kansızlık nedir, belirtleri nelerdir
kansızlık nedir, belirtleri nelerdir

Kansızlık Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Dünya üzerinde anemi olarak bilinen kansızlık demir eksikliğine bağlı olarak gelişen bir hastalıktır. Kan hücresi olan ve demir mineralinin bağlandığı hücre olarak da bilinen hemoglobin değerlerinin yetersiz olmasına bağlı olarak vücudun ihtiyaç duyduğu demir mineralini karşılayamaması durumuna kansızlık adı verilmiştir. Anemi dünya üzerinde çok yaygın olarak görülen bir hastalık türüdür. Anemi hastalığı oluştuğunda farklı belirtiler sergiler.

Kansızlık hastalığının belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

  • Cilt parlaklığını kaybeder ve sürekli solgun, mat pullar halinde olur. Cildin dökülmesi kansızlığın ilerlemesinin işaretidir.
  • Kan hücresi olan hemoglobin aynı zamanda akciğerlerden aldığı oksijeni diğer hücrelere taşıdığı için kansızlık olması durumunda vücut anlık aşırı yorgun hissetme veya halsizlik gibi tepkiler verir.
  • Motive olamama durumu ve aşırı konsantrasyon eksikliği, odaklanamama gibi sorunlar oluşması,
  • Uzun süreli baş ağrısı, başın zonklaması gibi belirtiler,
  • Ellerin ve ayakların bileklere kadar sürekli uyuşması ve uyuşukluk halinin devam etmesi durumu görülmesi,
  • Aşırı sinirlilik durumu oluşması ve her şeye reaksiyon verilmesi, ruhsal yıpranma,
  • Ağız kenarında ve dudaklarda çatlama, ağız kuruması, ağız içi arfların oluşması,
  • Kulak çınlaması ve sürekli kulak uğuldaması oluşması,
  • Tırnakların bakımsız olması ve kırılgan bir yapıya bürünmesi,
  • Saç dökülmeleri oluşması, sağlıksız saçlar oluşması, saç köklerinin kabuk bağlaması

Gibi belirtiler uzun süreli olarak görülüyorsa kansızlık hastalığı meydana gelmiş demektir. Bu belirtilerin görülmesi halinde ne yakın sağlık birimine gidilerek tahlil yaptırılmalı ve uzman doktorlara muayene olunmalıdır.

Kansızlık Neden Olur ?

Kansızlık düzensiz beslenme sonucunda vücudun ihtiyaç duyduğu demir, folik asit, B 12 vitaminlerin yeterli düzeyde alınamaması sonucunda oluşur. Yanlış diyet programlarına uzun süre devam edilmiş olması, beslenme alışkanlıklarının yanlış besinler üzerine kurulmuş olması, çocuklukta ilgili gıdaların alınmamış olması, süt kullanımının yeterli derece de yapılmamış olması ve en önemlisi hamilelik döneminde anne adayının doğru beslenmemesi nedenlerinden dolayı oluşur.

Kansızlık Tedavisi

Anemi tedavisinde en önemli adım erken teşhis yapılmasıdır. Yukarıda yazılı olan belirtilerden biri görüldüğünde hemen en yakın sağlık birimine gidilip tahlil yaptırılmalıdır. Teşhis sonrasında öncelikle doktorun önereceği tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Bu yöntemler arasında kemik iliği nakli, kan yenileme, kan temizleme, ilaç tedavisi gibi tedaviler yer alır. Bu tedavi yöntemleri genel olarak başarılı olan tedavi yöntemleridir. Ancak bazı ilerlemiş vakalarda hasta üzerinde uygulanan tedavi yöntemleri başarılı olmamaktadır.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
21

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin