miniatürk park - miniatürk - miniatürk nerede - miniatürk nasıl gidilir - miniatürk nedir - miniatürk giriş ücreti
miniatürk park

Miniatürk

Miniatürk, Türk kültür ve tarihini bir arada görebileceğimiz, enfes yapıları ile dikkat çeken ender yerlerden biridir. Miniatürk Park iki kısımdan oluşmaktadır. Bunlar Anadolu ve İstanbul coğrafyasından eserlerden oluşan iki bölümdür. Bunların yanında Miniatürk’te ayriyeten Osmanlı Dönemi coğrafyası ile ilgili ayrı bir bölüm de bulunmaktadır. Ayrıca girişte Mevlana türbesi yer almaktadır.

Miniatürk Park

Miniatürk, 2003 yılında hizmete açılmıştır ve 60 bin metrekarelik geniş bir alanda bulunmaktadır. Uzaktan bakıldığında sanki bambaşka bir ülke hatta bambaşka bir dünya ayaklarınızın altına serilmiş gibi hissettirmektedir bu eşsiz mekan. İçerisine girildiğinde Türkiye tarihinin bütün izlerini görmek mümkündür.

miniatürk istanbul - miniatürk park - miniatürk - miniatürk nerede - miniatürk nasıl gidilir - miniatürk nedir - miniatürk giriş ücreti
miniatürk istanbul

Müzenin tarih kokan köşelerinde ilerledikçe adeta tüm tarih gözlerinizin önünde canlanmakta ve size o dönemleri yaşatmaktadır. Türk kültürünü ve geçmişini merak edenlerin bütün tarihi gözden geçirebileceği müthiş bir müze ve park olan Miniatürk, özellikle meraklı yabancı ziyaretçilerini memnuniyet ile ağırlamaktadır.

Özetle; Türkiye denildiği zaman akla gelen bütün tarihi, turistik yerlerin bire bir maketlerini içerisinde bulunduran enteresan ve bir o kadar da ilgi çekici bir müze ve parktır Miniatürk.

Miniatürk’ün Anadolu bölümünde: Anıtkabir, Mevlana Türbesi, Selimiye Camii, Çanakkale Şehitler Anıtı, İzmir Saat Kulesi,  Safranbolu Evleri, Malabadi Köprüsü, Halil-ül Rahman Camii, Adana Taş Köprü, Bursa Yeşil Türbe, Balıklı Göl, Erzurum Çifte Minareli Medrese, Amasya Yalı Boyu Evleri, Trabzon Sümela Manastırı, Efes Celsus Kütüphanesi, Halikarnas Mozolesi, Peri Bacaları, Pamukkale Travertenleri, Artemis Tapınağı gibi Türkiye’nin en önemli tarihi ve turistik yerlerinin maketleri bulunmaktadır.

Miniatürk’ün İstanbul bölümünde yer alan maketler ise: Kız Kulesi, Galata Kulesi,  Rumeli Hisarı, Atatürk Olimpiyat Stadyumu, Süleymaniye Camii, Beylerbeyi Sarayı, Dolmabahçe, Ayasofya Müzesi, Boğaziçi Köprüsü, Atatürk Havalimanı, Haydarpaşa Garı, Küçüksu Kasrı, Taksim Meydanı gibi birçok tarihi yerlerin maketleri olarak sıralanabilmektedir.

Miniatürk Park İstanbul

Miniatürk’te Osmanlı Dönemi Coğrafyasından da birçok tarihi ve turistik yapı yer almaktadır. Şam İstasyonu, Mescid-i Aksa, Budapeşte’de yer alan  Gül Baba Türbesi, Bosna Hersek’de bulunan Mostar Köprüsü, Selanik’de bulunmakta olan Atatürk’ün evi gibi birçok tarihi mekanın maketleri burada yer almaktadır. Ve yine belirtmek gerekir ki dünyanın ilk ve tek Kristal Müzesi de Miniatürk içerisinde bulunmaktadır.

Bunların dışında Miniatürk içerisinde Panaroma Zafer Müzesi de yer almaktadır. Cumhuriyet’in kuruluşunun 80. yıl dönümü anısına 25 Aralık 2003 tarihinde bu müze, halka armağan edilmiştir.

Elbette Miniatürk içerisinde çocuklar için de birçok farklı türde oyun alanı bulunmaktadır. Ekspress tren, go- kart, satranç, labirent, kumandalı tekne gibi çeşitli aksiyon dolu eğlence alanları bulunmaktadır. Yaz döneminde ise her hafta sonu çocuk parkında kukla gösterisi ve yine çocuklar için hazırlanan pek çok etkinlik bulunmaktadır.

Miniatürk Nerede?

Miniatürk nerede? diye soranlar için Miniatürk’ün direkt adresini vermek yerinde olacaktır. Miniatürk açık adresi: Sütlüce Mahallesi, İmrahor Caddesi, No: 7, 34445 Sütlüce- Beyoğlu/ Beyoğlu/ İstanbul

miniatürk park - miniatürk - miniatürk nerede - miniatürk nasıl gidilir - miniatürk nedir - miniatürk giriş ücreti
miniatürk park

Miniatürk Nasıl Gidilir?

Miniatürk nasıl gidilir? Miniatürke nasıl giderim? diye soranlar için aşağıda açıklamalı bir şekilde nasıl gidebileceğinizi anlattık. Farklı ulaşım araçlarını kullanarak bulunduğunuz konuma göre size en yakın olan rotayı tercih edebilirsiniz.

Miniatürk’e Metrobüs kullanarak gidilirse, Halıcıoğlu durağında inerek 41 ST (Seyrantepe- Topkapı) İETT otobüs yada Topkapı Seyrantepe Minibüsleri aracılığı ile Miniatürk’e ulaşılabilir.

Miniatürk’e ulaşmak için diğer alternatif toplu taşıma araçları aşağıdaki gibidir.

 • Taksim’den: 54 HT (Hasköy- Taksim) Belediye Otobüsü
 • Mecidiyeköy ve Şişli bölgesinden: 54 HŞ (Hasköy- Şişli) Belediye Otobüs Hattı
 • Eminönü’nden: 47, 47 Ç, 47 E Belediye Otobüsleri
 • Topkapı bölgesinden: 41 ST (Seyrantepe- Topkapı) Belediye Otobüsü
 • Ayniyetten Seyrantepe- Topkapı minibüsleri
miniatürk park - miniatürk - miniatürk nerede - miniatürk nasıl gidilir - miniatürk nedir - miniatürk giriş ücreti
miniatürk nasıl gidilir

Miniatürk Giriş Ücreti Ne Kadar?

Miniatürk giriş ücretleri şu şekildedir :

 • Yabancı uyruklu ziyaretçi giriş ücreti: 15 TL
 • Tam bilet ücreti: 7,5 TL
 • Öğrenci, öğretmen, polis ve askeri personel giriş ücreti: 3 TL
 • Okul topluluklarından oluşan öğrenciler (okul öncesi de dahil) giriş ücreti: 3 TL
 • Veli giriş ücreti: 5 TL
 • Ayrıca 10 öğrenciye refakat eden bir öğretmen ücretsiz girebilmektedir.

Miniatürk Ziyaret Saatleri Hakkında Bilgi

Miniatürk park, haftanın her günü saat 9.00- 18.00 arasında ziyarete açıktır.

Miniatürk Tanıtım Filmi ve Miniatürk Gezisi

Miniatürk Gezi Rehberi ve Miniatürk Gezisi

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
21

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin