kaplumbağalar
kaplumbağalar

Hissettiğim ama tam olarak anlatamadığım düşüncelere sahibim. Var olduğunu biliyorum ama ispatlayamıyorum. Mesela biliyordum ki; dünya koşuyordu. İyi veya kötü ama bir şekilde koşuyordu. Bizler tarihin her sahnesinde yer alan ama çağın hızına yetişemeyen kaplumbağalardık.

Bazılarımız bilinçli kaplumbağalardı. Yavaş olduğunun farkında ama durumu değiştiremediği için üzgündü. Bazı kaplumbağalar da durağan olan şeylere bakıp onlara kıyasla hızlı olduğunu düşünüyordu. Biz bilinçli kaplumbağalar bu durum karşısında bir şey diyemedik.

Durumu daha iyi analiz etmek açısından insanlara bakmayı uygun gördük. Ancak onlarda da durum pek farklı ve iç açıcı değildi. Vasıfsız hayat yaşayan insan formları, bir romanın baş karakteri olmayı kendisine hak görüyor. Elbette hak görürler çünkü başka şekilde adlarının anılmayacağını kendileri de biliyor.

Ah bu hayatlar! Ah bazı insanlar! Ah bazı kaplumbağalar! Roman karakteri olmak için yazarın istediği gibi yaşıyor, yazarın istediği gibi ölüyor. Ödediği bu diyet karşılığında bir karaktere bürünmeye hak kazanıyorlardı.

Hayatları bir yazarın merhametine kalacak kadardı. Aslında biz de onlardan farklı değildik. Ufak yol ayrımından bahsetseydim; herhalde bu sadece, bizim, kitabın yazarı oluşumuz, olurdu. Anlaşılan, hepimiz kendi yazarımızın merhametine kaldık.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
31

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin