izmir gezilecek yerler
izmir gezilecek yerler

Ege’nin incisi‘ olarak adlandırılan güzel şehir İzmir herkesi kendine hayran bırakıyor. Güler yüzlü ve yardımsever olan yerli halkıyla, dizilere bile konu olan küçük köyleriyle, kendine özgü yemekleriyle, Alsancak’ıyla, Karşıyaka’sıyla ve görkemli tarihi yerleriyle İzmir gerçekten de bir inci gibi… Bu yazımızda ‘İzmir gezilecek yerler‘ konusunu işleyeceğiz. İşte İzmir’de gezilecek yerler:

1- Tarihi Asansör

tarihi asansör - izmir gezilecek yerler
tarihi asansör – izmir gezilecek yerler

Tarihi boyunca birbirinden farklı olan pek çok kültürü içerisinde barındırmış olan İzmir, günümüzde de bu farklı kültürlerin oluşturduğu büyük mirası taşımakta. Bu asansör bu mirası taşımakta olan başlıca yapılardan biri. Özellikle İzmir’deki Musevi olan yurttaşlar için burasının özel bir anlamı ve yeri bulunmaktadır. Tarihi Asansör‘e gidip oranın tarihini öğrenebilir, asansör ile tepeye çıktığınızda eşsiz manzara eşliğinde güzel bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

2- Saat Kulesi

saat kulesi - izmir gezilecek yerler
saat kulesi – izmir gezilecek yerler

İzmir gezilecek yerler‘ denildiğinde ilk akla gelen yerlerden olan İzmir Saat Kulesi, Konak’ta bulunmaktadır. Boyu tam 25 metre olan kulede kullanılan taşların Efes’ten getirildiği bilinmektedir. Kule önünde güzel fotoğraflar çekebilir, kuşlara yem vererek güzel anlar geçirebilir ve deniz manzarasının da keyfini çıkarabilirsiniz.

3- İzmir Doğal Yaşam Parkı

izmir doğal yaşam parkı - izmir gezilecek yerler
izmir doğal yaşam parkı – izmir gezilecek yerler

1937 senesinde kurulmasıyla Türkiye’nin ilk hayvanat bahçesi olan park, Kültürpark Fuar’ında kurulmuştur. 2008 senesinde Çiğli’de tam 425 dönümlük alan üzerinde ülkemizin ilk doğal yaşam parkına dönüştürülmüştür. Burada aileniz ile eğlenceli ve unutulmaz anlar geçirebilirsiniz.

4- Alsancak Sevgi Yolu

alsancak sevgi yolu - izmir gezilecek yerler
alsancak sevgi yolu – izmir gezilecek yerler

İzmir gezilecek yerler bakımından önümüze geniş bir yelpaze sunmakta. Bu yelpazenin içerisinde bütün bir yol boyunca ilerleyen ‘kitapçılar’ da var! Konak’ta bulunan bu yol üzerinde pek çok kitapçı, sahaf ve hediyelik eşya standı ile karşılaşacaksınız. Aradığınız her şeyi bulma garantisi vermekteyiz!

5- Kemeraltı Çarşısı

kemeraltı çarşısı - izmir gezilecek yerler
kemeraltı çarşısı – izmir gezilecek yerler

Çarşı, Konak’ta bulunuyor ve çok büyük bir alana sahip. Bol bol gezebilir, alışveriş yapabilir ve gezmenin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

6- Şirince

şirince - izmir gezilecek yerler listesi
şirince – izmir gezilecek yerler listesi

Şirince, o kadar güzel bir havaya sahip ki kendinizi kaybediyorsunuz. Köylülerin samimiyeti, turizmin ulaştığı en sevimli nokta ve yeşiller içerisinde eşsiz bir gezinti… Ayrıca burada meyve şaraplarını ücretsiz olarak tadabilir, dilerseniz satın da alabilirsiniz. Yer altında bulunan şarap mahzenine de girmeyi sakın unutmayın.

7- İnciraltı

inciraltı - izmir'de gezilecek yerler
inciraltı – izmir’de gezilecek yerler

İzmir aşığı biri olarak şunu diyebilirim: İnciraltı, gezmekten en haz aldığım ve en huzurlu olduğum yer. Sessiz, sakin yapısıyla ve yeşiller ile donatılmış sahiliyle muhteşem bir yer. Balıkçı teknelerinde deniz manzarası eşliğinde yemek yiyebilir, kayalıklarda sadece dalga sesi eşliğinde kafanızı dinleyebilirsiniz. Ayrıca İnciraltı’nda deniz kıyısında piknik yapabilmek için de güzel bir alan bulunmakta.

8- Balçova – Teleferik

izmir balçova teleferik - izmir gezilecek yerler tavsiye
izmir balçova teleferik – izmir gezilecek yerler tavsiye

Balçova’da yer almakta olan teleferik tesisinde geziye çıkabilirsiniz. Teleferikte uygun bir fiyata çok güzel bir manzarayla unutulmaz anlar geçireceksiniz.

Ayrıca İzmir’de tarihi, dini yer ve müze olarak; Allianoi Antik Kenti, Atatürk Müzesi, Pitane Antik Kenti, Efes Antik Kenti, St. John Kilisesi, Radyo ve Demokrasi Müzesi gibi yerleri doya doya gezebilirsiniz. İyi tatiller!

Diğer gezi yazılarımız için Gezgin kategorimize göz atabilirsiniz.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
11

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin