeminli çevirmen olmanıza gerek yoktur. Yine aynı şekilde TOEFL ve IELTS gibi sınavlardan çok yüksek puanlar alarak kendinizi herhangi bir yere kanıtlamanıza gerek yoktur.

Tabii ki yeminli tercümanlık belgenizin olması ve dil alanında otorite sayılan sınavlardan yüksek puanlar almanız, çeviri yaparak para kazanmanız için artı bir durum oluşturacaktır. Ancak bu noktada dikkat çekmek istediğim nokta, internetten çeviri yaparak para kazanmak için saydığım bu kriterlerin hiçbirinin bir şart olmadığıdır.

Eğer aldığınız dil eğitimine güveniyorsanız veya “evet ben öyle ya da böyle, belirli kavramların anlamlarına bakarak bağlamına uygun bir şekilde çeviri yapabilirim” diyorsanız, bu sizin için yeterli olacaktır.

Hangi Alanlarda Çeviri Yaparak Para Kazanılır?

Çeviri sektörü, oldukça geniş bir alana sahiptir. Bazı çevirileri yaparken sadece günlük dili bilmeniz yeterli olmayabilir. Örneğin eğer hukuki bir çeviri yapacaksanız, çeviri yapacağınız dildeki hukuki terimlere hakim olmanız gerekmektedir. Ya da tıbbi bir çeviri yapacaksanız yine aynı şekilde tıbbi terimlerin, çeviri yapacağınız dildeki karşılıklarını bilmeniz gerekmektedir.

Hangi çevirileri yaparak para kazanılır? Sorusuna da bir cevap verecek olursak çeviri yapabileceğiniz alanları şu şekilde sıralayabiliriz: Edebi çeviri, hukuki çeviri, tıbbi çeviri, akademik çeviri, kitap çevirisi, finans çevirisi, teknik çeviriler, film çevirisi, altyazı çevirisi, dublaj çevirisi, video çevirisi, makale çevirisi vb.

Edebi Çeviri Yaparak Para Kazanmak

Edebi çeviri yaparak para kazanmak, internetin hayatımıza girmesiyle birlikte çok daha kolay bir hal almıştır. Yazının alt kısımlarında sıralamış olduğum platformlardaki projeler arasında edebi yazıların çeşitli dillere çevrilmesini talep eden birçok insan vardır. Bu alanda çalışmak isteyenlerin yapması gereken, freelancer platformlarına başvuru yaparak işe koyulmasıdır.

edebi çeviri yaparak para kazanmak - çeviri yaparak para kazanmak
edebi çeviri yaparak para kazanmak

Hukuki Çeviri Yaparak Para Kazanmak

Hukuki çeviri yaparak para kazanmak, hukuki sözleşmelerin, işlemlerin, anlaşmaların çevirileriyle mümkün olmaktadır. İnternette sözleşmelerinin özellikle İngilizce‘ye çevrilmesini isteyen birçok tüzel kişi ve gerçek kişi bulunmaktadır. Yapmanız gereken tek şey ise bu insanlarla ve firmalarla iletişime geçebileceğiniz mecralara üye olarak projelere teklif vermeniz ve proje sahiplerine mesaj atmanızdır.

hukuki çeviri yaparak para kazanmak - çeviri yaparak para kazanmak
hukuki çeviri yaparak para kazanmak

Akademik Çeviri Yaparak Para Kazanmak

Özellikle üniversite bitirme tezleri ve yüksek lisans tezlerinin özet kısımlarının veya tamamının çeşitli dillere çevrilmesi talep edilmektedir. Akademik çeviri yaparak para kazanmak isteyenler, genel olarak tez çevirileriyle karşılaşmaktadır. Bu alanda çeviri yapmak için gerekli akademik terminolojiye hakim olmak, olmazsa olmazlardan birisidir.

akademik çeviri yaparak para kazanmak - çeviri yaparak para kazanmak
akademik çeviri yaparak para kazanmak

Film Çevirisi Yaparak Para Kazanmak

Film çeviri yaparak para kazanmanın iki farklı yolu bulunmaktadır. Birinci yol, diğerine nazaran daha kolay olan altyazı çevirisi yapmaktır. Zor olan kısım ise dublaj çevirisi yapmaktır.

film çevirisi yaparak para kazanmak - çeviri yaparak para kazanmak
film çevirisi yaparak para kazanmak

Altyazı Çevirisi Yaparak Para Kazanmak

Altyazı çevirisi yaparak para kazanmak isteyenler, hem yazının alt kısmında yer verdiğimiz siteler aracılığıyla bu işi yapabilir hem de neredeyse her film sitesinde bulunan “Çevirmen Ol” kısmını inceleyerek başvurularını yapabilirler. Altyazı çevirisinde süreç, ilgili altyazı dosyasının tarafınıza atılmasıyla başlamaktadır. Notepad ++ veya Not Defteri ile açabileceğiniz bu dosyalara SRT dosyası denilmektedir. Atılan dosyayı açtığınızda sırasıyla filmde geçen tüm konuşmaları, hangi dildeyse düzenli bir şekilde görmektesiniz ve ardından bağlamına uygun bir şekilde çeviriyi yapmaktasınız.

Dublaj Çevirisi Yaparak Para Kazanmak

Dublaj çevirisi yaparak para kazanmak, altyazı çevirisi yapmaktan çok daha zor bir iştir. Çünkü dublaj çevirisi yaparken öncelikle tüm konuşmaları deşifre etmeniz ve altyazı dosyası haline getirmeniz gerekmektedir. Bu noktada hangi dilde çeviri yapacaksanız o dildeki dinleme yeteneğinizin iyi derece olması gerekmektedir. Aksi halde dublaj çevirisi yapmamanızı tavsiye ederim.

Kitap Çevirisi Yaparak Para Kazanmak

Kitap çevirileri de sektörde geniş bir yer tutmaktadır. “Ben kim kitap çevirisi yapmak ne” diye söylemeyin, eğer odaklanırsanız ve çeviri yapacağınız dildeki yeteneğinize güveniyorsanız çok rahat bir şekilde bunu yapabilirsiniz. Kitap çevirisi yaparak para kazanmak için özellikle freelancer platformlarında iş ilanı oluşturmanız çok faydalı olacaktır.

kitap çevirisi yaparak para kazanmak - çeviri yaparak para kazanmak
kitap çevirisi yaparak para kazanmak

Makale Çevirisi Yaparak Para Kazanmak

Makale çevirisi yaparak para kazanmak, diğer tüm çeviri alanlarına kıyasen çok daha kolaydır. Herhangi bir internet sitesinin sahibi olan kişiler, sitesindeki “blog” kısmının çevrilmesini talep etmektedir. Ya da örneğin “hakkımızda” “biz kimiz” yazılarının çevrilmesi istemektedir. Bu noktada yapmanız gereken bu taleplere ulaşabileceğiniz platformlara üye olmanız ve işleri kovalamanızdır.

makale çevirisi yaparak para kazanmak - çeviri yaparak para kazanmak
makale çevirisi yaparak para kazanmak

Finans Çevirisi Yaparak Para Kazanmak

Finans çevirisi yaparak para kazanmak isteyenler ise öncelikle finans terimlerine hakim olmalıdırlar. Yaklaşık 1 ay önce bir firmanın forex konulu çevirisini yaptığımdan ve bundan önce de birçok finans çevirisi yaptığımdan bu alanda çeviri yapmanın biraz daha zor olduğunu söyleyebilirim. Eğer terminolojiye tam olarak hakim değilseniz Google Translate‘de kavram bakmak yerine çok daha profesyonel bir site olan Tureng‘i kullanmanızı tavsiye ederim.

finans çevirisi yaparak para kazanmak - çeviri yaparak para kazanmak
finans çevirisi yaparak para kazanmak

Çeviri Yaparak Para Kazandıran Siteler

Eğer ikinci bir diliniz varsa; bu İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, Çince ve diğer tüm yabancı diller olabilir, bu yeteneğinizi belirli platformlarda paraya çevirebilir ve çeviri yaparak para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Dil öğrenmek isteyenler buraya dikkat! Dünya’nın en çok konuşulan yabancı dili olan ve iş dünyasında, akademik dünyada en çok kullanılan dil olan İngilizce’yi en kolay ve en hızlı şekilde öğrenmek için; ‘Nasıl İngilizce Öğrenebilirim?‘, ‘İngilizce Öğrenmenizi Kolaylaştıracak 9 İpucu‘, ‘Kariyerim İçin Hangi Yabancı Dili Öğrenmeliyim?‘ yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Öncelikle çeviri yaparak para kazandıran sitelere birlikte göz atalım. Yeni platformların ortaya çıkmasıyla birlikte bu listemizi de güncelleyebiliriz veya gözden kaçırdığım herhangi bir internet sitesi varsa, yorumlarınızla listenin genişlemesine destek olabilirsiniz.

1- Bionluk.com

Çeviri yaparak para kazanmak isteyenler için ilk önereceğim platform, 2 yılı aşkın süredir freelancer olarak çalıştığım Bionluk.com‘dur. Bu sitede herhangi bir dilde karşılıklı çeviri yapmak için freelancer başvurusu yapabilirsiniz. İş ilanı oluşturabilmeniz için başvuru yapıyorsunuz ancak çeviriyi yapabilecek yetkinlikte olduğunuzu herhangi bir resmi belgeye dayanmadan kanıtlayabiliyorsunuz. Örneğin bir arkadaşınızın ödevini çevirdiğinizi, bir internet sitesinin yabancı dil çevirisini yaptığınızı düşünürsek, çevirisini yaptığınız dosyaları veya internet sitesini başvurunuza ekleyerek kolay bir şekilde onay alabilirsiniz. Onay aldıktan sonra yapmanız gereken tek şey bir iş ilanı oluşturmanız ve belirlediğiniz fiyatlar üzerinden satışlara başlamanızdır. Bionluk.com komisyon oranı %20’dir.

çeviri yaparak para kazandıran siteler - çeviri yapabileceğim siteler - internetten çeviri yaparak para kazanmak - çeviri yaparak para kazanmak
çeviri yaparak para kazandıran siteler

2- Sadeceon.com

Freelance çeviri yapmak istiyorum diyenler için yine Türkiye merkezli bir platform olan Sadeceon.com sitesini önerebilirim. Çeviri yaparak para kazanmak için freelancer olarak kayıt olmanız ve iş ilanı oluşturmanız gerekmektedir. İş ilanı oluşturduktan sonra alıcı isteklerine yazabilir veya teklif verebilirsiniz. Aynı zamanda çeviri yaptırmak isteyenlerin size site üzerinden mesaj atmasıyla birlikte teklif göndererek işi alabilirsiniz. Sadeceon.com komisyon oranı %30’dur.

çevirmenlik yapabileceğim siteler - çeviri yaparak para kazandıran siteler - çeviri yaparak para kazanmak - internetten çeviri yaparak para kazanmak
çevirmenlik yapabileceğim siteler

3- Sanalisci.com

İnternetten çeviri ile para kazanmak için Sanalisci.com da bir freelancer platformudur. Siteye freelancer olarak başvurup kabul aldıktan sonra, çeviri iş ilanınızı oluşturabilir ve para kazanmaya başlayabilirsiniz. Sanalisci.com komisyon oranı %17’dir.

internetten çeviri ile para kazanmak - çeviri yaparak para kazandıran siteler - çeviri yapabileceğim siteler - çeviri yaparak para kazanmak - internetten çeviri yaparak para kazanmak
internetten çeviri ile para kazanmak

4- Uzmankirala.com

Evde para kazanma imkanını sunan siteler arasında Uzmankirala.com sitesi de bulunmaktadır. Bu site de yine diğer siteler gibi bir freelancer ve uzman platformudur. Çeviri yaparak para kazanmak isteyen herkes uzmanlık başvurusu yaparak sitenin freelancer kadrosuna katılabilmektedir. Diğer freelancer sitelerinde olduğu gibi yapılan uzmanlık başvurusunun olumlu sonuçlanmasından sonra iş ilanı oluşturup para kazanmaya başlayabiliyorsunuz.

çeviri yaparak para kazanmak - internetten çeviri ile para kazanmak - internetten para kazanma yolları - freelance çeviri ile para kazanmak
çeviri yaparak para kazanmak

5- Ogrenciyegelir.com

Çeviri yapabileceğim siteler nereler? Sorusunu soran öğrenciler ve mezunlar için daha çok görev odaklı bir platform olan Ogrenciyegelir.com sitesi, çeviri yaparak para kazanmak isteyen herkes için uygun bir platformdur. Bu platformda önce kayıt olmanız ve sonrasında “Görevler” kısmından çevirmen arayan herkese mesaj atmanız veya bir şekilde iletişime geçmeniz gerekmektedir. İletişim yollarından birisi de ilana belirlediğiniz fiyat ve süreye göre teklif vermenizdir.

çeviri yapabileceğim siteler - çeviri yaparak para kazanabileceğim siteler - çevirmenlik yapabileceğim siteler - freelance çeviri yapabileceğim siteler - çeviri yaparak para kazanmak
çeviri yapabileceğim siteler

6- Fiverr.com

Fiverr.com, Dünya’nın en büyük freelancer sitesidir. Dünya’nın neredeyse her yerinden freelancerlarla karşılaşabileceğiniz bu devasa platformda, karşılıklı dillerde çeviri yaparak para kazanabilirsiniz. Diğer siteler gibi Fiverr.com da ücretlerden komisyon almaktadır ancak ödemeler dolar üzerinden yapılmaktadır. Türkiye merkezli freelancer sitelerinden bahsettikten sonra artık farklı ülkelerde merkezleri olan platformları listeye eklemeye başlamış olduk. Fiverr.com da yabancı freelancer sitelerinden birisidir. Çeviri yaparak internetten para kazanmak isteyen herkes, bu sitede iş ilanı oluşturarak ilk adımı atabilir.

çeviri yaparak para kazandıran yabancı siteler - çeviri yaparak para kazandıran siteler - çeviri yaparak para kazanmak - internetten çeviri ile para kazanmak
çeviri yaparak para kazandıran yabancı siteler

7- Upwork.com

İnternetten çeviri ile para kazanmak isteyenler için bir diğer platform da Upwork.com‘dur. İş yapabilmeniz için öncelikle kayıt olmanız gerekmektedir. Sonrasında da proje bazlı olarak listelenen işlere teklif verebilirsiniz. Teklif verdikten sonra proje sahibi eğer sizin teklifinizi uygun görürse çalışmaya başlayabilirsiniz.

evden çeviri yaparak para kazanmak - evden çeviri ile para kazanmak - çeviri yaparak para kazandıran siteler - çeviri yaparak para kazanmak
evden çeviri yaparak para kazanmak

8- Onehourtranslation.com

Onehourtranslation.com da yine çeviri dünyasında bilinen platformlardan birisidir. 25.000’in üzerinde çevirmen, bu sitede neredeyse tüm dillerde karşılıklı çeviri yapmaktadır. Sitede, Türkçe-İngilizce/İngilizce-Türkçe, Almanca-Türkçe/Türkçe-Almanca veya yetkin olduğunuz herhangi iki dilde karşılıklı çeviri yaparak para kazanabilirsiniz.

internetten para kazanmanın yolları - çeviri yaparak para kazanmak
internetten para kazanmanın yolları – çeviri yaparak para kazanmak

9- Freelancer.com

Adı üzerinden de kolayca anlaşılabileceği gibi Freelancer.com da bir serbest çalışan platformudur. Proje bazlı olarak çeşitli iş alanlarında çalışmalar yapılmakta, teklifler gönderilmekte, proje sahipleriyle çalışılmaktadır. Sitede aktif olarak yapılan işlerden bir tanesi de çeviri bölümüdür. İnternetten çeviri ile para kazanmak isteyenler için yabancı freelancer siteleri arasında en iyi 5 site arasında bulunan Freelancer.com, internetten para kazanmak isteyenlere eşsiz bir fırsat sunmaktadır.

evden çeviri işi yapmak istiyorum - çeviri yaparak para kazandıran siteler - çeviri yaparak para kazanmak - çeviri ile para kazanmak
evden çeviri işi yapmak istiyorum

10- Verbalizeit.com

Verbalizeit.com da yabancı merkezli bir çevirmenlik sitesidir. Çeviri yaparak para kazanmak isteyen herkes sitenin başvuru bölümünden çevirmenlik başvurusu yapabilmektedir.

çeviri yaparak para kazanabileceğim siteler - çeviri yaparak para kazanmak - internetten para kazanmak - internetten çeviri ile para kazanmak
çeviri yaparak para kazanabileceğim siteler

Çeviri Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?

çeviri yaparak ne kadar para kazanılır - çeviri yaparak para kazanmak
çeviri yaparak ne kadar para kazanılır

İnternetten para kazanma yollarından birisi olan çeviri yaparak para kazanma konumuzun son alt başlığı olan çeviri yaparak ne kadar para kazanılır? Sorusuna da bir cevap vererek yazımızı bitirelim. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki burada net bir para miktarı vermek doğru olmayacaktır. Ancak eğer bir kriter vermek gerekirse ne kadar zor bir çeviri yaparsanız, o kadar çok para kazanacağınızı söyleyebiliriz. Örneğin eğer bir hukuki çeviri, tıbbi çeviri veya finans çevirisi yapıyorsanız, günlük dildeki çevirilere göre daha çok kazanırsınız. Ek olarak genellikle freelancer sitelerinde “1000 karakteri 10 TL veya 300 kelimesi 10 TL” üzerinden fiyatlandırma yapılmaktadır.

İnternetten para kazanma yollarını bir seri haline getirerek detaylı bir şekilde diğer yazılarımda da anlatmaya çalışacağım. Sonraki yazılar için takipte kalabilirsiniz.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
444

2 YORUMLAR

  1. bu tarz içeriklerden hoşlanmadığımı bilirsin ancak bu çok güzel olmuş. kapsamlı ve nokta atışı tespitler, bana bile okutturdu. tebrikler.

    • Teşekkürler kardeşim. Bu içerik hem harçlığını çıkartmak isteyen üniversite öğrencileri hem de çeviriyi, ek iş olarak yapmak isteyenler içindi. Sıkılmadan okumana sevindim 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin