istanbul arkeoloji müzesi
istanbul arkeoloji müzesi

İstanbul Arkeoloji Müzesi

İstanbul Arkeoloji Müzesi eşsiz tarihi ve zengin içeriği ile arkeoloji ve tarih meraklılarının vazgeçilmez bir adresi haline gelmiştir. Dünya üzerinde kıskanılacak derecede eşsiz ve ender eserler bulunduran bu müze, her yıl birçok ziyaretçinin dikkatini üzerine çekmektedir. Çocuklardan yetişkinlere her kuşaktan ziyaretçisi bulunan İstanbul Arkeoloji Müzesi insanlık adına yapılan en önemli ve yararlı çalışmalardan biri olarak görülmektedir. İstanbul Arkeoloji Müzesi Türkiye’ de müze adına atılan en önemli adımlardan biridir. 600 yıllık bir geçmişe sahip olan bu tarihi müze, insanlık adına en kıymetli miraslardan biri olarak kabul edilmektedir.

Dünyanın eşi benzeri olmayan birçok tarihi eserini barındıran bu müze aynı zamanda  bilime de yön vermektedir.  İçerisinde Eski Mısır Eserleri, Mezopotamya Uygarlıkları’ndan çeşitli kalıntılar, Babil ve Arap yarımadasına ait çok sayıda önemli ve oldukça değerli eser de  bulunmaktadır. Eski Mısır Tarihi Eserleri arasındaki mumyalar ise dikkatleri hemen üzerlerine çekmeyi başaran parçalardandır. Bu bölüm İstanbul Arkeoloji Müzesi‘nin  genel olarak en çok merak edilen bölümdür. Lahitleri ve muazzam heykelleri  ile İstanbul Arkeoloji Müzesi tarihin tozlu sayfalarını aralayarak adeta ziyaretçilerinin gözleri önünde tekrar ve tekrar canlandırmaktadır. Özellikle heykellerde kullanılan detaylar renkler ve işçilik ziyaretçileri fazlası ile şaşkına çevirmektedir.

arkeoloji
arkeoloji

İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin dünyanın sayılı müzelerinden birisi haline gelmesi 1881 yılında Sadrazam Edhem Paşa’nın oğlu Osman Hamdi Bey’in müzenin müdürlüğüne atanması sayesinde olmuştur. Osman Hamdi Bey müzeyi topluma kazandırmakta oldukça başarılı olmuş ve bunun yanında bizzat kendiside birçok kazı çalışmasında bulunmuş ve müzenin daha da zenginleşmesinde büyük bir rol oynamıştır.

Müze’nin oldukça zengin bir içeriği vardır. İstanbul Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Bu üç bölüm de aynı bahçede yer almaktadır. Müzenin içerisinde birbirinden değerli 1 milyona yakın sayıda eser bulunmaktadır.

İstanbul Arkeoloji Müzesi Nerede?

İstanbul Arkeoloji Müzesi, Gülhane Parkı’nın girişinden Topkapı Sarayı’na doğru çıkan Osman Hamdi Bey yokuşunun hemen üzerinde bulunmaktadır.

İstanbul Arkeoloji Müzesi Nasıl Gidilir?

İstanbul Arkeoloji Müzesi‘ ne ulaşmak için birçok seçenek bulunmaktadır. Bağcılar-Kabataş Tramvay Hattı’nı kullanarak ve Gülhane Durağı’ndan kısa bir süre yürüyerek müzeye ulaşmak mümkündür. Anadolu Yakası’ndan gelinmek isteniyor ise Eminönü yada Kabataş’a kadar deniz yolu ile gelinerek buradan tramvay hattı ile müzeye geçiş yapılabilmektedir. İstanbul Arkeoloji Müzesi Tarihi Yarımada içerisinde bulunmaktadır; bu nedenle özel araç ile gelmek ve park yeri bulmak sıkıntılı olabilmektedir. İstenir ise araç Eminönü’nde bırakılıp yürüyerek yada tramvay hattı aracılığı ile oldukça kısa bir sürede müzeye ulaşılabilmektedir.

istanbul arkeoloji
istanbul arkeoloji

İstanbul Arkeoloji Müzesi Giriş Ücretleri

İstanbul Arkeoloji Müzesi‘nde giriş için Müzekart kullanılabilmektedir. Müze kartı yok ise ve müzeye ücretsiz olarak giriş yapabilecekler kapsamına girilmiyor ise giriş yapabilmek için bilet ücreti olarak 15 TL ödenmesi gerekmektedir. Ayrıca girişte de Müzekart alınabilme şansı vardır.

18 yaş altı ve 65 yaş üstü TC vatandaşları, 0-12 yaş arası yabancı uyruklu çocuklar, er, erbaş, şehit yakınları, gazi ve gazi refakatçileri, engelli vatandaşlar ve onların refakatçileri, rehberler ve rehberlik eden öğretmenler, basın kimlik kartına sahip olanlar İstanbul Arkeoloji Müzesi‘ne ücretsiz girebilmektedir.

İstanbul Arkeoloji Müzesi Ziyaret Saatleri

İstanbul Arkeoloji Müzesi yılın her günü ziyarete açıktır. Ziyaret için bilet alma saatleri 09.00-18.00 arası olarak belirlenmiştir. Müzeyi en son saat 19.00’da ziyaret edebilme şansınız bulunmaktadır.

Kasım-Mart ayları arasında ise kış saati uygulaması nedeni ile kapanış saati 17.00 olarak belirlenmiştir. Saat uygulamalarından ve müzenin ziyaret düzeninden emin değilseniz müzenin yetkilileri ile yada internet sitesi aracılığı ile iletişime geçerek doğru bilgi alabilmeniz önerilmektedir.

İstanbul Arkeoloji Müzesi Belgeseli

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
1

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin