islam
namz

Sevmek delicesine, yapışmak hiç kopmamacasına ve sahip çıkmak hiç bırakmamacasına…

İnsanın öyle güzel bir sevdası olmalı ki; hiç vazgeçmemeli, her hatırına geldiğinde aynı anda hem ağlayıp hem gülebilmeli ama bu sevda baki olmalı, seni senden iyi tanımalı, düştüğünde yerden kaldırmalı, hata yaptığında affetmeli ve seni senden çok sevmeli.

İnsanın yitik sevdasıdır İslam. Sevdaların en güzelidir. Onu sevene açar kendini, onu tanıyan duramaz. O öyle bir ummandır ki cahilden alim çıkartır.

Kardeşlik hukuku ile biraya getirir tüm insanlığı. Sadaka ile fakiri ve zengini eşitler. Siyahın beyaza üstünlüğü beyazın siyaha üstünlüğü yok der, ırkçılığı kaldırır üstünlüğü takvaya taşır.

Seven sevdiğine sevdiğini söylesin der, muhabbeti artırır. Tebessüm sadakadır der, bol bol tebessüm ettirir. Zinaya yaklaşmayın der, daha görmediğin eşine seni sadık kılar.

Gıybet eden ölmüş kardeşinin etini çiğnemis gibidir der, kardeşinin manevî şahsiyetini senden korur. Bir müslüman yalan söyleyemez der, seni dürüst bir insan kılar.

Faiz haramdır der, seni banka kuyularından kurtarır. Bir işi bitirdiğinde öbürüne koyul der, seni aktif bir müslüman kılar. Oku emri ile seni ilme muhatap kılar. Vücuduna bir düzen vererek der ki, sen muhteşemsin kendinin farkına var.

Kısacası İslam, çağlar üstüdür ve onu tanıyıp bu yola baş koyan insan da ancak cennete layıktır.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
3

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin