kalp krizi neden oluşur ve belirtileri nelerdir
kalp krizi neden oluşur ve belirtileri nelerdir

Kalp Krizi Neden Oluşur?

Kalp Krizi; kalbi besleyen ana damarların % 90 oranında tıkanması veya ana damarlardan birinin ani olarak tıkanması sonucu yeterli kanın ve oksijenin pompalanamamasından kaynaklı olarak kalbi besleyen dokunun hızlı bir şekilde ölmesi durumudur.

Kalp krizi oluşması durumunda çık hızlı bir şekilde tam teşekküllü bir hastaneye gidilmeli ve ani müdahale yapılmalıdır. Kalp krizi sırasında her saniyenin hayati önemi olduğu için kesinlikle zaman kaybedilmeden daha fazla dokunun ölmesinin önüne geçilmeli ve kalıcı hasar oluşması engellenmelidir.

Kalp krizi sırasında müdahale yapılmadığında ölen doku miktarına göre kalıcı felç veya ölüm gibi riskli sonuçlar oluşabilir. Yaşı ilerlemiş hastalarda bu sonuçların oluşması daha fazla görüleceği için çok hızlı bir şekilde hastaneye ulaşılması gereklidir.

Kalp Krizi Belirtileri

Kalp krizi oluşması sırasında hastaların genelinde görülen ortak belirtilerin dışında bazı hastalarda görülen özel belirtiler vardır. Bu belirtiler;

  • Hafif olarak başlayan ve giderek şiddetlenen göğüs ağrısı oluşması,
  • Göğüs ortasında aşırı bir yük hissi oluşması,
  • Hastaların nefes almakta güçlük çekmesi, artan nefes darlığı oluşması, nefes alırken acı duyulması,
  • Nefes darlığına bağlı olarak ani yorulma ve yorgunluk hissi oluşması,
  • Kalp damarlarının tıkanıklığına bağlı olarak göğsün aşırı şişip inmesi, nefes alış verişte yüz kızarması gibi farklı rahatsızlıkların tamamı kalp krizi belirtisidir.

Koroner atardamar tıkanmasına bağlı kalp krizinde en temel belirti göğüs ağrısı olarak bilinir. Artarak şiddetlenen göğüs ağrısı göğüs duvarında sıkışıklık hissi, göğüste biri oturuyormuş hissini oluşturan ağırlık oluşması gibi belirtiler kalp krizinde çok sıklıkla görülür. Göğüste oluşan ağırlık hissi nefes alış veya veriş ile ilgili olmadığından artmaz ve sabit kalır. Göğüs ağrısı oluşması durumunda acil olarak yapılması gereken hastanın ambulans gelene kadar dinlendirilmesi ve ambulansın beklenmesidir. Ayrıca damar hastalıkları olan kişi kalp krizi geçiriyorsa yapılması gereken damar genişletici ilaç vermek ve hastanın atardamarının genişleyerek tıkanıklığın aşılmasını sağlamaktır. Bu durumda ilgili organlara yeterli oksijen ve kan ulaşacak kalp krizi riski en aza indirilecektir.

kalp krizi anında ne yapılmalı
kalp krizi anında ne yapılmalı

Kalp Krizi Anında Ne Yapılmalı?

Kalp krizi sırasında mutlaka ambulans aranmalı ve hastanın durumu tüm detayları ile anlatılmalıdır. Ayrıca hastanın yanından ayrılmadan hastanın durumu gözlenmelidir.

Kalp krizi sırasında durumun ağırlaşması durumunda kalp masajı yapılarak hastanın kalbinin çalışmaya devam ettirilmesi gereklidir.

Kalp krizi geçiren kişinin yanından ayrılmadan ambulans beklenmeli ve gerekli durumda bir doktor ile irtibat kurularak yapılası gereken tıbbi tedavi hakkında yardım alınmalıdır.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
11

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin