iphone pasaport - iphone pasaport oluyor - akıllı telefon pasaport yerine - iphoneda pasaport uygulaması
iphone pasaport

Apple Company geçtiğimiz günlerde Iphone’da kimlik saptama teknolojisine imkan verecek bir uygulamanın patenti için başvurmuştu. Insider tarafından düzenlenen son habere göre, patent talebi kabul edildi ve Apple uygulamayı işleme aldı.

Yapılan açıklamalara göre Apple’ın akıllı telefonlarında uygulanacak olan kimlik saptama teknolojisi, Iphone’ların pasaport yerine geçmesini sağlamak için kullanılacak. Uygulamanın işleyişi ise şu şekilde gerçekleşecek: Güvenli bir depolama alanında kişisel veriler (touch ID, biyometrik fotoğraf, TCKN gb.) saklanırken, bilgi talep eden bir yetkili makamla karşılaşıldığında uygulama şifrelenmiş verileri aktaracak. Apple Company’nin açıklamasına göre uygulama, bunu birçok smartphoneda bulunan NFC gibi radyo frekansı bazlı tanıma teknolojilerini kullanarak yapacak.

Böyle bir uygulamanın duyulması akıllarda “Verilere izinsiz erişime nasıl engel olacağız?” sorusunu getirdi. Şirket bu sorulara “Touch ID ve Face ID gibi Iphone’un gelişmiş tanıma teknolojileri ile” cevabını verdi.

Provizyondaki uygulama özel şirketler ve devletler tarafından da çok farklı alanlarda kullanılabilecek. Insider’da yer alan haberde ayrıca Apple’ın ABD Marka Patent Bürosuna çok fazla patent başvurusunda bulunduğu, ancak patentini aldığı ürünlerin çok azını ticari ürünlerinde kullandığı da yazıyor. Patentli teknolojilerin hangi alanlarda nasıl kullanıldığı ise merak konusu.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
321

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin