islamofobi
islamofobi

Günümüz dünyasının en büyük sorunlarından birisi olarak görünen İslamofobinin kaynağı nereden geliyor? Dünya basınına göre, neden müslümanlar sürekli ya öldüren ya da öldürülen konumunda gösterilip savaş yanlısı olarak nitelendiriliyor? İslam, kanın gövdeyi götürmesine mi dayanıyor? Neden Amerika ve Avrupa medyasında müslüman olmayan birisi öldüğünde yer yerinden oynuyor da, bir müslüman öldüğünde gayet doğal bir şey olarak gösteriliyor? Yeni Zelanda’da masum müslümanları katleden terörist Brenton Tarrant’ın Türklere ve İslamiyet’e olan bu kini ve öfkesi nereden geliyordu ki mazlum insanları katletmek için kullandığı silahında, Türk tarihinde Türklere saldırılar düzenleyip ölümüne sebep olan ve yakın zamanda da müslümanlara saldırarak birçok kişiyi öldüren, akıl sağlığı yerinde olmayan canilerin isimlerini belirtmişti?  Gelin hep birlikte tüm bu sorular üzerinde düşünerek olayların sebeplerini mantık içerisinde analiz edelim…

İslam Hoşgörü ve Barış Dini midir?

Günümüzde İslam ile ilgili olumlu ve olumsuz farklı düşünceler olsada tarihimizden yola çıkarak bu sorunun doğru cevabını bulabiliriz. İlk olarak İslam akıl ve güzel ahlak dinidir. Niyeti halis olan biri, aklını kullanıp ahlakını güzelleştirerek iyi bir insan olabilir. Bu demek değildir ki her iyi insan müslüman olmak zorundadır. Müslüman olmayıp da iyi bir karaktere sahip olan milyonlarca insan var. İslamiyetteki ahlak kelimesinin karşılığı Avrupa’da etik olarak geçiyor. Yani etik davranmak ve iyi bir ahlaka sahip olmak aynı kökten geliyor. İyi bir insan olmak… Benim çok değer verdiğim müslüman ve müslüman olmayan birçok arkadaşım var ve her iki tarafta birbirine saygı duyarak samimi arkadaşlık kuruyor. Bu demek oluyor ki kişi ister müslüman ister başka bir dine mensup isterse de dinsiz olsun, bu iyi bir insan olmamak için sebep olamaz.

İslamiyet, kişinin kendini yaratıcısına teslimiyetidir. Yanındaki komşusunun, arkadaşının ve yardıma ihtiyacı olan birinin destekçisi ve yardımcısı olmaktır. İslamiyette menfaatçilik yoktur. Azim vardır lakin hırs yoktur. Özellikle terör yanından bile geçemez. Peki biz bunu neye dayandırarak söylüyoruz.

osmanlı
osmanlı

Osmanlı devleti 1299 tarihinde kurulup 1923 yılına kadar varlığını sürdürmüştür. Osmanlı Devleti’nin iki farklı hukuk sistemi vardı. Bunlardan birisi Örfi Hukuk, diğeri ise Şer-i Hukuktu. Örfi Hukuk, Türk örf ve geleneklerine  dayanıyor; Şer-i Hukuk ise İslam Hukukundan oluşuyordu. Eğer İslam terörden besleniyorsa ve Şer-i Hukuk, Osmanlı Devleti’nin en önemli hukuk sistemlerinden biri ise bu devlet nasıl 624 yıl boyunca ayakta kalıp onlarca milleti bünyesinde barındırmıştır? Onlarca devleti nasıl fethederek barışı ve huzuru sağlamıştır? Bunları belirtmek istememizin sebebi birçok Batılı Devletin, IŞİD ve El-Kaide gibi terör örgütlerini İslamiyet ile bağdaştırmasıdır. Tarihin en büyük İslam Devleti olan Osmanlı Devletinin kuruluş aşamasına gidelim; Şeyh Edebali’nin Osman Gazi’ye verdiği nasihatleri incelersek, Osmanlı Devleti’nin nasıl 624 yıl içerisinde 3 kıtaya hakim olup adalet ve barış ortamı oluşturarak hüküm sürdüğünü anlayabiliriz.

Ayrıca şunu da belirtmek gerekir ki bir toplumun başındaki bir kişi veya bir grubun almış olduğu kararlar neticesinde ortaya çıkan terör, savaş, kıtlık vs. o toplumun tamamını veya sahip olduğu düşünceyi suçlu yapmaz. Buna en güzel örnek, Bosna Savaşıdır. Bilindiği üzere her ne kadar savaş sonrasında farklı devletler savaşa dahil olsa da savaş Sırplar ve Boşnaklar arasında geçmiş, birçok Boşnak, Sırplar tarafından acımasızca katledilmiş olup savaş sonrasında katledilen Boşnaklara ait toplu mezarlar bulunmuştur. Lakin bu demek değildir ki tüm sırplar savaş yanlısı ve zalimdir. Savaş suçu işleyen dönemin “Bosna Kasabı” olarak adlandırılan Bosna-Sırp Ordusu Komutanı Ratko Mladiç ve yine dönemin Sırp Cumhuriyeti Başkanı Radovan Karadžić’in yapmış olduğu katliamın tüm suçunu Sırp insanlarının tamamına yıkmanın doğru olduğunu düşünmüyorum. Konuyla ilgili yaşamış olduğum kısa bir hikayeden bahsetmek istiyorum.

2018 yılının Yaz Döneminde, Sırplara olan önyargılarıma rağmen, sırf bu önyargılarımı kırmak için 6 haftalığına bir gönüllülük projesi için Sırbistan’ın başkent şehri Belgrad’a gittim. 6 hafta boyunca oradaki ortaokul öğrencilerine İngilizce Öğretmenliği yaptım. Yanımda bana destek olmak ve öğrencilerle aramızdaki iletişimi daha sağlıklı kurmak için Sırp partnerim vardı. Türk kültürüne çok yakından ilgiliydiler. Birçoğu aileleriyle birlikte Türkiye’ye gitmiş, gitmeyenler de gitmek için can atıyorlardı. Öğrencilerimin yanı sıra çok iyi Sırp arkadaşlar edindim. Hatta, Sırp bir arkadaşım, Ramazan Bayramında evimde olamayıp Belgrad’da bulunduğumdan dolayı bana baklava bile getirmişti. Ben de yanımda götürdüğüm Türk bayraklı anahtarlıkları tanıştığım kişilere vermiştim. O kadar mutlu olmuşlardı ki, mutluluklarını gözlerinden okuyabiliyordum. Demem o ki Sırplara olan önyargılarım kırılmış ve eminim ki onların da müslümanlara olan önyargıları (varsa) kırılmıştı. Yazımın başında da ifade ettiğim gibi her ne kadar farklı milletlere ve dinlere mensup olsak da iyi insan olmak kendi ellerimizde…

İslamofobi nasıl yayılıyor?

Açıkça görülüp anlaşıyor ki birçok kişi terörün İslam’dan veya İslamın terörden kaynaklandığını düşünüyor. Bu da İslamofobi’nin oluşmasını ve yayılmasını teşvik ediyor.

Farz edelim ki art niyetli bir kişi kendisini destekleyen başka bir art niyetli gruptan polis üniforması temin ediyor. Giydiği bu üniformayla masum insanları katlediyor. Üstelik kendisini destekleyen grup, bu katliamı kameraya çekerek dünya basını vasıtasıyla tüm dünyaya duyuruyor. Sizce dünya basını vasıtasıyla o katliamın görüntülerini izleyen toplum, polis kıyafeti giyen kişinin ülkesi ve o ülkenin polisi hakkında ne düşünür?

Bu soruyu sorduğumuz zaman İslamofobi’nin nasıl yayıldığını daha iyi anlıyoruz.

Diğer bir örnek “İkiz Kulelere Saldırı” olayı; muhtemelen hepimiz ABD’nin neden yıllarca Irakta olduğunu biliyoruzdur. Birden fazla sebebi var… Ancak en bariz ve bilinen nedeni elbette “PETROL”. O halde size soruyorum: Eğer sözde müslüman bir grup tarafından ABD’ye karşı yapılmış bir ikiz kuleler saldırısı olmasaydı, ABD müslüman bir devlet olan Irak’a girip ona ait petrolleri sömürebilir miydi?

Bunlar bir yana, tüm dünya basınını elinde bulunduran ABD: “Müslümanlar terörist, onlar sebepsiz yere ikiz kulelerimize saldırdı” dediğinde, diğer tarafsız devletlerin ve bu devletlerin halkının basın aracılığıyla müslümanlar hakkında ne düşüneceğini hayal edin! Bunların sonucunda Yeni Zelanda’da terör saldırısı gerçekleştiren faşist ruhlu Brenton Tarrant, 2017 yılında Kanada’da cami saldırısı düzenleyen Alexandre Bissonette ve İsveçte, Star Wars maskesi takarak elindeki kılıçla okula giden, 2 göçmen çocuğu öldüren Anton Lundin Pettersson gibi akli dengesi yerinde olmayan teröristler ortaya çıkıyor. Acı olan şu ki, ABD başkanı Trump dahil birçok batılı devlet insanı, yaşanan olay ile ilgili tepkilerini terör olarak değil, aksine müslüman nefretliği olarak tanımlamıştır.

Sonuç olarak, terörün her türlüsü lanetlenmeli ve bu unsurları besleyen kaynakların kurutulması için birlik olunarak önemli adımlar atılmalıdır. Unutmayalım ki dünyada yaşayan her birey dünyaya kusursuz bir bebek olarak geldi ve yaşadığı olaylar ve tecrübeler sonucunda bir kişilik ve karakter kazandı. Lakin her insan akıl ve iradesiyle doğru yolu bulabilir. Ayrıca insanın kötü olaylar yaşaması kötü bir insan olması için bir sebep değildir. Kişinin iyi veya kötü birey olması kendisine bağlıdır. Her ne kadar ağır ve zor olaylar yaşamış olsa da…

Konu ile ilgili düşüncelerinizi yorumlar kısmına belirtebilir,  özel olarak belirtmek istediğiniz bir şey olursa mail adresime mesaj atabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın 🙂

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
1961
Antalya Bilim Üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliği ve İşletme (İngilizce) üzerinde çap yapıp Anadolu Üniversitesi'nde de Web Tasarımı ve Kodlama bölümünü okumaktayım. İlgi alanımın yanı sıra tarih ve sosyoloji ile ilgili kitap okuyarak araştırma yapıyorum.Soru, eleştiri ve önerileriniz için: furkanokyay@xyazar.com

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin