ninja turtles
ninja turtles

Bir dönem hemen hemen hepimizin izlediği veya ismini duyduğu meşhur çizgi film: Ninja Kaplumbağalar. Küçük kaplumbağaların mutasyon geçirerek, mutasyona uğramış bir farenin eğitimi ile Uzak Doğu dövüş sanatlarını öğrenerek New York sokaklarında düzen bozanlara karşı verdikleri mücadeleyi anlatan bu çizgi filmin tarihine bir bakmaya ne dersiniz?

ninja kaplumbağalar
ninja kaplumbağalar

Kevin Eastman ve Peter Laird ikilisi televizyon karşısında otururken can sıkıntısından resim, karikatür çizmeye başlar. Çizdikleri hakkında biraz fikir alışverişinden sonra tüm dünyada fazlaca ilgi görecek bu eserin ilk olarak 1984’de New York’ta borç para alarak  siyah-beyaz basımlı kitabını çıkarırlar. 1990 yılında İrlanda’lı yönetmen Steve Barron kitaptan uyarlayarak çizgi filmini yapar. Ninjaların isimlerinin Japonca değilde İtalyanca olması bir merak konusu olmuştur. Kitabın yazarları bu konu ile ilgili olarak Avrupalı okuyucunun kendisini yakın bulması adına Rönesans dönemine öncülük etmiş önemli ressamların isimlerini verdiklerini söylemişlerdir. Çizgi filmin yayınlanması ile pizza satışlarının artması doğru orantılı olmuştur. Hatırlayınız “Pizza sever, kötüleri sevmeyiz” repliğini.

Asıl konumuza gelecek olursak karakterleri bir tanıyalım mı? İlk olarak kaplumbağaların babası diyebileceğimiz mutant fare Usta Splinter. Uzak Doğu dövüş sanatları konusunda uzmandır ve Ninja Kaplumbağaları eğiten, gün ışığına çıkamayan bir Zen filozofudur.

usta splinter
usta splinter

İkinci karakterimiz mavi maskeli kaplumbağa Leonardo. Liderlik özelliğinin yanı sıra çift bushido ve ninjato kullanması ile meşhurdur. İsminin esinlenildiği İtalyan ressam Lenardo di ser Piero da Vinci 1452 yılında gayri meşru bir çocuk olarak Floransa’da doğar. Astronom, mimar, heykeltraş, anatomist, matematikçi, müzisyen, botanist gibi sıfatları olsa da herkesin bildiği meşhur Mona Lisa tablosunun ressamıdır. 1519 yılında 67 yaşındayken Kralın kollarında öldüğü rivayet edilir.

ninja leonardo
ninja leonardo
leonardo da vinci
leonardo da vinci

Üçüncü karakterimiz grubun serserisi diyebileceğimiz Raphael saldırgan ve asabi yapısı ile karşımıza çıkar. Kırmızı maskesi ile çift sai kullanır ve ayrıca böceklerden korkar. Asabi karakterimizin isim babası Raffaello Sanzio di Urbino 1483 yılında İtalya’nın Urbino şehrinde doğar. Ressamlık eğitimini babasından aldığı rivayet edilir. Yaptığı ünlü tablolar Şövalyenin Düşü, Çarmıha Geriliş, Kutsal Bakirenin Evlenmesi’ dir. 1520 yılında ölmüştür.

ninja raffaello
ninja raffaello
raffaello
raffaello

Dördüncü karakterimiz turuncu maskeli haylaz, yaramaz ve komik huylu Michelangelo. Çift nunçaku kullanır ve pizza yemekte kimse onunla yarışamaz. Adaşı  Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni 1475 yılında İtalya’da doğmuştur. Ressamlığının yanı sıra daha çok heykeltıraş işçiliği ile bilinir. En önemli eseri Davud Heykeli’dir. Ressam olarak Sistine Kilisesi’nin duvarlarını Kıyamet Günü, Meryem’in Göğe Yükselişi, İsa’nın Vaftizi ve Musa’nın Hükmü freskleri ile süslemiştir. 1564 tarihinde 88 yaşında iken ölmüştür.

ninja michelangelo
ninja michelangelo
Michelangelo
Michelangelo

Beşinci ve son karakterimiz grubun bilim adamı ve mor maskelisi  Donatello‘dur. Teknolojik bütün detaylar ondan sorulur ve   kullanır. Şiddete en az başvurandır. Son isim babası Donato di Niccolo Betto Bardi 1386 senesinin sonlarına doğru doğdu tahmin edilmektedir. Heykelcilik özelliği daha fazladır. 1406 yılından sonra kendi adına çalışmaya başlamış ve Santa Maria del Fiore Katedrali’nin Mandorle Kapısı için mermerden iki peygamber heykeli yapmıştır. Mermerden ve tunçtan heykellerinin yanı sıra ahşap oyma ve pişmiş toprak çalışmaları da bulunan sanatçı, mermeri de, bronzu da, tahtayı da işlemeyi başarmıştır. 1466 senesinde ölmüştür.

donatello ninja
donatello ninja
ressam donatello
ressam donatello

Bir dönemin en çok izlenen çizgi filmi verdiği ince mesajlarla da göze çarpmıyor değil. Kaplumbağaların sürekli olarak pizza yemesi tüketimi teşvik edici olmuştur. Ki başlarda söylediğimiz gibi o dönemde pizza satışları epeyce bir artmış. Bunun yanı sıra kaplumbağalar arasında ki hiyerarşi sıralamasının olduğu kaçınılmaz bir gerçektir. Ayrıca bir dönem fazla şiddet içerikli olmasından ötürü yayından kaldırılmıştır. Tüm bunlarla beraber  diyeceğimiz o ki izlemesi zevkliyken detaylara ve verilen mesajlara dikkat etmek gerekir.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
224

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin