piazza di spagna
piazza di spagna

İtalya her zaman tarihi eserleri ile oldukça ünlü bir kent olarak bilinmektedir. Roma Birçok tarihi eser barındırmaktadır fakat İspanyol Merdivenleri Roma’nın en dikkat çekici tarihi eserleri arasında yer almaktadır. İspanyol Merdivenleri‘nin bulunduğu Piazza di Spagna (İspanyol Meydanı), Roma’nın en hareketli alanlarından biridir. İspanyol  Merdivenleri adını kendisi ile aynı bölgede bulunan İspanyol Elçiliği‘nden almaktadır. Bu tarihi mekan gece gündüz hem Romalıların hem de yabancı turistlerin fazlası ile ilgi odağı olmaktadır.

İspanyol Merdivenleri Barok tarzı mimarisi ile genel olarak sanatçılar tarafından  “tam bir mimari harikası” olarak anılmaktadır. Bu tarihi, upuzun merdiven üzerinde, fotoğraf çeken, bir yerlere gitmeye çalışan, şarabını yudumlayarak kalabalığı seyretmeye dalan ve sadece bulunduğu yerin ve o anın tadını çıkaran yerli ve yabancı turistlerle doludur. Fakat İspanyol Merdivenleri üzerinde bir şeyler yemek yasaktır. Bir şeyler yenildiği takdirde ise ilgili kişilere para cezası uygulanmaktadır.

ispanyol merdivenleri
ispanyol merdivenleri

İspanyol Merdivenleri kendisi kadar etrafındaki güzellikler ve tarihi mekanlar ile de adından çokça söz ettirmektedir. Bu merdivenin etrafı rengarenk birbirinden harika, güzel kokulu çiçekler ve muhteşem mimari yapısı ile merdiveni etrafını saran çok sayıda enfes bina ile doludur. İspanyol Merdivenleri‘nin bulunduğu meydan da oldukça ün kazanmıştır. Öyle ki zamanla  burası dünyanın en çok ziyaret edilen ve tercih edilen mekanlarından birine dönüşmüştür. Günümüzde ise Roma alışveriş ve tarihi gezi alanlarında bir marka haline gelmiştir. Bu gidişle uzun bir süre de popülerliğini kaybetmeyecek gibi görünmektedir.

İspanyol Merdivenleri Francisco De Sanctis tarafından 1723-1726 yılları arasında Kral On Beşinci Louis için tasarlanmıştır. Merdivende 135 tane basamak bulunmaktadır. İspanyol Merdivenleri’nin yapım amacı meydandan üst bölümde bulunan Trinita dei Monti  Kilisesi’ne ulaşımı sağlamaktır. Roma’nın ünlü çeşmelerinden olan Fontana della Barcaccia İspanyol Merdivenleri’nin alt kısmında yer almaktadır. İspanyol Merdivenleri’nin hemen karşısında ise şehrin en ünlü alışveriş caddesi olan Via Condotti bulunmaktadır. Burası elbette zaman ile sadece tarih meraklılarının değil alışveriş severlerinde sevdikleri bir mekana dönüşmüştür. Bu cadde üzerinde Gucci, Prada, Valentino gibi çok sayıda ünlü markanın mağazaları bulunmaktadır. Bu kısa süre içinde ünlü bir alışveriş  bölgesine dönüşen cadde de oldukça ilgi görmekte ve çok sayıda turisti kendine çekmektedir, bu ve bunun gibi birçok güzellik ve avantajlar  sayesinde bu alan Roma’nın kalbi olarak gösterilebilmektedir.

roma hediyelik eşyalar
roma hediyelik eşyalar

İspanyol Merdivenleri Nerede?

İspanyol Merdivenleri adresi:  Piazza di Spagna, 00187  Roma RM,  İtalya

İspanyol Merdivenleri Nasıl Gidilir?

İspanyol Merdivenleri’ne  116, 117 ve 119 numaralı otobüsler aracılığı ile ya da Spagna metro durağı üzerinden kısa sürede ve rahatlıkla ulaşılabilmektedir.

İspanyol Merdivenleri Yakınındaki Ünlü Çeşmeler Hangileri?

Barcacia Roma’da Barok çeşmelerin en az dikkat çekeni sayılabilmektedir. 1627 yılında Gian Lorenzo Bernini ya da babası Pietro tarafından tasarlanmıştır. Çeşmede fıskiyeler yerine su sızdıran bir tekne tasarımı kullanılmıştır. Bunun nedeni çeşmeyi besleyen su kanallarındaki basıncın düşük olmasıdır.

ispanyol merdivenlerine yakın çeşmeler
ispanyol merdivenlerine yakın çeşmeler

Trevi Çeşmesi veya Fontana di Trevi adları ile anılsa da Türkçe’de yaygın olarak Aşk Çeşmesi olarak anılan bu ünlü çeşme de İspanyol Merdivenleri’nin yakınlarında gezilebilecek harika bir tarihi alandır. 1732 yılında yapımına başlanmış ve 30 yıldan fazla bir süre içerisinde çeşmenin yapımı tamamlanmıştır. Ünlü sanatçı Nicola Salvi tarafından tasarlanan Trevi Çeşmesi meraklıları tarafından oldukça ilgi gören mekanlar arasında yer almaktadır. Bu tarihi mekanlar birbirini çok yakın oldukları için hepsi  kısa sürede ziyaret edilebilmektedir.

İspanyol Merdivenleri Yakınında Konaklama

Roma’da bulunan ve İspanyol Merdivenleri’ne 0 km uzaklıkta olan uygun fiyatlı oteller: 2 Palazetto, Royal Suite Trinita Dei Monti, Suite Spagna 29, Relais Pierret, Internazionale Domus, Piazza Di Spagna View, Les Diamants Spanish Steps Suite şeklinde sıralanabilmektedir.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
1

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin